آراپور

نسخهٔ تاریخ ‏۳۱ دسامبر ۲۰۱۰، ساعت ۱۰:۵۶ توسط Aragorn (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید با '{{آرنوریان | تصویر= | نام=آراپور | دیگر نام‌ها= پادشاه آرت‌اداین | زادروز=۱۳۹۱ [[د....' ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
از دانشنامه والیمار
آراپور
آرنوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابپادشاه آرت‌اداین
زادروز۱۳۹۱ د.س
سلطنت۱۴۰۹ د.س - ۱۵۸۹ د.س
مرگ۱۵۸۹ د.س
سن۱۹۸ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینآروه‌لگ اول
فرزندانآرگه‌لب دوم

آراپور (به زبان انگلیسی: Araphor) نهمین پادشاه آرت‌اداین بود. وی در سال ۱۴۰۹ پس از مرگ پدرش آروه‌لگ اول به سلطنت آرت‌اداین رسید.

تاریخچه

آراپور تنها هجده ساله بود که به سلطنت آرت‌اداین رسید زیرا پدرش در نبردی به خاطر دفاع از آمون سول کشته شد. آراپور اگرچه جوان بود اما فردی نترس و شجاع بود و انتقام پدرش را از طریق عقب راندن دشمنان از فورنوست و داونز شمالی با کمک کیردان از لیندون گرفت. باقی ماندگان وفادار دون‌اداین در کاردولان نیز او را در عقب راندن دشمن از تیرن گورتاد یاری رساندند.

در زمان جنگ با آنگمار و در دوران سلطنت آراپور بود که استورهایی که در آنگله (بین رودهای هوآرول و لاودواتر) زندگی می‌کردند به مهاجرت خود به سمت غرب ادامه دادند، زیرا رودآئور به طور کامل لم یزرع شده بود. برخی از استورها آنسوی کوهستان مه باقی ماندند تا در کنار رودخانه گلادن به زندگی خود ادامه دهند. از نسل آنان اسمیگل و دئاگول بوجود آمدند که غذایشان فقط ماهی بود.

همچنین در دوران حکمرانی آراپور، مشکلات زیادی در گاندور وجود داشت از قبیل جنگ داخلی گاندوریان، به آتش کشیده شدن اوزگیلیات (و از بین رفتن پلانتیر) و جنگ با مردم هاراد و اومبار.

آراپور ۱۸۰ سال حکومت کرد، دومین شخصی که بیشترین مدت حکمرانی را در نسل پادشاهان شمال دارد (پس از والاندیل) و پسرش آرگه‌لب دوم در سال ۱۵۸۹ جانشین وی شد.


وجه تسمیه

معنای نام آراپور در زبان سینداری "مشت شاهانه" است. از "آر" به معنای "سلطنتی، شاهانه" و "پور" به معنای "مشت". احتمالاً این نام به شجاعت و دلاوری آراپور اشاره دارد.

القاب

سلف:
آروه‌لگ اول
نهمین پادشاه آرت‌اداین
۱۴۰۹ د.س - ۱۵۸۹ د.س
جانشین:
آرگه‌لب دوم


«Araphor». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۹ دی ۱۳۸۹.