هایرمنداکیل اول

(تغییرمسیر از کیریاهر)
از دانشنامه والیمار
هایرمنداکیل
گاندوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابکیریاهر
زادروز۸۹۹ د.س.
سلطنت۱۳۴ سال
مرگ۱۱۴۹ د.س.
سن۲۵۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینکیریاندیل
فرزندانآتاناتار دوم

پانزدهمین پادشاه گاندور. هایرمنداکیل (به زبان انگلیسی: Hyarmendacil I) در سال ۸۹۹ دوران سوم بدنیا آمد. نام او را در دوران کودکی کیریاهر (به زبان انگلیسی: Ciryaher) گذاشتند و پدرش شاه کیریاندیل بود.

در سال ۱۰۱۵، کیریاندیل در جنگی با مردمان هاراد، که برای پس گرفتن لنگرگاه‌های اومبار از گاندور می‌جنگیدند، کشته شد. هارادریم‌ها بعد از آن، اومبار را به مدت ۳۵ سال محاصره کردند. کیریاهر صبر کرد و نیروهای خود را جمع‌آوری کرد و در سال ۱۰۵۰ از راه دریا و خشکی به لشگر هارادریم‌ها حمله کرد. هارادریم‌ها شکست خوردند و شاه ِ آنها مجبور به پذیرش سروری گاندور و فرستادن پسرانش به عنوان گروگان، شد.

کیریاهر، نام هایرمنداکیل به معنای «پیروز ِ جنوب» را برای خود برگزید. قلمروی گاندور از جنوب تا رود هارنن گسترش یافت و از ساحل تا لنگرگاه‌های اومبار. قلمروی گاندور در شرق تا دریای روون، در غرب تا آن طرف کوه‌های مه‌آلود در گری‌فلود و در شمال تا سرزمین کلبرانت و مرزهای میرک‌وود گسترش یافته بود.

گاندور در زمان هایرمنداکیل اول در اوج قدرت خود بود. او چهارمین و آخرین پادشاهی بود که نیروی دریایی گاندور را قدرت بخشید و ناوگان بزرگی ساخت و بندر اومبار را به مکان بسیار مهمی تبدیل کرد. موردور توسط قلعه‌هایی در مرز آن شدیدا محافظت می‌شد و دشمنان گاندور خاموش بودند و سرزمین آن در آرامش بود.

هایرمنداکیل اول به مدت ۱۳۴ سال حکم‌رانی کرد. او دومین پادشاه بود که مدت زیادی حکومت کرد. (طولانی‌ترین مدت حکومت مربوط به شاه تاروندور می‌باشد). هایرمنداکیل اول در سال ۱۱۴۹ مرد و پسرش آتاناتار دوم به جای او بر تخت پادشاهی نشست.


کیریاهر در زبان کوئنیایی به معنای ارباب کشتی میباشد.

هایرمنداکیل در زبان کوئنیایی به معنای پیروز ِ جنوب میباشد.

سلف:
کیریاندیل
پانزدهمین پادشاه گاندور
از ۱۰۱۵ تا ۱۱۴۹ دوران سوم
جانشین:
آتاناتار دوم