منلدیل

از دانشنامه والیمار
منلدیل
گاندوریان
زندگی‌نامه
زادروز۳۳۱۸ د.د.
سلطنت۱۵۶ سال
مرگ۱۵۸ د.س.
سن۳۰۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینآناریون
خواهر و برادراحتمالا ۳ خواهر بزرگ‌تر
فرزندانکمندور

سومین پادشاه گاندور. منلدیل<ref>"منلدیل" در زبان کوئنیایی به معنای "دوست بهشت" یا "منجم" است.</ref> (به زبان انگلیسی: Meneldil) در سال ۳۳۱۸ دوران دوم بدنیا آمد. او پسر آناریون و نوه‌ی الندیل بود. به نظر می‌آید که او ۳ خواهر بزرگتر داشت و اگر برادرهایی نیز داشته حتما قبل از به پادشاهی رسیدن او کشته شده بوده‌اند.

منلدیل آخرین فردی بود که در سرزمین نومه‌نور بدنیا آمد. نومه‌نور در سال ۳۳۱۹ یک سال پس از تولد او نابود شد. منلدیل توسط پدرش به سرزمین میانه آورده شد و آنها در میناس آنور سکونت کردند. آناریون و ایسیلدور تواما بر گاندور حکومت می‌کردند درحالی که پدرشان پادشاه بزرگ دو قلمرو (آرنور و گاندور) در قلمروی شمالی آرنور زندگی می‌کرد.

در سال ۳۴۳۴ مردان آرنور و گاندور با الف‌ها علیه سائورون متحد شدند و به جنگ با او برخواستند. آناریون در طول محاصره‌ی بارادور در سال ۳۴۴۰ کشته شد. الندیل نیز در سال ۳۴۴۱ کشته شد ولی سائورون شکست خورد و ایسیلدور حلقه‌ی یگانه را برای خود برداشت. روح سائورون به شرق فرار کرد و آنجا مخفی شد.

ایسیلدور قصد داشت همچون پدرش پادشاه بزرگ آرنور و گاندور شود پس فرمانروایی گاندور رو مستقیما به منلدیل سپرد و خود نزدیک به ۲ سال برای راهنمایی منلدیل در گاندور ماند. آنها با هم به بسیاری از سرزمین‌های گاندور سفر کردند و همچنین بقایای جسد الندیل را در هالیفیرین به خاک سپردند و ایسیلدور به منلدیل گفت که او و وارثانش باید هراز چند گاهی به معبد ایسیلدور سر بزنند.

ایسیلدور در ۵ سپتامبر سال ۲ دوران سوم به سمت آرنور حرکت کرد. منلدیل او را با عزت و احترام بدرقه کرد ولی امیدوار بود که ایسیلدور کمتر در فرمانروایی گاندور دخالت کند.

ایسیلدور و ۳ پسر بزرگش در طول سفر به آرنور توسط اورک‌ها کشته شدند. پسر کوچک ایسیلدور، والاندیل، هنوز به سن قانونی نرسیده بود و هنگامی که در سال ۱۰ دوران سوم به سن قانونی رسید پادشاهی آرنور را بر عهده گرفت ولی ادعایی برای گرفتن لقب پادشاه بزرگ آرنور و گاندور نداشت. پس منلدور فرمانروایی مطلق بر گاندور را بدست گرفت و تاج پادشاهی به وارثانش منتقل شد.

منلدیل در سال ۱۵۸ دوران سوم از دنیا رفت و پسرش کمندور جانشین وی شد.

پانویس

<references/>‎

سلف:
ایسیلدور
سومین پادشاه گاندور
از ۲ تا ۱۵۸ دوران سوم
جانشین:
کمندور