والارین

از دانشنامه والیمار

والارین زبان آینور بود. به عنوان موجوداتی فرشته‌گون و دارای قدرت ارتباط با یکدیگر از طریق ذهن، داشتن زبانی به خصوص ضروری نبود. ولی به نظر می‌رسد این بخشی از ذات شکل فیزیکی‌ای بود که برای خود برگزیدند.

والارین به شدت به گوش الف‌ها نامانوس بود و تعداد اندکی آن را آموختند و فقط تعداد کمی از کلمات والارین را در زبان کوئنایی خودشان وارد کردند. در عوض والار کوئنیایی را یاد گرفتند تا با الف‌ها مکالمه کنند و با یکدیگر نیز در حضور آن‌ها به این زبان صحبت کنند. زبان والارین از کلمات بلندی ساخته شده بودند، مثلا معادل تلپریون در زبان والارین Ibrîniðilpathânezel است که ۸ هجاء دارد. وانیار نسبت به نولدور تعداد بیشتری از کلمات والارین را به گویش کوئنیایی خود وارد کردند چرا که به والار نزدیک‌تر بودند.

حداقل یک کلمه در زبان سیاه، «نازگ = nazg = حلقه» احتمالا از کلمهٔ والارین آن «نازگاد = naškad » گرفته شده است (ملکور یکی از والار بود و سائورون نیز یکی از مایار و مطمئنا والارین را بلد بودند.)

والارین به هیچ‌کدام از زبان‌های دیگر سرزمین‌میانه مربوط نمی‌شدند چرا که در خارج از آردا به وجود آمده بود و تعدا کمی کلمهٔ مشترک با زبان‌های دیگر داشت و آن‌ها نیز از اسامی بودند. موسیقی آینور شکلی از این زبان بود که همچون جادو ساختاری بی‌نیاز داشت و ارو با افزودن آخرین کلمهٔ موسیقی شکل دیگری از موسیقیشان را به آنها نشان داد، ائا، «باش»!