وانیار

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
وانیار
قلمروهااویولوسه
زبان‌هاکوئنیایی
قد متوسطبلندقامت
رنگ پوستکمرنگ
رنگ موطلایی
خصوصیاتمحترم‌ترین خاندان الف‌ها ، مورد علاقه مانوه
طول عمرنامیرا
اعضاایمین ، ایمینییه ، اینگوه ، ایندیس ، اله‌میره ، آماریه و دیگران

وانیار (جمع وانیا) (به زبان انگلیسی: Vanyar) به همراه نولدور و سیندار (تلری) یکی از سه قوم الف های بلندمرتبه هستند. این قوم اولین و کوچکترین قوم در الداها می باشند. اکثریت مردم این قوم در آمان ماندند و با نولدوها به سرزمین میانه مهاجرت نکردند.


مبدأ

وانیاها بلندمرتبه ترین قوم از الف ها بودند. طبق افسانه ها این خاندان توسط ایمین (Imin) و همسرش ایمینیه (Iminyë) و نیز دوازده تن از یاران آنها که جزو اولین الف هایی بودند که در کوئیوینن بیدار شدند، بنا نهاده شد. در آن زمان آنها را مینیار یا مینیاها (Minyar) می نامیدند به معنای "اولین کسان". با این وجود این اینگوه بود، اولین الفی که همراه با اورومه به والینور سفر کرد، که پادشاه آنها شد. آنها اولین کسانی بودند که در سفر بزرگ به بلریاند وارد شدند.

اینگوه را پادشاه بلند مرتبه الف ها نیز می نامند. او در کوه تانیکوئتیل و در محضر مانوه زندگی می کند. تمام وانیاها پیش از شروع دوران اول به سمت والینور سفر کردند و در آنجا ماندگار شدند. گفته می شود که قدرت شاعری آنها زبانزد الف ها است و به همین دلیل مانوه آنها را دوست می دارد.

وانیای سرشناس دیگر ایندیس، همسر دوم فینوه و مادربزرگ گالادریل می باشد. به خاطر خون وانیایی است که گالادریل موهای طلایی را از مادربزرگ اش به ارث برده است.

گفته می شود که وانیاها زیباترین الف ها بودند و به همین دلیل به آنها "الف های زیبا" می گفتند. برخلاف دیگر اقوام که علاقمند به دریا و ساختمانها و استحکامات بودند، به نظر می رسد که آنها علاقمند به فرهنگی والا بودند. شاید به همین دلیل بوده است که آنها نور والینور را بیش از هر جای دیگر دوست می داشتند و علاقمند به هوش و فراست والاها بودند و این دلیل آنست که مورد علاقه والاها و مورد نفرت ملکور بودند.

وجه تسمیه

وانیار در زبان کوئنیایی به معنای "زیبا" است و این به خاطر موهای طلایی آنهاست. وانیاها اغلب خود را با نام باستانی شان مینیار یا مینیاها می نامیدند. هر چند این نام خیلی کم توسط دیگر الف ها مورد استفاده قرار می گرفت.


منابع