اوندوهر

نسخهٔ تاریخ ‏۲۹ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۰۳:۲۸ توسط PHoBiA (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید با '{{گاندوریان | تصویر= | نام=کالیمه‌تار | دیگر نام‌ها= | زادروز=۱۷۸۷ د.س | سلطنت=۸ سال | ...' ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
از دانشنامه والیمار
کالیمه‌تار
گاندوریان
زندگی‌نامه
زادروز۱۷۸۷ د.س
سلطنت۸ سال
مرگ۱۹۴۴ د.س
سن۱۵۷ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینکالیمه‌تار
فرزندانآرتامیر، فارامیر، فیریل

سی‌ و یکمین پادشاه گاندور. اوندوهر (به زبان انگلیسی: Ondoher) در سال ۱۷۸۷ دوران سوم بدنیا آمد. او پسر شاه کالیمه‌تار بود و یک خواهر داشت. اوندوهر دو پسر به نام‌های آرتامیر و فارامیر و یک دختر به نام فیریل داشت.

کالیمه‌تار در سال ۱۸۹۹ در جنگ با ارابه‌سواران پیروز شد. ارابه‌سواران آدمیانی از سرزمین رون بودند که از ارابه‌های جنگی و واگون استفاده می‌کردند. اگرچه کالیمه‌تار آن‌ها را شکست داد ولی آن‌ها به تسخیر سرزمین‌های بین رووانیون از میرک‌وود تا دریاچهٔ رون ادامه دادند.

اوندوهر در ۱۹۳۶ به پادشاهی رسید. در دوران رمامداری او ارتباط بیم گاندور و آرنور پس از سال‌ها سکوت از سر گرفته شد. همچون گاندور که زیر حملات ارابه‌سواران از شرق بود، پادشاهی شمالی آرنور نیز زیر حملات آنگمار مقاومت می‌کرد. اوندوهر و همتایش شاه آرافنت متوجه شدند که آن‌ها توسط دشمنی مشترک تحدید می‌شوند ولی نمی‌دانستند که آن دشمن سائورون است.

اوندوهر و آرافنت با یکدیگر همفکری می‌کردند (احتمالا از طریق پلانتیر) ولی هیچ‌یک توانایی کمک به دیگری را نداشتند. در سال ۱۹۴۰ دختر اوندوهر، فیریل، با پسر آرافنت، آرودویی، ازدواج کرد.

در سال ۱۹۴۴ فورت‌وینی رهبر ائوتئود به اوندوهر خبر داد که ارابه‌سواران در حال تجدید قوا هستند و احتمالا توسط هم‌نژادهایشان در رون حمایت می‌شوند. در حقیقت ارابه‌سواران با مردمان خاند و هاراد متحد شده و نقشهٔ حمله‌ای مشترک از دو طرف را کشیده بودند ولی این مسئله وقتی برملا شد که دیگر خیلی دیر شده بود.

اوندوهر ارتشی بزرگ تا آن‌جایی که منابعش اجازه می‌دادند مهیا کرد. او از تحرکات دشمن در جنوب مطلع شده بود پس ارتشش را به دو دستهٔ شمالی و جنوبی تقسیم کرد. اوندوهر فرماندهٔ جنگی قابل احترام و معروفی بود و فرماندهی ارتش شمالی را خود بر عهده گرفت و رهبری ارتش کوچکتر جنوبی واقع در پلارگیر را به ائارنیل سپرد.

خبر رسیدن دشمن به مرزها در جولای سال ۱۹۴۴ به گاندور رسید. ائارنیل و ارتش جنوبی در شمال رود پروس در مرز‌های جنوبی ایتیلین سنگر گرفته منتظر حملهٔ ارتش هارادریم‌ها بودند. اوندوهر ارتش شمالی را به شمال ایتیلین رهبری کرد و در نظر داشت که در دشت نبرد داگورلد و در کنار دروازهٔ سیاه موردور با دشمن روبرو شود.

اوندوهر توسط پسر بزرگترش آردامیر همراهی می‌شد و به پسر کوچکترش آن‌چنان که رسم بود دستور داد به عنوان نایب‌السلطنه در گاندور بماند. ولی فارامیر از اوامر پدر سرپیچی کرد و در پوشش متحدان گاندور ائوتئود، در جنگ شرکت کرد.

در ۱۲ جولای اوندوهر متوجه شد که ارابه‌سواران زودتر از آنچه وی انتظار داشت حمله را اغاز کرده‌اند. و هنگامی که به دروازه‌های موردور رسیدند متوجه شد که دشمن آنچنان که انتظار می‌رفت از شنال شرقی حمله نمی‌کند بلکه در سایه‌های کوهستان خاکستر پنهان شده و از شمال مرز گاندور حمله خواهد کرد.

اوندوهر برای حملهٔ ناگهانی ارابه‌شواران آماده نبود. او و ملازمانش در جلوی ارتش فشار با حملهٔ دشمن روبرو شدند. اوندوهر همراهانش را در تپهٔ کوچکی نزدیکی دروازهٔ سیاه قرار داد ولی در مقابل ارابه‌ها و سواران دشمن حفاظی وجود نداشت. پرچم اوندوهر پایین کشیده شد و محافظانش همگی کشته شدند. اوندوهر و آرتامیر کشته شدند و بدن‌هایشان هیچ‌گاه پیدا نشد. فارامیر نیز هنگامی که در کنار ائوتئود می‌جنگید کشته شد.

خواهر زادهٔ اوندوهر، مینوتار، فرماندهٔ جناح راست ارتش شمالی فرماندهی کل ارتش را بدست گرفت و دستور عقب‌نشینی داد. ولی ارابه‌سواران جلوی عقب‌نشینی را گرفتند و مینوتار را کشتند و ارتش پراکنده و تار و مار شد. ارابه‌سواران اردوگاهی برپا کردند و هنگامی که به خاطر پیروزی بزرگشان جشن گرفته بودند توسط ارتش ائارنیل غافلگیر شدند. ارابه‌سواران در نیرد اردوگاه نابود شدند و دیگر هیچ‌گاه برای گاندور تحدیدی ایجاد نکردند.

اوندوهر و هر دو پسرش کشته شده بودند و گاندور بدون شاه رها شده بود. پلندور، مباشر اوندوهر، برای مدت کوتاهی فرمانروایی را با حکم شورای گاندور بدست گرفت. آرودویی تلاش کرد که سلطنت را به دست گیرد چرا که او همسر فیریل شاهزادهٔ گاندور بود و خود پسر پادشاه آرنور و از نسل ایسیلدور پسر الندیل بودند، ولی پلندور و شورای گاندور این را نپذیرفتند چرا که در گاندور پادشاهی فقط از طرف مردان منتقل می‌شد و همچنین گاندور توسط نوادگان آناریون پسر دیگر الندیل حکمرانی می‌شد.

در سال ۱۹۴۵ فرماندهٔ پیروز، ائارنیل با نام ائارنیل دوم سلطنت را بدست آورد. او از خانوادهٔ سلطنتی و نوهٔ نوهٔ شاه تلومه‌تار بود و با رای اکثریت دونه‌داین گاندور در این منصب قرار گرفت.

ریشه‌یابی نام‌ها

اوندوهر به معنی ارباب سنگ است و از ریشهٔ گاندور (اوندوره در کوئنیایی) به معنی سرزمین سنگ و هرو به معنی ارباب ایجاد شده است.

منابع

این مقاله ترجمهٔ مقاله مربوطه در یکی از وب‌گاه‌های‌ زیر است.


سلف:
کالیمه‌تار
سی‌ و یکمین پادشاه گاندور
از ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۴ د.س
جانشین:
ائارنیل دوم