کارانتیر

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
کارانتیر
نولدو
زندگی‌نامه
نام کوئنیایی(ن‌پ) موری‌فینوه ، (ن‌م) کارنیستیر
عناوینارباب دور کارانتیر یا تارگه‌لیون
تاریخ و محل تولدسال‌های درختان، تیریون
قلمروتیریون، تارگه‌لیون (دور کارانتیر)
مرگ۵۰۶ د.ا، سقوط دوریات؛ منه‌گروت
سن در هنگام مرگبیش از ۳۰۰۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینفئانور و ناردانل
همسرنامشخص ، شاید ازدواج نکرده است
رنگ مومشکی

کارانتیر (به زبان انگلیسی: Caranthir) چهارمین پسر از پسران فئانور و نیز خشن ترین و تندمزاج ترین آنان نیز می باشد. او را "کارانتیر سیاه" می نامند.

تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

همانند دیگر پسران فئانور، کارانتیر نیز سوگند خورد تا جواهرات پدرش سیلماریل‌ها را بیابد. این سوگند که توسط هفت برادر خورده شد، آنان را در دوران اول به سرزمین میانه کشاند جاییکه قلمروهای متعددشان را در تبعید بنا نهادند و نبردهای فراوانی را بر علیه نیروهای مورگوت به راه انداختند، با خویشاوندان الف خود جنگیدند و در نهایت خود را به ورطه نابودی کشاندند.

قلمرو کارانتیر تارگه‌لیون نام داشت که بعضی اوقات به آن دور کارانتیر یا "سرزمین کارانتیر" نام می دادند. منزلگاه او در سواحل دریاچه هله‌وورن قرار داشت.

در سال ۴۲۰ دوران اول، کارانتیر هالت و مردمانش هالادین را از محاصره اورک‌ها نجات داد. وقتی او شجاعت آدمیان را دید، سرزمینی فئودالی را در شمال به هالادین پیشنهاد داد. هر چند، هالت می خواست تا هیچ اربابی بر مردم او حکومت نکند، بنابراین از او قدردانی کرد و به سمت جنگل بره‌تیل روان شد.

در سال ۴۶۳، اولفانگ که از ایسترلینگ بود، مردمش را از کوهستان آبی گذراند و سوگند اتحاد با مادروس را خورد. سرزمین لوتلان به آنها داده شد و تبدیل به مردمان کارانتیر شدند.

در سال ۴۷۲، فاجعه نیرنائت آرنوئدیاد ("نبرد اشکهای بی شمار") به دلیل خیانت مردم اولفانگ اتفاق افتاد. کارانتیر قلمرواش را از دست داد و مجبور شد همراه با برادرانش به کوه دولمد عقب نشینی کند.

در سال ۵۰۵، همراه با کله‌گورم و کوروفین در دومین خویشاوندکشی از بین رفت. او همراه با برادرانش به منه‌گروت حمله کردند تا سیلماریل را از پادشاه دوریات دیور الوخیل بازپس بگیرند. در نتیجه هر سه آنان توسط دیور کشته شدند هر چند دیور نیز در این منازعه از بین رفت.

وجه تسمیه

نام پدری کارانتیر موری‌فینوه (Morifinwë)است به معنای "فینوه سیاه" که به موهای سیاه او اشاره دارد. (از اصطلاح کوئنیایی mórë به معنای "سیاهی" ، "شب" یا "تاریکی" که وقتی به نام پدربزرگش، فینوه متصل می شود تبدیل به mori می شود.) نام مادری او کارنیستیر (Carnistir)است به معنای "سرخ چهره". (Carnë در زبان کوئنیایی معنای "قرمز" یا "سرخ" را می دهد. نام کارانتیر حالت سینداری نام مادری اش است.


شجره نامه

 
 
ماهتان
 
مریل‌ سرینده
 
 
 
فینوه
 
 
 
ایندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ناردانل
 
 
 
فئانور
 
 
 
 
 
 
فیندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مادروس
 
 
 
 
 
 
 
فین‌گولفین
 
 
 
 
 
 
ماگلور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کله‌گورم
 
 
 
 
 
 
 
ایریمه
 
 
 
 
 
 
کارانتیر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کوروفین
 
 
 
 
 
 
 
فینارفین
 
 
 
 
 
 
آمرود
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آمراس
 
کله‌بریمبور
 


منابع

«Caranthir». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۰.