نارگوتروند

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
نارگوتروند
اطلاعات سیاسی
رهبرپادشاه نارگوتروند
اطلاعات اجتماعی
پایتختنارگوتروند
زبان‌هاسینداری
مکانجاییکه رودهای رینگ‌ویل و ناروگ به یکدیگر ملحق می شوند، زیر های فاروت
جمعیتالف‌های نولدوری
اطلاعات تاریخی
تاریخ تاسیسسال ۵۲ دوران اول
تاریخ نابودیسال ۴۹۵ دوران اول
دوراندوران اول

نارگوتروند (به زبان انگلیسی: Nargothrond) دژی بود که توسط ارباب الف‌ها فینرود فلاگوند برای زندگی در کناره رود ناروگ در بلریاند ساخته شد. این قلعه پایگاه قلمرو فینرود بود که تا سرزمین های شمال و حومه (تالات دیرنن یا دشت حفاظت شده) آنرا در بر می گرفت.


تاریخچه

ایجاد

فینرود در ساخت این دژ از غارهای منه‌گروت در دوریات الهام گرفت و به دنبال مکانی مخفی بود که از دست نیروهای اهریمنی مورگوت در امان باشد، به همین منظور این قلعه را در اوایل دوران اول و در غارهای بزرگ ناروگ که در قسمت های تحتانی تپه های پوشیده از جنگل تائور-ان-فاروت قرار داشت بنا نهاد. او در ساخت این دژ از کمک دورف‌های ارد لویین که ناگلامیر، گردنبند دورف‌ها، را نیز برای او ساخته بودند بهره جست.

با این وجود فینرود اولین کسی نبود که در این غارها زندگی می کرد، بلکه برای اولین بار پتی دورف‌ها کسانی بودند که در غارهای حاشیه رود ناروگ زندگی می کردند.

روزهای قدرت

فینرود برای سالیان متمادی بر نارگوتروند حکم می راند تا اینکه برن به آنجا آمد و فینرود برای کمک به او در جستجوی سیلماریل عازم سفر شد و زمام امور را به اورودرت سپرد. با این وجود از آنجاییکه پسران فئانور یعنی کله‌گورم و کوروفین در نبرد داگور براگولاخ شکست خورده بودند و مجبور بودند به نارگوتروند عقب نشینی کنند، نفوذ آنها بر روی مردم نارگوتروند افزایش یافت و آنها را تبدیل به مردمانی جسور و قدرتمند کرد. این دو در نارگوتروند زندگی می کردند تا اینکه فینرود همراه با برن از شهر رفتند و قدرت دو برادر بیش از اورودرت شد تا اینکه خبر مرگ فینرود به شهر رسید و سرانجام کار چنین شد که مردم نارگوتروند دو برادر را از شهر اخراج کردند.

سقوط

(برگرفته از مقاله اصلی : سقوط نارگوتروند)

بعدها تورین تورامبار به نارگوتروند آمد و تبدیل به یکی از مبارزین اصلی آن شد، با این وجود او بسیاری از مردم شهر را ترغیب به مبارزه آشکارا به مورگوت نمود که این کار نهایتاً منجر به سقوط سپاهیان نارگوتروند به دست گلارونگ اژدها شد.

اتفاقات بعدی

گلارونگ پنج سال در تالارهای نارگوتروند باقی ماند و از گنجینه های آن محافظت نمود تا اینکه برای حمله به تورین به شمال غربی جاییکه بره‌تیل قرار داشت حرکت کرد. در آنجا بود که در کابد-ان-آراس به دست تورین کشته شد و هیچگاه بازنگشت. پس از آن، میم که از پتی دورف ها بود در آن قلعه زندگی کرد و صاحب گنجینه های باستانی آنجا شد تا اینکه به دست هورین کشته شد. این قلمرو پس از آن مخروبه و متروک باقی ماند و دیگر کسی در آن زندگی نکرد تا اینکه در نبرد خشم به همراه دیگر بخش های بلریاند به زیر آب رفت.


وجه تسمیه

نارگوتروند را می توان اینگونه تفسیر کرد: "دژی زیرزمینی در کناره رود ناروگ". نام پتی دورفی آن نولوک‌خیزدین می باشد. هر چند تالکین بعدها نامی دورفی برای آن انتخاب کرد با عنوان ناروکاتان.
منابع

«Nargothrond». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۸۹.