کله‌گورم

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
کله‌گورم
نولدو
زندگی‌نامه
نام کوئنیایی(ن‌پ) تورکافینوه ، (ن‌م) تییل‌کورمو
تاریخ و محل تولدسال‌های درختان
قلمروتیریون؛ هیم‌لاد
مرگ۵۰۶ د.ا ، سقوط دوریات؛ منه‌گروت
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینفئانور و ناردانل
همسرنامشخص ، شاید ازدواج نکرده است
رنگ موطلایی و یا تیره

کله‌گورم (به زبان انگلیسی: Celegorm) سومین پسر از پسران فئانور و ناردانل می باشد که یار همیشگی برادر کوچکترش کوروفین بود.

کله‌گورم شکارچی توانایی بود و یکی از دوستان اورومه‌ی والار گشت. او از اورومه مهارت های بسیاری را از پرندگان و درندگان آموخت و می توانست چندین زبان از آنها را بفهمد. از اورومه او هوآن سگ بزرگ شکاری را هدیه گرفت و با خود از والینور به سرزمین میانه آورد.

تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

همانند دیگر پسران فئانور، او نیز سوگند خورد تا به هر قیمتی شده جواهرات پدرش یعنی سیلماریل‌ها را که توسط ارباب تاریکی مورگوت به سرقت رفته بود، پیدا کند. این سوگند او و برادرانش را به در دوران اول به سرزمین میانه کشاند، جاییکه قلمروهایشان را در تبعید بنا نهادند، نبردهای متعددی را بر علیه نیروهای مورگوت به راه انداختند، با خویشاوندان الف خود جنگیدند و در نهایت خود را به ورطه نابودی کشاندند.

او با برادرش کوروفین در هیم‌لاد ، گذرگاهی که به پادشاهی دوریات ختم می شد، زندگی می کردند. دو برادر آنجا را تا نبرد داگور براگولاخ مجهز و محافظت می کردند. پس از نبرد، دو برادر شکست خورده و همراه با مردمشان به نارگوتروند متواری شدند جاییکه پسر عمویشان فینرود فلاگوند با آغوشی باز از آنها استقبال کرد.

زمانیکه او با برادرش کوروفین در نارگوتروند زندگی می کردند، پس از ترک فینرود فلاگوند تقریباً بر آنجا مسلط شده بودند. آنها تأثیر بسزایی بر مردم داشتند، زیرا از قدرت سخنوری بالایی برخوردار بودند. آنها لوتین دختر پادشاه دوریات یعنی تینگول را به اسارت گرفتند. کله‌گورم آرزوی ازدواج با او را در سر می پروراند بنابراین بر روی ارتباط خویشاوندی که با تینگول داشتند اصرار ورزید. اما هوآن به ارباب خود خیانت کرد و به لوتین کمک کرد تا از آنجا فرار کند. کله‌گورم همراه با برادرش به دستور اورودرت از نارگوتروند اخراج شد.

زمانیکه پسران فئانور برای به دست آوردن یکی از سیلماریل‌ها که در اختیار پادشاه الف‌ها یعنی دیور الوخیل بود به سرزمین دوریات حمله بردند، کله‌گورم و دیگر برادرانش مرتکب دومین خویشاوندکشی شدند. دیور و کله‌گورم در تالارهای منه‌گروت همدیگر را از پای درآوردند.

وجه تسمیه

نا پدری کله‌گورم تورکافینوه (Turcafinwë) می باشد که به معنای "فینوه قدرتمند و توانا (در بدن)" است. نام مادری او نیز تییل‌کورمو (Tyelkormo) می باشد به معنای "تند مزاج". Tyelka در زبان کوئنیایی صفتی است به معنای "سریع، چابک و عجول". نام کله‌گورم نیز حالت سینداری نام مادری اش است.

موی کله‌گورم

مدت های طولانی در مورد رنگ موهای کله‌گورم سؤال وجود داشت. اکثر نوشته ها حاکی از آن است که او موهای "زیبایی" داشته است بنابراین لقب او " کله‌گورم زیبا" بوده است. اما تالکین به طور مکرر اعلام کرده است که نولدوها را با موهایی تیره می شناسند و تنها استثنائات هنگامی به وجود می آیند که آن شخص حداقل در قسمتی از خاندانش خون وانیاری داشته باشد (نظیر ایدریل و فینارفین). بنابراین ما تنها چند گزینه داریم: ۱. کله‌گورم موهایی با رنگ روشن نداشته است، ۲. کله‌گورم موهایی با رنگ روشن داشته است. تنها توجیهی که برای گزینه دوم می توان بیان کرد این است که مادر کله‌گورم یعنی ناردانل خون وانیاری داشته باشد، و یا اینکه تالکین واقعاً این نیت را نداشته است که نولدوها دارای موهای تیره هستند. احتمال دیگر آن است که تالکین به این موضوع به دقت نپرداخته است.

شجره نامه

 
 
ماهتان
 
مریل‌ سرینده
 
 
 
فینوه
 
 
 
ایندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ناردانل
 
 
 
فئانور
 
 
 
 
 
 
فیندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مادروس
 
 
 
 
 
 
 
فین‌گولفین
 
 
 
 
 
 
ماگلور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کلگورم
 
 
 
 
 
 
 
ایریمه
 
 
 
 
 
 
کارانتیر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کوروفین
 
 
 
 
 
 
 
فینارفین
 
 
 
 
 
 
آمرود
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آمراس
 
کله‌بریمبور
 


منابع

«Celegorm». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۲۳ آگوست ۲۰۱۰.