واردامیر نولیمون

از دانشنامه والیمار
وارادمیر نولیمون
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
زادروز۶۱ د.د.
سلطنت۱ سال
مرگ۴۷۱ د.د.
سن۴۱۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینالروس تار-مینیاتور
خواهر و برادرتیندومیل و مانوندیل و آتانالکار
فرزندانآماندیل،واردیلمه، آئولندیل و نولوندیل.

دومین فرمانروای نومه‌نور. واردامیر نولیمون<ref>نام واردامیر ترکیبی از نام واردا، نام یکی از والار ، به معنای "ارجمند" است. کلمه میر یعنی "جواهر". در قسمتِ نولیمون، نول یعنی "فرهنگی" و دلیل دادن این اسم به واردامیر، دانش سرشار اوست.</ref> (به زبان انگلیسی: Vardamir Nólimon) پسر الروس تار-مینیاتور بود. او در نومه‌نور در سال ۶۱ دوران دوم بدنیا آمد. او سه خواهر و برادر کوچکتر داشت: یک خواهر بنام تیندومیل و دو برادر به نامهای مانوندیل و آتانالکار.

واردامیر یک محقق بود. او فرهنگ باستانی از الف‌ها و انسان‌ها را گرد آوری کرد. او چهار فرزند داشت: یک پسر بنام آماندیل، یک دختر بنام واردیلمه و دو پسر کوچکتر به نامهای آئولندیل و نولوندیل.

زمانی که الروس در سال ۴۴۲ مرد، واردامیر ۳۸۱ سال داشت. او از پادشاهی کناره گیری کرد <ref>وارادمیر تنها پادشاه نومه‌نور است که اسم او پیشوند تار یا آر به معنای "بزرگ، شاه، ملکه" ندارد چون در حقیقت حکومت نکرد.</ref> و تاج و تخت را به جانشینش آماندیل واگذار کرد. در لیست شاهان نومه‌نور واردامیر بعنوان دومین پادشاه آورده شده‌است و دوران حکومتش یک سال است، از سال ۴۴۲ تا ۴۴۳. اگرچه حکمرانی تار آماندیل از سال ۴۴۳ آغاز شد اما او از زمان مرگ الروس تار-مینیاتور فرمانروایی می‌کرد.

واردامیر در سال ۴۷۱ در ۴۱۰ سالگی مرد.

پانویس

<references/>‎سلف:
تار-مینیاتور
دومین فرمانروای نومه‌نور

یک سال فرمانروایی تا سال ۴۴۳ دوران دوم

جانشین:
تار-آمانديل