گوتموگ

از دانشنامه والیمار
نام ِ گوتموگ به بیش از یک شخصیت، وسیله یا مفهوم بر‌میگردد. برای دیدن بقیهٔ معانی گوتموگ (ابهام‌زدایی) را نگاه کنید.
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
گوتموگ
اطلاعات شخصی
دیگر نام‌هاارباب بالروگ‌ها، فرمانده ارشد آنگباند
آفریده‌شده/تولدایلوواتار ، پیش از ایجاد آردا
نابود شده/مرگسال ۵۱۰ دوران اول
قلمروآنگباند
مشخصات ظاهری
نژادآینور ، مایار
ظاهربزرگ، دو برابر قد انسان
کار-ماموریتخادممورگوت

گوتموگ (به زبان انگلیسی: Gothmog) به سینداری به معنای «ارباب بالروگ‌ها» می‌باشد، در دوران اول می‌زیسته و همچنین بزرگترین بالروگی بوده که تا آن زمان قدم به سرزمین میانه گذاشته بود. او فرمانده ارشد آنگباند و همچنین یکی از مورداعتماد ترین ژنرال‌های مورگوت بود و در نبردهای متعددی فرماندهی ارتش ارباب تاریکی را به عهده داشت و پیروزهای بسیاری را برای او به ارمغان آورد. تنها فردی که از نظر مرتبه با او برابری می‌کرد، سائورون بود. همانند دیگر همنوعانش او در نبردها یک شلاق آتشین حمل می‌کرد اما گفته شده‌است که او یک تبر سیاه بزرگ نیز به همراه داشته‌است که باعث هراس و وحشت الفها در سرتاسر سرزمین بلریاند می‌شد.

تاریخچه

شاید بدنامی گوتموگ به خاطر کشتن فئانور پادشاه بلندمرتبه نولدور باشد که در نبرد داگور-نویین-گیلیات در روزهای آغازین دوران اول صورت گرفت. ارباب بالروگ‌ها به عنوان ژنرال آنگباند در نبردهای بسیاری نظیر داگور آگلارب (نبرد پرافتخار) و نیرنائت آرنوئدیاد (نبرد اشک‌های بی شمار) ظاهر شد.

شایان ذکر است که هنگامی که گوتموگ در یک نبرد تن به تن با فینگون در اوج نبرد نیرنائت آرنوئدیاد بود، نتوانست بر پادشاه بلندمرتبه نولدور فائق آید تا اینکه بالروگ دیگری آمد و از پشت سر فینگون را با هجمه‌ای از آتش مورد حمله قرار داد. پس از آن گوتموگ فینگون را به طرز فجیعی از بین برد. در همان نبرد، او هورین از دور-لومین را گرفت و پس از کشتن محافظانش او را به آنگباند برد. وی همچنین فرمانده نیروهایی بود که به گوندولین حمله کردند. هنگامی که اکته‌لیون از خاندان آبفشان با او به مقابله برخواست، تهدید کرد که تور را خواهد کشت.

گوتموگ در یک جنگ تن به تن با اکته‌لیون مبارزه کرد. در ابتدا گوتموگ شمشیر اکته‌لیون را از دستش جدا کرد و زمانی که می‌خواست با تبرش به او ضربه بزند، اکته‌لیون با کلاه خودش به سمت او دوید و با سر به سینه گوتموگ ضربه زد که باعث شد هر دوی آنها به درون رودخانه بیافتند. آب شعله‌های گوتموگ را خاموش کرد و منجر به از بین رفتن او شد. اکته‌لیون هم غرق شد و از دنیا رفت. در اینجا بود که سقوط گوندولین پایان یافت.

وجه تسمیه

نام کوئنیایی گوتموگ، Osombauko می‌باشد. معنای سینداری نام گوتموگ نیز «ظالم ترسناک» می‌باشد.


منابع