مادروس

نسخهٔ تاریخ ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۱، ساعت ۰۳:۱۰ توسط Aragorn (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
مادروس
نولدو
زندگی‌نامه
نام کوئنیایی(ن‌پ) نلیافینوه،(ن‌م) مایتیمو، روساندول، مادروس بلندقامت
عناوینشاهزاده نولدور ، ارباب خاندان فئانور ، ارباب هیمرینگ یا سرحدات مادروس ، بزرگترین پسر فئانور
تاریخ و محل تولد۱۲۳۴ سال‌های درختان، تیریون
قلمروتیریون، هیم‌رینگ، سرحدات مادروس، آمون ارب
مرگ۵۸۳ د.ا، اعماق سوزان زمین
سن در هنگام مرگبیش از ۳۱۰۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینفئانور و ناردانل
همسرنامشخص ، شاید ازدواج نکرده است
رنگ موقرمز تیره

مادروس (به زبان انگلیسی: Maedhros) یکی از شاهزادگان نولدور و بزرگترین پسر فئانور می باشد.

تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

پس از تبعید فئانور از تیریون در والینور ، او هم همراه با پدرش به فورمه‌نوس عازم شد. وقتی که مورگوت فینوه را کشت و جواهرات مورد علاقه فئانور یعنی سیلماریل‌ها را به سرقت برد، مادروس اولین پسر بود که آن سوگند وحشتناک را خورد و آمادگی خود را برای پیداکردن جواهرات اعلام کرد.

این سوگند، مادروس، پدرش و برادرانش را در دوران اول به سرزمین میانه کشاند و در آنجا بود که آنها قلمرو خودشان را در تبعید بنا کردند و جنگ های متعددی را با نیروهای مورگوت به راه انداختند، با خویشاوندان الفی خود به منازعه پرداختند و در نهایت منجر به نابودی خاندانشان شدند.

مدت کوتاهی بعد از نبرد داگور-نوین-گیلیات که در آن فئانور کشته شد، مادروس توسط مورگوت دستگیر شد و با زنجیری که به دست راستش بسته شده بود از یک صخره در کوه تانگورودریم آویزان شد. پسر عموی او فینگون در یک حرکت شجاعانه با کمک توراندور ارباب عقاب‌ها او را نجات داد اما مجبور شد دست راست او را قطع کند تا بتواند مادروس را از زنجیری که به دستش بسته شده بود رها کند. مادروس نیز برای تشکر و اینکه تمام کدورت های میان خاندان فئانور و خاندان فینگون را از بین ببرد، تمام ادعای خود نسبت به میراث فئانور را کنار گذاشت و پدر فینگون یعنی فین‌گولفین را پادشاه والای نولدور خواند هر چند برادرانش از این کار خشنود نبودند.

در حالیکه مادروس می دید که برادرانش یکی از دلایل دشمنی با خویشانشان هستند، آنها را از هیتلوم خارج کرد و بعدها بر تپه‌های هیمرینگ که به سرحدات مادروس نیز معروف است حکم راندند. او با اتحادی که با فین‌گولفین برقرار کرد توانست در نبرد داگور آگلارب پیروز شود و به لطف شجاعت های او در نبرد داگور براگولاک قلمرو هیمرینگ پابرجا ماند درحالیکه در آن نبرد بسیاری از قلمروهای الف‌ها نابود شده بود.

مادروس بعد از اینکه از کارهای برن و لوتین اطلاع پیدا کرد و فهمید که مورگوت شکست ناپذیر نیست، امیدوار شد و برادرانش را جمع کرده و با دیگر خاندان های الفی اتحاد مادروس را شکل دادند. در این اتحاد آنها دژ مستحکم مورگوت یعنی آنگباند را مورد محاصره قرار دادند. این محاصره و اتحاد پس از نبرد نیرنائت آرنوئدیاد به طور کل از بین رفت و هیمرینگ توسط اورک‌ها به غارت رفت.


خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
مادروس پس از دزدیدن سیلماریل و سوختن دستش، از شدت درد خودش را همراه با جواهر درون آتش های اعماق زمین پرتاب می کند

مادروس خبردار شد که الوینگ از دوریات، نوه برن و لوتین صاحب سیلماریلی شده است که آنها دنبالش می گشتند. پسران فئانور هنوز هم به سوگند خود وفادار بودند و او به برادرش کله‌گورم این فرصت را داد تا او را متقاعد کند که به دوریات حمله کنند. کله‌گورم، کارانتیر و کوروفین به دست پسر برن دیور پادشاه دوریات کشته شدند و دیور نیز در عوض به دست آنها کشته شد. پسران دیور، الورد و الورین به دست خدمتکاران کله‌گورم در جنگل دستگیر شدند و باعث شدند که مادروس به دنبال آن نوجوان های بیگناه بگردد. بعد از اینکه مادروس فهمید الوینگ فرار کرده و زنده مانده است، او و برادران باقی مانده اش تصمیم گرفتند که با ارتشی به سمت بندرگاه های سیریون حمله کنند و باقیمانده مردم دوریات را از بین ببرند به امید آنکه جواهر را به دست آورند. شاهزادگان نولدویی پسران الوینگ یعنی الروند و الروس را دستگیر کردند، او الوینگ و همسرش ائارندیل با جواهر به سمت غرب فرار کرده بودند.

بعد از نبرد خشم او و تنها برادر باقیمانده اش ماگلور سیلماریل‌هایی را که والاها از مورگوت گرفته بودند را دزدیدند. اما به خاطر اعمال زشتی که آنها برای بدست آوردن جواهرات انجام داده بودند، سیلماریل‌ها دست آنها را سوزاندند. دو برادر نتوانستند شدت درد و رنجی از سورش حاصل شده بود را تحمل کنند و مادروس خودش را با سیلماریلی که حمل می کرد به درون آتش هایی که از اعماق زمین فوران می کشید پرتاب کرد و عمر خود و نیز سیلماریل را پایان داد.

وجه تسمیه

نام پدری مادروس ، "نلیافینوه" ( Nelyafinwë) یا "سومین فینوه" به اختصار "Nelyo" می باشد، زیرا پدر و پدربزرگش هر دو در نام فینوه مشترک بودند. "نلیا" صفتی کوئنیایی است به معنی "سومین" . نام مادری او "مایتیمو" (Maitimo) به معنای "خوش سیما و خوش ترکیب" است زیرا گفته می شود که او چهره ای زیبا و اندامی مناسب داشته است. لقب او "روساندول" (Russandol) است به معنای "سر مسی" زیرا او موهای تیره و سرخش را از پدربزرگش ماهتان به ارث برده بود. کلمه "مادروس" ریشه ای سینداری دارد و به معنای "تلألو کم نور" است.


شجره نامه

 
 
ماهتان
 
مریل‌ سرینده
 
 
 
فینوه
 
 
 
ایندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ناردانل
 
 
 
فئانور
 
 
 
 
 
 
فیندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مادروس
 
 
 
 
 
 
 
فین‌گولفین
 
 
 
 
 
 
ماگلور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کله‌گورم
 
 
 
 
 
 
 
ایریمه
 
 
 
 
 
 
کارانتیر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کوروفین
 
 
 
 
 
 
 
فینارفین
 
 
 
 
 
 
آمرود
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آمراس
 
کله‌بریمبور
 


منابع

«Maedhros». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۲۳ آگوست ۲۰۱۰.