یاوانا

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
یاوانا
والار
زندگی‌نامه
دیگر نا‌م‌هاکمنتاری، بخشندهٔ میوه‌ها،پلورین، آیون(صورت سینداری یاوانا)، سی می‌یر(حالت سینداری کمنتاری)
منصبشه‌بانوی زمین
آفرینش‌هادو درخت، تلپریون و لائوره‌لین
مایارآیوندیل
مشخصات ظاهری
جنسیتزن
همسرآئوله


یاوانا کمنتاری (به زبان انگلیسی: Yavanna Kementári) یکی از والییر، همسر آئوله می‌باشد. او مسئول رشد و باروری تمام میوه‌ها و هر چیزی که در دنیا می‌روید بود.

تاریخچه

Yavana.png

او را بخشندهٔ میوه‌ها نامند. او دوستدار همهٔ رستنی‌های روی زمین است، و همهٔ شکل‌های بیشمارشان را در یاد دارد، از درخت‌های همچون برج در جنگل‌های روزگار کهن تا خزه‌های روی سنگ یا چیزهای کوچک رسته بر خاک برگ. حرمت یاوانا در ایزد بانوان والار، نزدیک‌ترین به وارداست. در کالبد زنانه‌اش، بلند بالاست، ملبس به بالاپوشی سبز؛ اما گاه به کالبدهای دیگر درمی‌آید. برخی او را دیده‌اند که به سان درختی زیر آسمان ایستاده‌است، با خورشید بر تارکش؛ و از تمام شاخ‌هایش شبنمی زرین بر خاک بی بار و بر چکیده و از آن گندم سبز روییده؛ اما ریشه‌های درخت در آب‌های اولمو بوده، و بادهای مانوه با برگ‌هایش سخن گفته‌است.

پس از اینکه ارو به آئوله اجازه داد تا مخلوقاتش ، یعنی دورف‌ها زنده بمانند، هراسی در دل یاوانا افتاد که دورف‌ها تمام درخت‌های سرزمین میانه را قطع می‌کنند. آئوله در پاسخش گفت، که حتی فرزندان حقیقی ایلوواتار یعنی الف‌ها و انسان‌ها به درخت‌ها نیازمند خواهند بود. یاوانا نزد مانوه به شیون و زاری پرداخت و از او پرسید که آیا امکان آن وجود دارد که چیزی که او خلق می‌کند، از تسلط دیگری در امان باشد. مانوه پیش از پاسخ به یاوانا به مشورت با ارو پرداخت و از یاوانا با او صحبت کرد: ارو نیز در پاسخ به درخواست او انت‌ها را خلق کرد تا از درختان محافظت نمایند.

دو درخت، تلپریون و لائوره‌لین، با ترانهٔ قدرتی که او بر فراز سبزه‌های ازه‌لوهار خواندن گرفت، به وجود آمدند؛ از همه چیزهایی که صنع یاواناست این دو مشهورترند، و همه قصه‌های روزگار پیشین از حدیث تقدیر این دو درخت به هم بربافته‌است.


وجه تسمیه

یاوانا در زبان کوئنیایی به معنای "بخشنده میوه‌ها" می‌باشد و لقب او که"کمنتاری" به معنای "ملکه زمین" است. او را پالوریین (Palúrien) نیز نامیده‌اند. حالت سینداری یاوانا "ای‌وون" (Ivon) است، درحالیکه حالت سینداری کمنتاری "کیمیر" (Címir) می‌باشد.
منابع