فینارفین

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
فینارفین
نولدو
زندگی‌نامه
نام کوئنیاییآرافینوه
عناوینپادشاه تیریون ، پادشاه والای نولدور در والینور
تاریخ و محل تولد۱۲۳۰ سال‌های درختان
قلمروتیریون
مرگهنوز زنده است
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینفینوه و ایندیس
همسرائارون
فرزندانفینرود ، آنگرود ، آئگنور ، گالادریل
رنگ موطلایی

فینارفین (به زبان انگلیسی: Finarfin) در سال ۱۲۳۰ سال‌های درختان در والینور به دنیا آمد و کوچکترین پسر فینوه پادشاه والای نولدور می باشد. مادر فینارفین ایندیس ، همسر دوم فینوه می باشد. پادشاه بزرگ الف‌ها یعنی فئانور برادر ناتنی او بوده و برادر او فین‌گولفین و خواهرانش ایریمه و فیندیس می باشند.

تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

دو هزار سال پیش از برآمدن خورشید، فینارفین با ائارون دختر اولوه پادشاه تلری در والینور ازدواج کرد. آنها چهار فرزند داشتند: دو پسر به نام های فین‌گولفین و فینارفین و دو دختر به نام های فیندیس و ایریمه. مادر فینارفین از وانیار بود و او نیز از مادرش رنگ موی طلایی را به ارث برد که به نوبه خود به فرزندان خویش نیز به این رنگ مو را به ارث رساند. تمام نولدوها موهای تیره ای داشتند، بنابراین الف‌های خاندان فینارفین در میان آنها منحصربفرد بودند.

قرن ها بعد، ملکور دو درخت را نابود کرد ، پدر فینارفین یعنی فینوه را به قتل رساند و جواهرات فئانور یعنی سیلماریل‌ها را به سرقت برد. فئانور در اوج عصبانیت به شهر تیریون آمد و بسیاری از خویشانش را ترغیب کرد که والینور را ترک گویند و با او به سرزمین میانه بروند تا سیلماریل‌ها را یافته و مورگوت را نابود کنند. فئانور سخنور قهاری بود، اما فین‌گولفین و فینارفین هیچ حرکتی نکردند. هر چند آنها برادر ناتنی خود را دنبال کردند، ولی بسیاری از فرزندان او دلیل فئانور را پذیرفتند.

نولدوها در گروه های مختلف فئانور را دنبال می کردند، فین‌گولفین و فینارفین نیز آخرین گروه مهاجرین را رهبری می کردند. آنها در اولین خویشاوندکشی شرکت نکردند و یا شاید برای کار خود دلیل موجهی داشتند. زمانیکه آنها در حال سفر به آرامان بودند، ماندوس والار جلوی آنها پدیدار شد و سرنوشت نولدوها را برای آنان بازگو کرد. فینارفین از این پیشگویی دچار هراس شد و به فکر بازگشت به والینور افتاد، زیرا کشتار خویشاوندان همسرش در آلکوالونده را دیده بود و با گروه کوچکی از مردمانش به والینور بازگشتند. او هنوز هم بر تعداد اندکی از نولدوها در تیریون بر فراز تونیا پادشاهی می کند.

وجه تسمیه

نام پدری فینارفین، آرافینوه (Arafinwë) (به معنای "پسر نجیب فینوه") و نام مادری او اینگالااوریه (Ingalaurë) (به معنای "اینگا (وانیار) طلایی") است. فینارفین نام سینداری از نام پدری اوست. نام مادری او را Inglor نیز می نامیده اند که در نسخه های قدیمی آثار تالکین دیده می شود.

فینارفین در میان الف‌های برین سرزمین خجسته نادر است، زیرا آنجا را ترک نگفت و مورد نفرین والاها قرار نگرفت. از این رو که او در اصل با نام سینداری خود شناخته می شود و در آمان تا بعد از آنکه تبعیدی ها تا اواخر دوران اول اجازه بازگشت به والینور را پیدا نکردند شناخته شده نیست و مورد مطالعه قرار نگرفته است. دیگر الف‌های آمانی که باقی ماندند در اصل با نام های کوئنیایی و تلری شناخته می شوند. اما هر دو برادر فینارفین به تبعید فرستاده شدند، در نتیجه هر دوی آنها را بیشتر به نام های سینداری آنها می شناسند، هر چند نام فینارفین از نظر ساختاری بسیار شبیه به نام برادرش فین‌گولفین است. بسیار بعید به نظر می رسد که فئانور و آمراس پیش از آنکه به بلریاند برسند فرصت فراگیری زبان سینداری را داشته باشند اما به هر حال آنها در نفرین ماندوس گرفتار شدند و در این میان فینارفین تنها کسی است که مورد غضب این نفرین قرار نگرفت.


شجره نامه

خاندان فینارفین

فینوه
 
ایندیس
 
اولوه
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فین‌گولفین
 
فینارفین
 
ائارون
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فینرود
 
آنگرود
 
آئگنور
 
گالادریل
 
کله‌بورن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اورودرت
 
 
 
الروند
 
کله‌بریان
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فین‌دویلاس
 
گیل-گالاد
 
 
 
 
 
 
 
 


سلف:
فینوه
اولین پادشاه برین نولدور
(در والینور)
۱۴۹۵ س.د - به بعد
جانشین:
هیچ‌کس


منابع

«Finarfin». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۲۳ آگوست ۲۰۱۰.