والاندیل (پادشاه آرنور)

از دانشنامه والیمار
این مقاله در مورد پادشاه آرنور می باشد. برای دیدن ارباب آندونیه ، والاندیل (ارباب آندونیه) را نگاه کنید.
والاندیل
آرنوریان
زندگی‌نامه
زادروز۳۴۳۰ د.د
سلطنت۱۰ د.س - ۲۴۹ د.س
مرگ۲۴۹ د.س
سن۲۶۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینایسیلدور
خواهر و برادرالندور، آراتان، کیریون
فرزندانالداکار

والاندیل (به زبان انگلیسی: Valandil) سومین پادشاه آرنور می‌باشد. زمانیکه پدرش ایسیلدور در سال ۲ دوران سوم در نبرد دشت‌های گلادن کشته شد، او جانشین پدرش شد.

تاریخچه

واالاندیل کوچکترین فرد از چهار فرزند ایسیلدور بود، اما بدلیل اینکه سه برادر دیگرش در نبرد دشت‌های گلادن کشته شدند، او وارث تخت و تاج پدرش شد. والاندیل در زمان آخرین اتحاد، کودکی بیش نبود، پس در نبرد شرکت نکرد و در ریوندل ماند.

ایسیلدور پیش از مرگش، قلمرو پادشاهی را به دو تکه تقسیم کرد: آرنور و گاندور. زمانیکه او پادشاه بلندمرتبه دو قلمرو بود، خواهرزاده اش منلدیل پادشاه گاندور گشت و پسرانش بر آرنور حکم راندند. با مرگ پدر و برادران، والاندیل وارث فرمانروایی آرنور گشت. با این وجود، والاندیل تنها ۱۳ سال سن داشت و باید تا ۲۱ سالگی منتظر می‌ماند تا به سلطنت برسد.

او بیش از هر پادشاه دیگری در فرمانروایی شمال و جنوب سلطنت نمود یعنی ۲۳۹ سال. زمانیکه او در سال ۲۴۹ از دنیا رفت، پسر الداکار جانشین او شد.


وجه تسمیه

والاندیل در زبان کوئنیایی به معنای "دوست والار" است. به نظر می‌رسد نام او از نام جدش والاندیل، ارباب آندونیه گرفته شده باشد.


سلف:
ایسیلدور
سومین پادشاه آرنور
۱۰ د.س - ۲۴۹ د.س
جانشین:
الداکار«Valandil (King of Arnor)». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۸۹.