کیریون (کارگزار گاندور)

(تغییرمسیر از کیریون)
از دانشنامه والیمار
نام ِ کیریون به بیش از یک شخصیت، وسیله یا مفهوم بر‌میگردد. برای دیدن بقیهٔ معانی کیریون (ابهام‌زدایی) را نگاه کنید.
کیریون
گاندوریان
زندگی‌نامه
زادروز۲۴۴۹ دوران سوم
سلطنتگاندور
مرگ۲۵۶۷ دوران سوم
سن۱۱۸ سال
حزبکارگزار
زبان مورد علاقهوسترون
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینبورومیر
فرزندانهالاس

کیریون دوازدهمین کارگزار گاندور بود. وی در سال ۲۴۸۹ جانشین پدرش بورومیر شد.

تاریخچه

تهدیدات وارده از شمال و نبرد دشت‌های کله‌برانت

پس از در اختیار گرفتن منصب کارگزاری در سال ۲۴۸۹ دوران سوم، یکی از مهمترین نگرانی‌های کیریون تهدیداتی بود که از سوی شمال متوجه گاندور می‌شد؛ این تهدیدات از گدارهای آندوین که برای مدت‌ها متروک باقی مانده بودند صورت می‌گرفت. وی افراد اندکی را در آن محل مستقر کرده و پیشاهنگانی را به مناطق بین میرک‌وود و داگورلد گسیل داشت. جاسوسان کیریون دشمنان جدیدی را شناسایی کردند، بالخوت‌ها که به صورت نامحسوس از آن سوی دریای رون به این مناطق مهاجرت کرده بودند.

پس از زمستان سال ۲۵۰۹، گزارش‌هایی به کیریون رسید مبنی بر اینکه سپاهی از انسان‌ها از کناره جنوبی میرک‌وود در حال طرح ریزی برای حمله به گاندور هستند. کیریون بلافاصله چندین چاووش را به سوی ائوتئود گسیل داشت و از آنان درخواست کمک کرد. ائوتئود مدت‌های مدیدی بود که با گاندور دوست بودند، اما مدت زمانی بود که آن منطقه را ترک کرده و به سمت شمال در نزدیکی سرچشمه‌های آندوین مهاجرت نموده بودند. شش سوارکار داوطلب شدند تا فاصله نهصد و پنجاه مایلی تا کاله‌ناردون را پیموده و خبر را به ائوتئود برسانند. آنان می‌بایستی از راه‌های پرپیچ و خمی گذر کرده و سایه دول گولدور را نیز پشت سر می‌گذاشتند. اما تنها یک نفر از شش نفر به نام بوروندیر توانست از طریق فرامسبورگ پیغامش را به ائورل جوان تسلیم کند.

کیریون این حدس را می‌زد که احتمال بسیار کمی وجود دارد که این پیغام دست ائوتئود برسد و از طرفی نمی‌دانست که آیا آنان به درخواست کمک وی پاسخ مثبت خواهند داد یا خیر. به همین دلیل تا آنجا که در توانش بود نیروهای نظامی اش را جمع کرد تا در مقابل تهدید بالقوه‌ای که در انتظارش بود توانایی مقابله داشته باشد. وی فرزندش هالاس را برای رهبری میناس تیریت گمارد.

با این وجود، زمانیکه کیریون نیروهایش را به سمت شمال گسیل داشت، بالخوت‌ها با استفاده از قایق هایشان از آندوین گذشتند و بر مدافعان استیلا یافتند. ارتش کیریون تارومار شد و مجبور به عقب نشینی به سمت لیملایت در شمال گردید. در آنجا نیز آنان از سوی خیل عظیمی از اورک‌ها که در کوهستان مه پنهان شده بودند، مورد حمله واقع شدند. با این حمله کیریون مجبور به حرکت دوباره به سمت آندوین شد. امیدهای کیریون در حال نابودی بود که ناگهان صدای شیپورهای سوارکاران ائورل از دوردست‌ها به گوشش رسید و سرنوشت نبرد دشت کله‌برانت را دگرگون کرد. ائورل جوان و سوارانش دشمن را از بین بردند و بالخوت‌ها را تا دشت‌های کاله‌ناردون تعقیب نمودند.

بنیانگذاری روهان

پس از این پیروزی بزرگ، کیریون از ائورل جدا شد، اما از او خواست تا سه ماه بعد در کنار رودخانه مرینگ ملاقات دیگری با هم داشته باشند. زمانیکه این ملاقات صورت گرفت، کیریون دستور داد تا مسیر پردرخت آمون آنوار را صاف کنند تا آن دو نفر و هیأت‌های همراهشان بتوانند به راحتی به بالای تپه بروند.

پیش از رسیدن به نوک تپه، کیریون قصد و نیتش از این ملاقات را بر ملا ساخت. وی سرزمین کاله‌ناردون را به افتخار ائورل و مردمش به خاطر اتحاد بی حد و حصر خود با گاندور به آنان هدیه کرد. ائورل پس از تصدیق فراست و دوستی کیریون این هدیه را پذیرفت. هیأت همراه آنان از تپه بالا رفتند و در نوک تپه کیریون مقبره الندیل را افتتاح کرد. کیریون در مقابل شاهدان (هالاس پسر کیریون، شاهزاده دول آمروت و دو تن از مستشاران گاندور)، اتحادش با ائورل را به ودیعه گذاشت. در عوض ائورل نیز سوگند وفاداری به گاندور را یاد کرد و به هنوان اولین پادشاه روهان نام گرفت.

منابع

«Cirion». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۰.


سلف:
بورومیر
دوازدهمین کارگزار گاندور
۲۴۸۹ - ۲۵۶۷ د.س
جانشین:
هالاس