گالوم

از دانشنامه والیمار
John Howe - Gollum.jpg
گالوم
هابیت
اطلاعات شخصی
دیگر نام‌هاسمه‌آگول، عجوج / مجوج
تاریخ تولدتقریبا ۲۴۳۰ دوران سوم
تاریخ مرگ۲۵ مارس ۳۰۱۹ د.س.
جایگاهکوهستان مه‌آلود
مشخصات ظاهری
جنسیتمرد

نام اصلی او سمه‌آگول(به زبان انگلیسی: Sméagol) بود اما بخاطر صدای چندش آوری که از گلوی خود خارج می‌کرد بعدها به گالوم(به زبان انگلیسی: Gollum) مشهور شد. او احتمالا در ۲۴۳۰ دوران سوم متولد شده و تاریخ مرگش ۲۵ مارس ۳۰۱۹ د.س. می‌باشد. بخاطر حلقه یگانه گالوم خیلی بیشتر از حد طبیعی اش عمر کرد و زمانی که مرد ۵۸۹ سال سن داشت. هم جسم و هم ذهن او تحت تاثیر قدرت حلقه شکل حقیقی خود را از دست داد و به زشتی گرایید. بزرگترین آرزویش داشتن حلقه قدرت بود که ذهنش را به بند کشیده و باعث شد اکثر سال‌های عمرش را در تعقیب آن بگذراند.

تاریخچه

اوائل زندگی

بعنوان یه هابیت استور، او اوائل همراه خانواده‌اش زیر نظر مادربزرگش زندگی می‌کرد. در حدود سال ۲۴۶۳ د.س. سمه‌آگول بعد از سائورون، ایسیلدور، ده‌آگول، چهارمین حامل حلقه یگانه شد. ده‌آگول یکی از خویشاوندان نزدیک او بود و در روز تولد سمه‌آگول آن دو برای ماهیگیری به دشت گلادن رفتند. آنجا بود که ده‌آگول بعد از افتادن داخل آب توسط یک ماهی بزرگ، حلقه‌ای طلایی را یافت. سمه‌آگول حلقه را بعنوان هدیه تولدش طلب کرد و بعد از اینکه ده‌آگول از دادن حلقه سرباز زد، او را خفه کرد. حلقه خیلی زود ذهن او را فاسد کرد، مردمش او را به کوهستان تبعید کردند و او به ناچار در یک غار میان کوهستان مه‌آلود سکنی گزید. قدرت سرکش حلقه ذهن و جسم هابیتی او را زشت و بدشکل کرد، اما در عوض عمری طولانی به او داد. او حلقه را «عزیزش» و یا «هدیه تولد» می‌خواند.

او بیشتر از چهارصد سال در کوهستان مه‌آلود زندگی کرد و غذایش را از گوشت خام ماهی، گابلین‌ها تهیه می‌کرد، و سالها بعد او غذاهای الف‌ها و هابیت‌ها را منفور دانست. بعد از مدتی تحت تاثیر قدرت حلقه او دچار نوعی چند شخصیتی شد: سمه‌آگول شخصیت «خوب» او که هنوز چیزهایی مانند دوستی و عشق را به خاطر می‌آورد، در حالی که گالوم، شخصیت «بد» اش، در بند حلقه بود و هرکسی را که قصد گرفتن حلقه را داشت، بی درنگ می‌کشت. این دو شخصیت معمولا زمانی که او با خودش حرف می‌زد با هم ستیزه می‌کردند.

جداشدن حلقه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
معماها در تاریکی، اثر مایکل هاگو

در جولای ۲۹۴۱ دوران سوم، هنگام جستجوی اره‌بور، بیلبو بگینز هابیت توی دریاچه زیرزمینی، جایی که گالوم زندگی می‌کرد، افتاد و حلقه را یافت. گالوم حلقه را در پیچ و خم غارها که به دریاچه منتهی می‌شد گم کرده بود، در واقع باید گفت که حلقه گالوم را ترک کرد تا آینده خودش را رقم بزند. همانطور که بعدها گندالف گفت، حلقه مراقب خودش بود و سعی می‌کرد پیش سائورون بازگردد. بعد از بازی معمای مشهور، گالوم که باخته بود، از نشان دادن راه خروج به بیلبو که قولش را داده بود، سر باز زد و تصمیم گرفت او را به قتل برساند، اما وقتی که رفت تا «هدیه تولد» اش را بردارد، متوجه شد که اثری از آن نیست. او ناگهان فهمید که جواب آخرین معمای بیلبو - «چه چیزی در جیب من است؟» - چه بوده و بسیار خشمگین شد. وقتی بیلبو شروع کرد به فرار کردن بطور غیر عمدی با قدرت حلقه ناپدید شد، و اینگونه توانست با تعقیب گالوم ورودی غار را پیدا کند. در آنجا فکر کشتن گالوم از ذهن بیلبو گذشت، اما حس ترحم مانع از این کار شد و او از روی گالوم پرید و فرار کرد. با رفتن بیلبو گالوم گریان فریاد زد «دزد! بگینزِ دزد! همیشه از او متنفریم!».

گالوم از غار خارج شد و چند سال بعد به تعقیب بیلبو پرداخت، اما کارش نتیجه‌ای نداشت. او به موردور رفت، جایی که دستگیر شد و مجبورش کردند هر چیزی که از حلقه می‌داند را فاش کند. مدتی بعد آزادش کردند، اما دوباره آراگورن او را گرفت و به الفهای سیلوان در قلمرو تراندویل در سیاه بیشه تحویل داد. بعد از یک حمله هماهنگ به الفها، گالوم به موریا گریخت.

جنگ حلقه

گالوم رد حامل جدید حلقه، فرودو بگینز، را برداشت و در گذشتن یاران حلقه از موریا به تعقیب آنها پرداخت. در ۱۵ ژانویه ۳۰۱۹ د.س. گندالف در حال مبارزه با بالروگ موریا سقوط کرد و ناپدید شد، او به تعقیب باقیمانده یاران حلقه ادامه داد. مشخص نیست که گالوم چگونه از پل خازاد-دوم عبور کرده، با این حال بدون اطلاع یاران حلقه آنها را تا لوتلورین دنبال کرد. گالوم با استفاده از یک کنده چوب، در طول رودخانه آندوین نیز دست از تعقیب قایق‌های آنان بر نداشت. بعد از جدایی یاران حلقه او فرودو و همراهش سم‌وایز گمجی را در حالی که از امین مویل می‌گذشتند تحت نظر گرفت. او به تعقیب ادامه داد، تا اینکه در یک مواجهه او با سم درگیر شد و چیزی نمانده بود او را خفه کند که فرودو با استینگ او را تهدید و رام کرد. فرودو طنابی الفی را به دور غوزک پای گالوم بست تا او را مطیع سازد. گالوم که از طناب سفتی که دور پایش بود درد می‌کشید، ترحم فرودو را برانگیخت. از این رو فرودو او را مجبور کرد تا قسم بخورد که کمکشان کند، گالوم قبول کرد و به «عزیزش» قسم خورد و فرودو او را آزاد کرد. سرانجام گروه با راهنمایی گالوم به دروازه سیاه، راه ورود به موردور رسید.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
منازعهٔ گالوم، اثر تد ناسمیت

با مهربانی‌های فرودو شخصیت «سمه‌آگول» دوباره پررنگ شد، و او تمام سعی اش را کرد تا به قولش وفادار بماند. هردوی آنها نوعی وابستگی یکسان داشتند، زیرا هردو از حاملان حلقه بودند. فرودو آینده خود را در گالوم می‌دید، بنابراین سعی داشت او را نجات دهد تا در واقع خودش را نجات داده باشد.

وقتی به دروازه سیاه که به سختی توسط نیروهای سائورون ماحفظت می‌شد رسیدند، گالوم از آنها خواست که سمت آن نروند، زیرا اگر اسیر می‌شدند حلقه به سائورون می‌رسید. او گفت که آنها را به جنوب می‌برد، تا از راهی مخفی وارد موردور شوند.

فرودو و سم توسط فارامیر گرفته شدند، و گالوم آنها را تعقیب کرد. فرودو به فارامیر اجازه داد تا سمه‌آگول را بدون خشونت اسیر بگیرد، با این حال، سمه‌آگول حس کرد به او خیانت شده و به شخصیت «گالوم» اجازه داد هدایتش کند. فارامیر دریافت که گالوم آنها را به محلی بنام کیریت آنگول می‌برد، از این رو در مورد خطری که در آنجا قرار داشت به فرودو و سم هشدار داد.

فرودو و سم فارامیر را ترک کردند و شروع کردند به رد شدن از گذرگاه کیریت آنگول در کوهستان مرزی افل-دوات. گالوم عنکبوت غول پیکر، شیلاب، را ملاقات کرد زیرا تصمیم داشت به هابیت‌ها خیانت کرده و آن دو را تسلیم شیلاب کند. زمانی که پیش آن دو بازگشت هابیت‌ها خواب بودند، دیدن فرودو که در آرامش خفته بود باعث شد گالوم از خیانتش احساس پشیمانی کند. با این حال سم بیدار شد و به تندی با او برخورد کرد، و تمام امید برای پشیمانی از بین رفت. گالوم نقشه اش را پیش رو گرفت و فرودو و سم را به کنام شیلاب راهنمایی کرد.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
«پلکان کیریت آنگول»، اثر ژاویر پرایس

همانطور که فرودو گفته بود، عدم وفای گالوم به عهدش باعث شد در بدست آوردن حلقه ناکام بماند، زیرا آن دو از تمام مخاطرات جان سالم بدر بردند و با موفقیت به کوه هلاکت رسیدند. گالوم در تمام راه تعقیبشان کرد و منتظر یک موقعیت مناسب شد تا آنها را قافلگیر کرده و حلقه را به چنگ آورد. زمانی که فرودو و سم به مقصدشان رسیده بودند، او حمله کرد اما نتوانست حلقه را از آن خود کند. سم که از گالوم متنفر بود، فرصت داشت که او را بکشد، اما دیدن آن جانور زخمی و درمانده ترحم اش را برانگیخت و از این رو رهایش کرد.

لحظاتی بعد فرودو روی لبهٔ شکاف نابودی ایستاده بود، اما از نابود کردن حلقه منصرف شده، حلقه را برای خودش برداشت و آن را در انگشتش کرد. گالوم دوباره بازگشت و با فرودو درگیر شد و انگشت او را با دندان کند و حلقه را برداشت.

در این لحظه پاداش تلاش فرودو برای نجات جان گالوم داده شد، زیرا گالوم که روی لبهٔ پرتگاه بالا و پایین می‌پرید، تعادلش را از دست داد و سقوط کرد، و با خود حلقه را هم به داخل آتش کوه هلاکت برد. اگر گالوم تا این آخرین لحظه زنده نمانده بود، سائورون فرصتی طلایی برای گرفتن حلقه به دست می‌آورد، زیرا وقتی که فرودو حلقه را در انگشتش کرد سائورون می‌دانست که او دقیقا کجاست.

دیگر نسخه‌های داستان

در اولین ویرایش هابیت، گالوم کاملا بعنوان یک موجود بدبخت و وابسته به حلقه معرفی نشده. تالکین بعدا این ویژگی را به شخصیت او داد تا با مفهوم حکمرانی حلقه بر حاملش که در ارباب حلقه‌ها شکل گرفته بود، تناسب پیدا کند. تالکین تفاوت نسخه ابتدایی را دروغی که بیلبو به دورف‌ها و گندالف گفته بود، عنوان کرد.

منابع

سلف:
ده‌آگول
حامل حلقه
۲۴۶۳ تا ۲۹۴۱ د.س
جانشین:
بیلبو بگینز
سلف:
فرودو بگینز
حامل حلقه
۲۵ مارس ۳۰۱۹ د.س
جانشین:
نابود شد