لوتین

از دانشنامه والیمار
250حط
لوتین تینوویل
سیندا
زندگی‌نامه
عناوینشاهزاده دوریات
تاریخ و محل تولد۱۲۰۰ سالهای درختان ، بلریاند
قلمرودوریات ، تال گالن
مرگ۵۰۵ د.ا ، تال گالن
سن در هنگام مرگ۳۴۰۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتزن
رنگ موسیاه
رنگ چشم‌هاخاکستری
والدینتینگول و ملیان
همسربرن ارخامیون
فرزنداندیور

لوتین تینوویل (به زبان انگلیسی: Lúthien Tinúviel) تنها دختر تینگول پادشاه بلندمرتبه دوریات و ملیان مایا می باشد. گفته می شود که او زیباترین دختری است که تا به حال خلق شده است. (این توصیف بعدها در مورد آرون هم بیان شده است)

تاریخچه

لوتین اغلب در جنگل‌ها به رقص و پایکوبی می پرداخت درحالیکه دائرون دوست او نیز برایش فلوت می نواخت. دائرون عاشق او شد اما لوتین هیچ اعتنایی به عشق او نمی کرد.

در جستجوی سیلماریل

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

زمانیکه لوتین در حال گشت و گذار و رقصیدن در جنگل های قلمرو پدرش بود توسط برن دیده شد و برن هم بلافاصله به عشق او گرفتار شد. دائرون به لوتین هشدار داد و او نیز از دید برن پنهان شد. زمانیکه برن در حال جستجوی او بود به طور اتفاقی دستش به بازوی لوتین خورد. برن چند ماه بعد لوتین را تنها گیر آورد و عشق آنها دوباره شعله ور شد. زمانیکه لوتین او را به نزد پدرش برد، برن از ابهت سلطنتی تینگول و اینکه آیا امکان این وجود دارد که این شاهزاده زیبا و اشرافی با یک انسان فانی وصلت کند دچار ترس و وحشت شد. در منظومه لیتیان هم گفته شده که برن ازدواج با چنین دختری را محال می دانست و اینکه بتواند سیلماریل را از تاج آهنین مورگوت جدا کند نیز کاری بس دشوار و غیر ممکن بود. با این وجود عشق برن به لوتین آنقدر زیاد بود که او این شرط را قبول کرد و دوریات را به عزم جستجویی به ظاهر بی ثمر ترک کرد.

بعد از مدتی، سایه ای شوم به قلب لوتین مستولی شد و از طریق مادرش ملیان فهمید که برن در توسط سائورون دستگیر شده و در ساهچاله های تال-این-گائورهوت گرفتار شده است. هر چند تلاش تینگول برای منصرف کردن لوتین بی نتیجه ماند، اما لوتین تصمیم گرفته بود که به هر وسیله ای شده برن را از آنجا نجات دهد. پس از پشت سر گذاشتن ماجراهای بسیار او توانست با کمک هوآن سگ بزرگ به جزیره سائورون برسد. بوسیله جادوی لوتین و قدرت هوآن توانستند سائورون را شکست داده و برن را نجات دهند. سرانجام برن برای بار دیگر به دروازه های آنگباند وارد شد، اما این بار لوتین را همراه خود می دید.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
رقص لوتین در جنگل‌های دوریات

به کمک قدرت‌های لوتین، آنها از دروازه های آنگباند و کارچاروت گرگ بزرگ که از آنجا محافظت می کرد عبور کردند. آنها به درون فروانروایی تاریکی وارد شده بودند و با کمک سحر و جادوی لوتین، مورگوت و تمام بارگاهش به خواب عمیقی فرو رفتند و برن هم توانست یکی از سیلماریل‌ها را از تاج آهنین مورگوت جدا کند. زمانیکه در حال بازگشت به سمت دروازه بودند، دریافتند که کارچاروت در جلوی آنها قرار دارد و مانع فرار آنهاست. برن سیلماریل را محکم گرفت تا از آن محافظت کند، اما آن گرگ عظیم الجثه دستش را از جا کند و همراه با سیلماریل بلعید. اما سیلماریل ها توسط واردا تقدیس شده بودند و هر دست ناپاکی که آنها را لمس می کردند پژمرده و یا می سوختند. بنابراین اعضاء داخلی گرگ به شدت سوخت و باعث شد که کارچاروت دیوانه وار به سمت جنوب متواری شود.

لوتین درد برن را التیام بخشید و آنها توسط عقاب‌های مانوه به پشت دیوارهای قلمرو پدرش در منگروت آورده شدند. در آنها شایعه هایی را شنیدند که کارچاروت دیوانه وار در حال نزدیک شدن و وارد شدن به قلمرو تینگول است. برن هم به همراه پادشاه طرح شکار گرگ را کشیدند. بعد از نیمه شب آنها بازگشتند در حالیکه گرگ کشته شده و سیلماریل نیز از شکم او بیرون آورده شده بود، اما برن در جریان مبارزه با کارچاروت به شدت مجروح شده بود و رو به مرگ بود. پس از مدتی او از دنیا رفت و مدت کوتاهی بعد از آن نیز لوتین به خاطر شدت اندوه جان خود را از دست داد.


اتفاقات بعدی

روح آن دو در تالارهای ماندوس به هم رسید و در آنجا لوتین آوازی را با قدرت و زیبایی خارق العاده ای خواند که تأثیر شگرفی بر قلب ماندوس گذاشت. بنابراین او سرنوشت منحصربفردی را از ماندوس دریافت کرد و آن زندگی فانی به همراه برن در سرزمین میانه بود. در آنجا آنها اوقات خوشی را با یکدیگر در جزیره سبز تال-گالن در نزدیکی رود آدورانت سپری کردند.


وجه تسمیه

لوتین به معنای "زن فریبنده" یا "ساحره" است. هر چند، تالکین در نوشته های بعدیش آن را اصلاح کرد و معنای "دختر گلها" را برای آن انتخاب نمود. "تینوویل" نیز به معنای "بلبل" یا "خواننده-سحرگاه" است. هر دوی این کلمات ریشه ای سینداری دارند.


شجره نامه

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الوه
 
ملیاناولوهالمو
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
خاندان بئور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
لوتین
 
برن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دیور
 
نیملوت
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الورینالوردالوینگ
 
ائارندیل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الروندالروس

منابع

«لوتین». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ 9 آگوست 2010.