کوروفین

از دانشنامه والیمار
Alan Michael - His Father's Son.jpg
کوروفین
نولدو
زندگی‌نامه
نام کوئنیایی(ن‌پ) کوروفینوه ، (ن‌م) آتارینکه
عناوینکوروفین چیره‌دست
تاریخ و محل تولدسال‌های درختان، تیریون
قلمروتیریون؛ هیم‌لاد
مرگ۵۰۶ د.ا ، سقوط دوریات؛ منه‌گروت
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینفئانور و ناردانل
همسرنامشخص ، شاید ازدواج نکرده است
رنگ موتیره

کوروفین (به زبان انگلیسی: Curufin) یکی از شاهزادگان نولدور و پنجمین پسر از پسران فئانور و ناردانل می‌باشد. پدرش بسیار به او علاقه داشت و از نظر ظاهر، خلق و خو و مهارت نیز بسیار شبیه به او بود. او پدر کله‌بریمبور، استاد جواهرساز اره‌گیون ، نیز می‌باشد که حلقه‌های قدرت الفی را ساخت.

تاریخچه

پرواز نولدور

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

کوروفین در سال‌های درختان در شهر تیریون به دنیا آمد و نام کوروفینوه را همانند پدرش دریافت کرد. به این دلیل که پدر، عموها و برادرانش همگی دارای نام‌های پدری بودند که با نام finwe- پایان می‌یافت، کوروفین هم از سوی خانواده اش "کوروو" (Curvu) نام گرفت. (نام مادری او "آتارینکه" است.) زمانیکه او در والینور بود، ازدواج کرد و صاحب پسری به نام کله‌بریمبور شد. اما کله‌بریمبور شبیه پدرش نبود، و بعدها نیز از گمراهی و کارهایی که دیگر نولدور دچار آن شده بودند، دوری جست.

همانند دیگر پسران فئانور، کوروفین نیز سوگند بزرگ را خورد تا جواهرات پدرش یعنی سیلماریل‌ها را پیدا کند. این سوگند او و دیگر برادرانش را در دوران اول به سمت سرزمین میانه یا اندور کشاند که در آنجا آنها قلمروهای متعددشان را در تبعید بنا نهادند، نبردهای بساری را بر علیه نیروهای مورگوت به راه انداختند، با دیگر هم خویشان الف خود جنگیدند، و در نهایت خود را به ورطه نابودی کشاندند.

زندگی در بلریاند

کوروفین همراه با برادرش کله‌گورم در سرزمین هیم‌لاد زندگی می‌کرد. از این سرزمین بوسیله گذرگاهی می‌توانستند به پادشاهی دوریات وارد شوند. این دو برادر سرزمین خود را تا زمان نبرد داگور براگولاخ مجهز و مستحکم کرده بودند. پس از نبرد مذکور، دو برادر شکست خوردند و همراه با مردمشان به شهر نارگوتروند پناه آوردند، جاییکه پسر عمویشان فینرود آنها را با آغوش باز پذیرفت.

مدتی بعد، برن به نارگوتروند آمد تا ببیند که آیا فینرود به سوگندی که به جدش باراهیر خورده بود پایبند هست یا نه. فینرود تصمیم گرفت تا به برن کمک کند، اما کوروفین و کله‌گورم به یاد سوگندشان افتادند و مردم نارگوتروند را ترغیب کردند که به فینرود و برن کمک نکنند. همچنین آنها را تشویق کردند که با مورگوت نبردی آشکار بکنند و دست از مخفیانه نبرد کردن بردارند.

بنابراین فینرود به همراه برن و چند تن از جنگجویان دلیر آنجا را ترک کردند و در نهایت کشته شد. برادرزاده فینرود اورودرت به جای او به نارگوتروند حکم راند.


حمله به برن

بعدها، کوروفین و کله‌گورم همراه با سگ شکاری کله‌گورم که هوآن نام داشت به شکار رفتند و در راهشان لوتین دختر تینگول را پیدا کردند که در حال جستجوی برن بود. آنها وانمود کردند که قصد کمک به لوتین را دارند، اما او را اسیر کرده و به نارگوتروند بردند زیرا کله‌گورم عاشق لوتین شده بود و خیال می‌کرد که تینگول لوتین را به او خواهد داد. اما هوآن به لوتین کمک کرد تا از زندان بگریزد و همراه با او برن و دیگر زندانیان را آزاد کرده و سائورون را شکست دهد. به محض اینکه زندانیان به نارگوتروند بازگشتند، مردم آنجا پی به خیانت دو برادر بردند، اما اورودرت اجازه نداد که آن دو را بکشند ولی در عوض آنها را از شهر اخراج کرد.

دو برادر باز لوتین و برن را در راه ملاقات کردند و کوروفین با برن به منازعه پرداخت. اما از او شکست خورد و همراه با کله‌گورم فرار کردند، اما در راه فرار خود سعی کردند لوتین را از پا درآورند و این کار را نیز کردند، اما برن فداکاری کرد و به جای او مجروح شد.

سلاح کوروفین آنگریست نام دارد. برن در نبردی که با او داشت، این خنجر را از او ستاند و در جدا کردن سیلماریل از تاج مورگوت به کار برد.

به خاطر اعمال پلید و ناپسند کوروفین و کله‌گورم، تینگول و اورودرت به اتحاد مادروس در مقابل مورگوت نپیوستند.


مرگ

در دومین خویشاوندکشی زمانیکه پسران فئانور به دوریات حمله کردند تا سیلماریلی را که در اختیار پادشاه دیور زیبا بود از او پس بگیرند، کوروفین در منازعاتی که بوجود آمد به دست دیور کشته شد. به همراه او کارانتیر و کله‌گورم نیز به دست دیور کشته شدند.


وجه تسمیه

نام پدری کوروفین، همانند پدرش فئانور کوروفینوه (Curufinwë) ("(پسر) فینوه چیره دست") می‌باشد. از این رو که فئانور او را دوست می‌داشت، نام خودش را نیز به او داد. نام مادری وی "آتارینکه" (Atarinkë ) ("پدر کوچک") می‌باشد و مادرش از این نظر این نام را انتخاب کرد که از لحاظ بدنی شباهت زیادی بین او و فئانور وجود داشت. نام کوروفین نیز حالت سینداری نام پدری اش است.


شجره نامه

 
 
ماهتان
 
مریل‌ سرینده
 
 
 
فینوه
 
 
 
ایندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ناردانل
 
 
 
فئانور
 
 
 
 
 
 
فیندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مادروس
 
 
 
 
 
 
 
فین‌گولفین
 
 
 
 
 
 
ماگلور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کلگورم
 
 
 
 
 
 
 
ایریمه
 
 
 
 
 
 
کارانتیر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کوروفین
 
 
 
 
 
 
 
فینارفین
 
 
 
 
 
 
آمرود
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آمراس
 
کله‌بریمبور
 


منابع

«Curufin». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۰.