مالور

از دانشنامه والیمار
مالور
آرنوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابپادشاه آرت‌اداین
زادروز۸۹۵ د.س
سلطنت۱۰۲۹ د.س - ۱۱۱۰ د.س
مرگ۱۱۱۰ د.س
سن۲۱۵ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینبه‌لگ
فرزندانکله‌فارن

مالور (به زبان انگلیسی: Mallor) سومین پادشاه آرت‌اداین بود.

تاریخچه

مالور پسر به‌لگ و نوه آملایت از فورنوست بود. او در سن ۱۳۴ سالگی و زمانیکه پدرش در سال ۱۰۲۹ د.س از دنیا رفت، به سلطنت رسید. دوران سلطنت وی پر از دردسرهای متعدد بود.

دوران سلطنت مالور شاهد اتفاقاتی بود که تأثیر بسزایی بر تاریخ سرزمین میانه داشتند، اما اهمیت آن در آن زمان به خوبی درک نشد. اولین آنها ظهور نژادی خاصی از موجودات از آن سوی کوهستان مه بود؛ بسیار شبیه به انسان‌ها بودند، اما بسیار کوتاه تر و پشمالوتر، با پاهایی بدون کفش. دون‌اداین‌ها آنان را پریانات یا "هافلینگ‌ها" نامیدند. آنان اولین هابیت‌هایی بودند که به سرزمین‌های غربی پا می‌گذاشتند.

دومین واقعه تاریخی ضهور سایه‌ای عجیب در سیاه‌بیشه بود. این اتفاق در ابتدا بسیار مرموز بود، اما پیش از پایان سلطنت مالور، عاقلان دریافتند که منبع این سایه از دول گولدور در بخش غربی جنگل می‌باشد. ماهیت این سایه تا سالهای طولانی بعد از حکومت مالور مشخص نشد تا اینکه همه به این نتیجه رسیدند که این سایه کسی نیست جز خود سائورون. کسی که دوهزار سال بعد در نبرد حلقه سرانجام نابود خواهد شد.

سومین رویداد تاریخی مهم دیگر، ورود ایستاری ، یا جادوگران به شمال سرزمین میانه می‌باشد، درست زمان کوتاهی پس از نزول سایه به سیاه‌بیشه. هر چند در این زمان، حتی عاقلان نیز نفهمیدند که این سایه سائورون می‌باشد.

مالور به مدت ۸۱ سال حکومت کرد تا اینکه در سال ۱۰۲۹ جای خود را به پسرش کله‌فارن داد.


وجه تسمیه

ریشه شناسی نام مالور سخت می‌باشد، اما حداقل می‌توان حدس زد که بخش اول اسم او یعنی "مال" در زبان سینداری به معنای "طلا" می‌باشد.


القاب

سلف:
به‌لگ
سومین پادشاه آرت‌اداین
۱۰۲۹ د.س - ۱۱۱۰ د.س
جانشین:
کله‌فارن


«Mallor». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۴ دی ۱۳۸۹.