والاکار

از دانشنامه والیمار
والاکار
گاندوریان
زندگی‌نامه
زادروز۱۱۹۴ د.س
سلطنت۶۶ سال
مرگ۱۴۳۲ د.س
سن۲۳۸ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینرومنداکیل دوم
همسرویدوماوی
فرزندانالداکار و یک فرزند دیگر

بیستمین پادشاه گاندور. والاکار (به زبان انگلیسی: Valacar) در سال ۱۱۹۴ دوران سوم بدنیا آمد. او پسر شاه رومنداکیل دوم بود.

در سال ۱۲۵۰، والاکار توسط پدرش به عنوان سفیر بارگاه شاه ویدوگاویا از مردمان رووانیون انتخاب شد. ویدوگاویا قدرتمند‌ترین رهبر شمالی‌ها بود. رومنداکیل در نظر داشت که روابطش با شمالی‌ها را تقویت کند زیرا آن‌ها در شرق میرک‌وود و در نزدیکی مرز رون (سرزمین دشمنان گاندور، ایسترلینگ‌ها) زندگی‌ می‌کردند.

والاکار زبان و فرهنگ مردمان شمالی را فرا گرفت و به سرزمین و مردمانش علاقمند گشت. او همچنین عاشق دختر ویدوگاویا، ویدوماوی شد. رومنداکیل با اکراه اجازهٔ این ازدواج را به والاکار داد چرا که نمی‌خواست روابطش با شمالی‌ها خدشه‌دار شود و از طرفی از عواقب این ازدواح آگاه بود.

والاکار و ویدوماوی در سال ۱۲۵۵ صاحب پسری شدند که نام او را به زبان مردمان شمالی وینی‌تاریا و به زبان گاندور الداکار گذاشتند. آن‌ها حداقل یک فرزند دیگر نیز بدنیا آوردند. در سال ۱۲۶۰ والاکار همراه خانواده‌اش پیرو احضار رومنداکیل به گاندور نقل مکان کردند و تعدادی از مردمان شمالی نیز با خود آوردند. والاکار به محض رسیدنش به گاندور عضو شورای سلطنتی شد و همچنین به فرماندهی ارتش منصوب گشت.

در ابتدا ویدوماوی و فرزندانش در گاندور خوش‌آمد گفته شدند. او به وطن جدیدش به خوبی عادت کرد ولی بعضی از مردمان گاندور نمی‌توانستند با این حقیقت که پادشاه آیندشان زنی از نوادگان غیر نومه‌نوری دارد، کنار بیایند. بهانهٔ اصلی آن‌ها این بود که خون خاندان سلطنتی با این ازدواج ضعیف شده و طول عمر شاه آینده کم خواهد شد. وقتی که ویدوماوی در سال ۱۳۳۲ یا ۱۳۳۴ درگذشت، عمرش در مقایسه با گاندوریان بسیار کم بود این واقعیت به اختلافات دامن زد.

والاکار در سال ۱۳۶۶ پس از مرگ پدر به تخت سلطنت نشست. او فرمانروایی قوی و با اراده بود، ولی در آخر‌ دوران زمامداریش شورشی در استان‌های جنوبی گاندور توسط مخالفان جانشینی الداکار برای سلطنت، شکل گرفت. والاکار در سال ۱۴۳۲ درگذشت و در همان زمان جنگ داخلی ستیز خویشاوندان (kin-strife) آغاز گشت. الداکار در سال ۱۴۳۷ از سلطنت عزل شد ولی آن را در سال ۱۴۴۷ بازپس‌گرفت.

ریشه‌یابی نام‌ها

«والاکار» به معنای «کلاه‌خود والار» است. معادل کوئنیایی کلاه‌خود، «کارما» (karma) است.

منابع

این مقاله ترجمهٔ مقاله مربوطه در یکی از وب‌گاه‌های‌ زیر است.


سلف:
رومنداکیل دوم
بیستمین پادشاه گاندور
از ۱۳۶۶ تا ۱۴۳۲ د.س
جانشین:
الداکار