کالیمه‌تار

از دانشنامه والیمار
کالیمه‌تار
گاندوریان
زندگی‌نامه
زادروز۱۷۳۶ د.س
سلطنت۸۰ سال
مرگ۱۹۳۶ د.س
سن۲۰۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدیننارماکیل دوم
فرزنداناوندوهر

سی‌اُمین پادشاه گاندور. کالیمه‌تار (به زبان انگلیسی: Calimehtar) در سال ۱۷۳۶ دوران سوم بدنیا آمد. او پسر شاه نارماکیل دوم بود و پسری به نام اوندوهر و یک دختر داشت.

کالیمه‌تار در سال ۱۸۵۶ پس از کشته شدن پدرش در نبرد دشت‌ها علیه ارابه‌رانان به سلطنت رسید. در ۱۸۹۹، کالیمه‌تار توسط ماروینی مطلع شد که ارابه‌رانان قصد دارند ار آندوین گذشته، استان‌های شمالی گاندور از جمله کاله‌ناردون را تصرف کنند. ماروینی همچنین به پادشاه گفت که بازماندگان مردمان شمالی در رووانیون آمادهٔ شبیخون زدن به ارابه‌سوارانند.

کالیمه‌تار و ماروینی نیروهایشان را با هم ادغام کردند تا جلوی ارابه‌سواران را بگیرند. نقشهٔ آن‌ها این بود که همهٔ نیرو‌های ارابه‌سواران را از مقرشان دور کنند تا نیروهای شمالی‌ها شبیخونشان را بزنند. کالیمه‌تار ارتشش را از ایتیلین خارج کرد و مطمئن شد که دشمن از تحرکات وی آگاه است. سپس او وقتی مطمئن شد که ارابه‌سواران به سمت ارتش او می‌آیند دستور عقب‌نشینی داد تا ارابه‌سواران را هرچه بیشتر جلو بیاورد.

نیروهای کالیمه‌تار و ماروینی در جنگی که در دشت داگورلد در گرفت به هم پیوستند. ماروینی و سوارانش همراه با شوالیه‌های گاندور به جناح ارتش ارابه‌شواران حمله کردند و بالاخره آن‌ها را شکست داده و آن‌ها به رووانیون عقب‌نشینی کردند.

اگرچه شبیخون شمالی‌ها شکست خورد ولی آن‌ها موفق شدند بعضی از خانه‌ها، انبار‌های آذوقه و مهمات و ارابه‌های ارابه‌سواران را آتش بزنند ولی بیشتر شمالی‌ها توسط زنان، پسران و پیرمردانی که در مقر ارابه‌سواران باقی‌مانده بودند کشته شدند.

کالیمه‌تار در سال ۱۹۰۰ به خانه بازگشت و برج سفید را در میناس آنور بنا کرد تا پلانتیر را در آنجا نگاه دارد. گاندور در باقی دوران زمامداریش در صلح به سر برد. او در سال ۱۹۳۶ درگذشت و پسرش اوندوهر جانشین وی شد که فقط ۸ سال حکومت کرد و در حملات جدید ارابه‌شواران کشته شد.

ریشه‌یابی نام‌ها

«کالیمه‌تار» به معنی «جنگجوی درخشان» است و از ترکیب دو کلمهٔ کوئنیایی «کالیما» به معنی «جنگجو» و «اوتار» به معنی «درخشان» ساخته شده است.

منابع

این مقاله ترجمهٔ مقاله مربوطه در یکی از وب‌گاه‌های‌ زیر است.


سلف:
نارماکیل دوم
سی‌اُمین پادشاه گاندور
از ۱۸۵۶ تا ۱۹۳۶ د.س
جانشین:
اوندوهر