کاستامیر غاصب

(تغییرمسیر از کاستامیر)
از دانشنامه والیمار
کاستامیر
گاندوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابغاصب
زادروز۱۲۵۹ د.س
سلطنت۱۰ سال
مرگ۱۴۴۷ د.س
سن۱۸۸ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد

بیست و دومین پادشاه گاندور که سلطنت را از الداکار غصب کرد. کاستامیر در سال ۱۲۵۹ دوران سوم بدنیا آمد. او نوهٔ کالیمه‌تار پسر دوم کالماکیل بود. نام پدر و مادر او مشخص نیست. کاستامیر ملوان کشتی بود، مردی ظالم و متکبر.

کاستامیر رهبر حزب مخالف جانشینی الداکار به عنوان پادشاه شد. آن‌ها اعتقاد داشتند کسی که مادرش (ویدوماوی) از شمالی‌هاست نمی‌تواند شاه شود چرا که خون سلطنتی را دچار ضعف می‌کند و طول‌عمر پادشاهان آینده کم خواهد شد.

کاستامیر طرفداران بسیاری در استان‌های جنوبی گاندور جایی که او به عنوان کاپیتان کشتی معروف بود بدست آورد. او در آخر‌های دوران زمام‌داری والاکار شورشی را برپا کرد. وقتی والاکار در سال ۱۴۳۲ درگذشت جنگ داخلی ستیز خویشاوندان (kin-strife) شروع شد.

الداکار و پیروانش به مدت پنج سال مقابل شورش ایستادگی کردند تا اینکه بالاخره در سال ۱۴۳۷ نیروهای الداکار در اوزگیلیات شکست خوردند. شورشیان از نظر تعداد بیشتر بودند و با محاصرهٔ شهر فشار سنگینی را به مردمان آن‌جا وارد کردند.

وقتی کاستامیر شهر را تصرف کرد، الداکار و یارانش به رووانیون فرار کردند. ولی پسر بزرگ الداکار، اورنن‌دیل، بدست دشمن افتاد و کاستامیر او را کشت. کاستامیر همچنین دستوری بی‌دلیل مبنی بر کشتار مدافعان شهر و سوزاندن شهر را صادر کرد. گنبند ستارگان ( Dome of Stars) نابود شد و پلانتیرش در رود آندوین گم شد.

پس از ۱۰ سال، در سال ۱۴۴۷ الداکار با ارتش بزرگی از شمالی‌ها و مردمان استان‌های شمالی گاندور به کاستامیر حمله کرد. در جنگ دوراهی ارویی کاستامیر و الداکار با هم جنگیدند و الداکار او را کشت و سلطنت را بازپس‌گرفت. پسر کاستامیر و بعضی از شورشیان به اومبار فرار کردند و به دزدان دریایی تبدیل شدند و نوادگانشان قرن‌ها برای گاندور مشکلات به بار آوردند.

منابع

این مقاله ترجمهٔ مقاله مربوطه در یکی از وب‌گاه‌های‌ زیر است.


سلف:
الداکار
بیست و یکمین پادشاه گاندور
از ۱۴۳۷ تا ۱۴۴۷ د.س
جانشین:
الداکار