نارماکیل دوم

از دانشنامه والیمار
نارماکیل دوم
گاندوریان
زندگی‌نامه
زادروز۱۶۸۴ د.س
سلطنت۶ سال
مرگ۱۸۵۶ د.س
سن۱۷۲ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینتلومه‌تار
فرزندانکالیمه‌تار

بیست و نهمین پادشاه گاندور. نارماکیل دوم (به زبان انگلیسی: Narmacil II) در سال ۱۶۸۴ دوران سوم بدنیا آمد. او پسر شاه تلومه‌تار بود و برادری به نام آرکیریاس داشت.

در سال ۱۸۵۱ گروهی از انسان‌های متخاصم از سرزمین رون به گاندور حمله کردند. آنها توسط سفیران سائورون تحریک شده بودند. این مردمان به ارابه‌سواران معروف بودند چرا که در سفر از گاری و ارابه استفاده می‌کردند و در جنگ از ارابه‌های جنگی. بسیاری از مردمان شمالی که از متحدان گاندور بودند و در مرز رون زندگی می‌کردند در اولین حملهٔ ارابه‌سواران کشته شدند.

در سال ۱۸۵۶ نارماکیل دوم ارتش بزرگی را برای مقابله با ارابه سواران راهی دشت‌های بین میرک‌وود و موردور کرد. ارتش گاندور با گروهی از مردمان شمالی به رهبری مارهاری تقویت شد ولی در نبرد دشت‌ها پیروزی از آن ارابه‌سواران بود و نارماکیل در آن جنگ کشته شد و نیروهایش عقب‌نشینی کردند. مارهاری نیز هنگامی که عقبهٔ سپاهِ در حال عقب‌نشینی را نگه‌داشته بود کشته شد.

پس از این شکست، سرزمین‌های غرب آندوین بجز ایتیلن از زیر تسلط گاندور خارج گردیدند. در همین زمان‌ها بود که هشت تن از نزگول به موردور بازگشتند. بازماندگان مردمان شمالی به رهبری پسر مارهاری، ماروینی، در دره‌های آندوین ساکن شدند و به ائوتئود معروف گشتند.

کالیمه‌تار پسر نارماکیل پس از مرگ پدر جانشین وی شد و انتقام مرگ پدرش را با پیروزی موقتی بر ارابه‌سواران گرفت. ارابه‌سواران بالاخره در سال ۱۹۴۴ توسط ائارنیل دوم در نبرد اردوگاه به طور کامل شکست خوردند.

ریشه‌یابی نام‌ها

«نارماکیل» به معنای «شمشیر آتش» است و از ترکیب دو کلمهٔ «نار» به معنی «آتش» و «ماکیل» به معنی «شمشیر» ساخته شده است. او دومین پادشاه گاندور با این نام بود.

منابع

این مقاله ترجمهٔ مقاله مربوطه در یکی از وب‌گاه‌های‌ زیر است.


سلف:
تلومه‌تار
بیست و نهمین پادشاه گاندور
از ۱۸۵۰ تا ۱۸۵۶ د.س
جانشین:
کالیمه‌تار