میریل سرینده

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
میریل
نولدو
زندگی‌نامه
نام کوئنیاییملکه نولدور
عناوینسرینده
تاریخ و محل تولدسال‌های درختان
قلمروتیریون
مرگ۱۱۷۹ س.د (دوباره به زندگی بازگشت)
اطلاعات شخصی
جنسیتزن
همسرفینوه
فرزندانفئانور
رنگ مونقره ای تیره
میریل نام مادر او بود که به او به خاطر مهارت بی رقیبش در بافتن و گلدوزی، سرینده می گفتند، زیرا دستان او از هر دست دیگری در میان نولدوها ماهرتر بود.
سیلماریلیون ، از فئانور و از رها کردن ملکور

میریل سرینده (به زبان انگلیسی: Míriel Serindë) اولین همسر فینوه پادشاه برین نولدور بود. پسرش کوروفینوه، که او را فئانور صدا میزد، به معنای "روح آتش" است. گفته شده است که موی میریل نقره ای بوده که به عنوان یک نولدو رنگی غیر معمول بوده است.

تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

میریل در قلمرو خجسته آمان ، در شهر تیریون بر فراز تپه تونا همراه با همسرش فینوه پادشاه والامقام نولدور زندگی می کرد. او در ساختن چیزهای زیبا و خوش ترکیب مهارت بالایی داشت و هنر بافندگی و گلدوزی او در میان نولدوها بی رقیب بود.

عشق بسیار زیادی بین میریل و فینوه وجود داشت و حتی پسرش را بیشتر از همسرش دوست می داشت، اما پس از به دنیا آوردن فئانور، روح و بدن او به شدت تحلیل رفت و هر لحظه آرزو می کرد که روح از بدنش خارج شود. همین بس که او دیگر قدرتی برای به دنیا آوردن بچه دیگری نداشت. علی رغم غم و اندوه جدایی از فینوه، او به شدت از اینکه باید پسر خردسالش را رها می کرد ناراحت و غمگین بود. سرانجام میریل به باغ های لورین رفت تا مگر در آنجا بتواند قدرت و نیروی از دست رفته اش را باز یابد. اما زمانیکه در حال استراحت بود، روح از بدنش خارج شد و دیگر باز نگشت و به تالارهای ماندوس وارد شد و بدن بیجانش را همانطور رها کرد. دوشیزه های استه از بدن او تا زمانیکه روحش در تالارهای ماندوس بود مراقبت می کردند، آنچنانکه حتی آثاری از پژمردگی در آن ظاهر نشده بود. در اصل، او با اراده خویش از دنیا رفته بود. این اتفاق در میان والارها و الداها اتفاقی تکان دهنده و غیر منتظره زیرا هیچگاه پیش از این برای آنان اتفاق نیافتاده بود. مانوه به فینوه اجازه داد تا همسر دیگری اختیار کند و این موقعیت موقعیتی استثنایی بود که بعد از این برای هیچ الفی اتفاق نیافتاد.

بعد از مرگ فینوه، میریل اجازه یافت تا دوباره به زندگی بازگردد و در آنجا او به خدمت وایره در آمد و کارش بافتن تمام تار و پود خاندان فینوه بود.

وجه تسمیه

نام میریل (Míriel) به کوئنیایی به معنای "دختر جواهر " است که از mir به معنای "جواهر" و iel به معنای "دختر" تشکیل شده است. لقب او سرینده (Serindë) می باشد که به زبان کوئنیایی به معنای "بانوی قلابدوز" است که به کار او نزد وایره اشاره دارد.


شجره نامه

 
 
 
 
میریل سرینده
 
 
 
فینوه
 
 
 
ایندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فئانور
 
 
 
 
 
 
فیندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فین‌گولفین
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ایریمه
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فینارفین