اژدهایان

نسخهٔ تاریخ ‏۲۳ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۰۲:۴۰ توسط PHoBiA (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
«هرگز به یک اژدهای زنده لبخند نزن»
- بیلبو بگینز

اژدهایان (به زبان انگلیسی: Dragons) موجودات خزنده قدرتمندی هستند و اولین موجوداتی بودند که ارباب تاریکی مورگوت آنها را در دوران اول در سرزمین میانه ایجاد کرد. آنها فناناپذیر، قدرتمند، مکار و حیله گر و به احتمال خیلی زیاد مایار بودند. سرزمین‌های لم یزرع مکان پرورش آنها بود. اولین اژدهایی که وارد سرزمین میانه شد، گلارونگ نام داشت که به «پدر اژدهایان» نیز معروف است. در بعضی جاها از کرم‌های بزرگ به عنوان اژدها نیز یاد شده‌است. اژدهایان در تمام دوران‌های اول، دوم و سوم می‌زیسته‌اند و به نظر می‌رسد می‌توانستند بیشتر از این هم زنده بمانند.

مهمان خانه‌ای در شایر وجود داشت که به آن «اژدهای سبز» می‌گفتند؛ همچنین گل و نوعی آتش بازی وجود داشت که شبیه به اژدها بودند. در تولد ۱۱۱ سالگی بیلبو بگینز، گندالف نوعی آتش بازی به راه انداخت که مانند اژدها بود. بزرگترین ارثیه خاندان هادور ، کلاهخود اژدهای دور-لومین بود که کلاهخود سنگینی بود که بر روی آن تصویر سر گلارونگ نقش بسته بود.


انواع اژدهایان

نوع شناسی اژدهایان در سرزمین میانه بر اساس دو عامل تعیین شده‌است: اسباب حرکت و تنفس آتش

  • اورولوکی (Urulóki) : اژدهایانی که آتش تنفس می‌کردند.
  • اژدهایان سرد : اژدهایانی که نمی‌توانستند آتش تنفس کنند.
  • اژدهایان بدون بال : اژدهایانی که بال نداشتند و بر روی چهار پا حرکت می‌کردند.
  • اژدهایان بالدار : اژدهایانی که چهار پا داشتند و در عین حال می‌توانستند پرواز کنند.
  • کرم‌ها : اژدهایانی که نه پا داشتند و نه بال (اغلب به تمام اژدهایان اطلاق می‌شود.)
  • اژدهایان رونی : اژدهایانی که بال نداشتند، اما بدنی دراز و شاخهایی بلند داشتند. آنها در شرق سرزمین رون زندگی می‌کردند.


خصوصیات

اژدهایان نه تنها عمری طولانی داشتند و قدرتمند و حیله گر بودند بلکه هوش بسیار بالا، قدرت فیزیکی بسیار زیاد، و عشق به گنج (خصوصاً طلا) داشتند. اژدهایان آهسته اما طولانی زندگی می‌کردند. آنها همچنین دارای قدرت هیپنوتیزم کردن بودند که به «طلسم اژدها» معروف است. وقتی اژدهایی از شما سؤالی می‌پرسد در حالیکه تحت تسلط طلسم او قرار دارید، نباید هر اطلاعاتی را که می‌خواهد به طور مستقیم به او بدهید و در عین حال از جواب دادن هم نباید طفره بروید. بنابراین بهتر است زمانیکه با یک اژدها سخن می‌گویید به طور کاملاً مبهم و رمزآلود با او صحبت کنید- و همانطور که مشخص است اژدهایان از اینکه وقت خود را صرف فهمیدن معماها بکنند بسیار دوری می‌کنند و این کار را کاری سخت می‌دانند. علاوه بر این ، زمانیکه اژدهایی با کسی صحبت می‌کند این قدرت را دارد که بدگمانی را در ذهن آن شخص قرار دهد.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
کشته شدن گلارونگ، پدر اژدهایان توسط تورین تورامبار

اژدهایان قدرت بویایی بسیار بالایی دارند. آنها همچنین می‌توانند با چشمی نیمه باز به خواب بروند و اگر به چیزی شک کنند می‌توانند به زودی بیدار شوند. همچنین مشهور است که اژدهایان معمولاً بر کپه‌ای از گنج‌ها می‌خوابند.

اژدهایان اندازه بسیار بزرگی دارند، و می‌توانند در مقابل انواع سلاح‌ها مقاومت کنند. گفته می‌شود که میتریل قدرت یک اژدها را داشت، اما از آنها سبکتر بود. زیر شکم اژدها نقطه ضعف او نیز بود. گفته می‌شود که دورف‌ها قدرت بالایی در جنگیدن با اژدهایان داشتند و در نبرد نیرنائت آرنوئدیاد، برای مدتی گلارونگ را به خود مشغول کرده بودند. این کار آنها باعث شد که برای مدت‌های طولانی بین دورف‌ها و اژدهایان جنگ و نزاع باشد.

بوی بسیار بدی از گلارونگ به مشام می‌رسید و خون او حاوی نوعی زهر بود، اگرچه اینکه همه اژدهایان این دو خصیصه را داشته باشند، معروف نیست. دورف‌ها می‌گفتند که بوی اسماگ برای مدت‌های طولانی زمانیکه در تالارهای تپه متروک بود به مشام می‌رسید.

آتش اژدها برای ذوب کردن حلقه‌های قدرت کافی نبود. اگرچه چهار تا از هفت حلقه‌ای که به دورف‌ها هدیه داده شده بود توسط آتش اژدهایان از بین رفت. با این وجود، گندالف می‌گوید که آتش هیچ اژدهایی قادر نیست تا حلقه یگانه را ذوب کند، حتی آتش آنکالاگون سیاه.


اژدهایان معروف

  • گلارونگ (Glaurung) : پدر اژدهایان که توسط تورین تورامبار کشته شد.
  • آنکالاگون سیاه (Ancalagon the Black) : قدرتمندترین اژدهایی که تا به حال می‌زیسته‌است و توسط ائارندیل از بین رفت.
  • اسکاتا (Scatha) : توسط فرام کشته شد. او از اندوخته‌هایی که دورف‌ها بدست آورده بودند حفاظت می‌کرد. فرام او را به حرف آورد و در حالیکه حواس او را پرت کرده بود، دورف‌ها او را کشتند.
  • اسماگ (Smaug) : توسط بارد کمانگیر از بین رفت.


منابع