فرودو بگینز

(تغییرمسیر از فرودو)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
فرودو بگینز
هابیت
اطلاعات شخصی
دیگر نام‌هاپایین را ببینید.
تاریخ تولد۲۲ سپتامبر سال ۲۹۶۸ د.س
تاریخ مرگنامعلوم، سفر به والینور
والدیندروگو بگینز و پریمولا برندی‌باک
جایگاهبگ‌اند، هابیتون، والینور
مشخصات ظاهری
جنسیتمرد
رنگ موقهوه‌ای

فرودو بگینز (به زبان انگلیسی: Frodo Baggins) هابیتی در دوران سوم، و مشهور ترین شخص از مردم خویش بود زیرا نقش مهمی را در ماجرای حلقه ایفا کرد. در طی اقدام حماسی‌اش، او حلقه یگانه را به کوه هلاکت برد و در آنجا نابودش کرد، و با این کار شهرت و آوازه‌ای بدست آورد که نسیب هیچ هابیت دیگری در سرزمین میانه نشده بود. یکی دیگر از اتفاقات ویژه در زندگی او، این بود که بعنوان یکی از حاملان حلقه، جزء سه هابیتی بود که سرزمین میانه را به مقصد آمان ترک گفتند و آنجا در آرامش مردند.

تاریخچه


فرودو فرزند دروگو بگینز و پریمولا برندی‌باک، در ۲۲ سپتامبر سال ۲۹۶۸ د.س. بدنیا آمد. او بیشتر دوران کودکی اش را در برندی هال باک‌لند، محل زندگی خانواده مادری اش گذراند. او از آن سرزمین خاطرات بدی به همراه داشت، مخصوصا از ماگوت مزرعه‌دار، کسی که فرودو در کودکی قارچ‌هایش را دزدیده بود. در سال ۲۹۸۰ زمانی که فرودو تنها دوازده سال سن داشت، پدر و مادرش در رودخانه برندی‌واین غرق شدند. برندی‌باک‌ها اورا که تک فرزند بود به برندی هال بردند تا زمانی که پسر عموی پدرش، بیلبو سرپرستی وی را بر عهده گرفت و او را با خود به بگ‌اند برد و وی را وارث خویش اعلام کرد. هردوی آن‌ها متولد ۲۲ سپتامبر بودند و جشن تولدشان را نیز مشترک می گرفتند. طی ۱۲ سال بعدی بیلبو بخش اعظمی از زبان الفی را به فرودو داد و آن‌ها با هم چندین بار به مکان‌های دوردست مسافرت ‌کردند.

ماموریت اولیه حلقه

زمانی که بیلبو بعد از صد و یازدهمین جشن تولدش شایر را به مقصد ریوندل ترک کرد، فرودو صاحب بگ‌اند و حلقه‌ی جادویی بیلبو شد. گندالف که ابتدا مطمئن نبود آن حلقه، حلقه‌ی یگانه باشد، به فرودو هشدار داد که از آن استفاده نکند و آن شی را در جایی امن نگه دارد. فرودو حلقه را به مدت هفده سال مخفی نگه داشت، تا اینکه در سال ۳۰۱۸ گندالف دوباره برگشت و گفت که این همان حلقه سائورون است که با هدف تسخیر کردن سرزمین میانه توسط ارباب تاریکی ساخته شده بود.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
ترک شایر، اثر تد ناسمیت

فرودو که فهمیده بود ماندن حلقه در شایر چندان عاقلانه نیست، تصمیم گرفت آن را به ریوندل، خانه‌ی الروند ببرد. او شایر را به همراه سه نفر دیگر ترک کرد: باغبانش سم‌وایز گمجی، و دو تن از خویشاوندانش بنام مریادوک برندی‌باک و پره‌گرین توک. آن‌ها به موقع از شایر گریختند، زیرا در همان زمان مخوف‌ترین خادمان سائورون، نُه نزگول به شکل و شمایل سوارانی سیاه وارد شایر شده بودند و دنبال بیلبو و حلقه می گشتند. آن‌ها رد فرودو را در شایر گرفته و چند بار هم تا نزدیکی او رفتند.

در میهمان‌خانه اسبچه‌ی راهوار واقع در دهکده بری، فرودو آراگورن را ملاقات کرد، که در آنجا به «استرایدر» تکاوری از شمال مشهور بود، کسی که در سفر به ریوندل از میان سرزمین‌های وحشی، راهنمای هابیت‌ها شد. طی یک اتفاق در تالار بزرگ عمومی میهمان‌خانه، حلقه در انگشت فرودو سرید و او ناپدید شد. این ماجرا توجه جاسوسان سائورون را جلب کرد و از این رو اتاق هابیت ها در نیمه‌شب مورد هجوم قرار گرفت. اما آن‌ها تحت رهبری آراگورن جان سالم بدر بردند و از باتلاق‌های سفید پر آب گذشت و توانستند از سواران سیاه بگریزند.

زمانی که در ودرتاپ اردو زده بودند، توسط ۵ نزگول مورد حمله قرار گرفتند. قبل از اینکه آراگورن هر ۵ تای آنان را فراری دهد، سردسته نزگول که به پادشاه جادوپیشه آنگمار مشهور بود، فرودو را با تیغ مورگول زخمی کرد. تکه‌ای از آن تیغ در شانه‌ی فرودو باقی ماند که به سمت قلبش می رفت و به مرور زمان می توانست او را به شبحی تحت فرمان پادشاه جادوپیشه مبدل سازد. با کمک همراهان و گلورفیندل فرودو توانست از نزگول بگریزد و نهایتا به ریوندل برسد. در حالی که با زخمی که داشت به مرگ نزدیک شده بود، در ریوندل ارباب الروند او را شفا داد. گرچه بعدا گفته شد آن زخم هیچ‌وقت بطور کامل بهبود نمی یابد. زخم آن تیغ به همان اندازه که جسمش را بیمار کرده بود روی روحش نیز تاثیر می گذاشت.

تلاش برای نابودی حلقه

شورای الروند در ریوندل برپا شد و بزرگان تصمیم گرفتند حلقه را با انداختن در آتش کوه هلاکت در موردور، قلمروی سائورون، نابود کنند. فرودو که پی برده بود از قبل برای این مسئولیت انتخاب شده، برای حامل حلقه شدن پا پیش گذاشت. گروهی ۹ نفره از هابیت‌ها، گندالف، آراگورن، گیملی دورف، لگولاس الف و برومیر اهل گاندور شکل گرفت تا او را در این ماموریت همراهی کنند، و آن‌ها با هم از ریوندل خارج شدند. فرودو استینگ، تیغ الفی بیلبو را به کمر بسته بود و یک زره دورفی ساخته شده از میتریل نیز به تن داشت، که جان او را هنگام ضربه خوردن با زوبین اورکی در موریا نجات داد. یاران حلقه که در جستجوی راهی برای عبور از کوهستان مه‌آلود بودند، ابتدا گذرگاه کارادراس را امتحان کردند، اما بدلیل مشکل بودن راه آنجا را ترک کرده و به معدن‌های موریا رفتند. آن‌ها توسط گندالف رهبری می‌شدند، تا اینکه او در مبارزه با بلای جان دورین، از روی پل خزد-دوم سقوط کرد، و بعد از آن آراگورن رهبری را بر عهده گرفت. در حالی که فرودو در غم از دست دادن گندالف بود، گروه وارد لوت‌لورین شد. در آنجا گالادریل، بانوی بیشه به او شنلی الفی همراه با یک بطری کوچک که نور ستاره ائارندیل را با خود داشت، هدیه داد تا از آن‌ها در ماموریت پرخطرش استفاده کند.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
تهدید گالوم، اثر آلن لی

آن‌ها چندین مایل را سوار بر قایق از رودخانه آندوین پایین رفتند و به آمون هن رسیدند. در آنجا برومیر که گرفتار قدرت حلقه شده بود، سعی کرد آن را به زور از فرودو بگیرد. فرودو حلقه را در انگشت کرد و با مخفی شدن از او گریخت. این اتفاق باعث جدایی یاران حلقه شد؛ برومیر بعدا برای نجات جان مری و پی‌پین در مقابل اورک‌ها جنگید و کشته شد و اورک‌ها آن دو هابیت را ربودند. آراگورن، گیملی و لگولاس قبل از رفتن دنبال هابیت‌ها برای برومیر مراسمی درخور قهرمانان برگزار کردند. فرودو تصمیم داشت ادامه ماموریتش را به تنهایی انجام دهد، اما سم به دنبال اربابش رفت و او را در سفر به موردور همراهی کرد.

فرودو و سم، راهشان را از میان امین مویل پیش گرفتند، در حالی که جانوری بنام گالوم تعقیب‌شان می کرد. گالوم از از هنگام ورود به موریا فرودو را زیر نظر گرفته بود و تصمیم داشت حلقه‌ای را که سال‌ها پیش از دست داده بود، دوباره پس بگیرد. زمانی که گالوم به هابیت‌ها حمله‌ور شد، فرودو او را با استینگ تهدید کرد. سپس به گالوم رحم کرد و او را بخشید، و در عوض از او خواست قسم بخورد که در رسیدن به موردور کمکشان می کند. گالوم به درخواست فرودو آن‌ها را از میان باتلاق‌های مرگ به دروازه‌های سیاه، راه ورود به موردور برد. با دیدن دروازه‌های سیاه که به شدت توسط نیروهای سائورون محافظت میشد، گالوم گفت که «راهی دیگر» نیز برای ورود به موردور وجود دارد. فرودو با وجود مخالفت‌های سم، به گالوم اجازه داد آن‌ها را به ایتیلین در جنوب ببرد تا راه دوم را در پیش گیرند. در آنجا بود که فرودو و سم یک پیل همراه با گروهی از نیروهای هارادریم دیدند. سپس آن‌دو فارامیر، برادر کوچکتر برومیر را ملاقات کردند و همراه او و گروهش به هه‌نت آنون رفتند. در آنجا فرودو به فارامیر اجازه داد گالوم را که وارد برکه‌ی ممنوعه شده بود اسیر کند، در واقع با این کار جان او را نجات داد، اما گالوم احساس کرد اربابش به او خیانت کرده است. فارامیر بعد از دادن آذوقه راه به هابیت‌ها، با اینکه فهمیده بود فرودو چه چیزی را حمل می کند اجازه داد به راهشان ادامه دهند، اما در مورد نیت گالوم به او هشدار داد.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
گذر از میان باتلاق‌ها، اثر تد ناسمیت

آن‌دو همراه گالوم به میناس مورگول رفتند، جایی که حمل کردن حلقه، بخاطر سنگینی‌اش تقریبا غیر ممکن شده بود. در حالی که مخفی شده بودند، آن‌ها ارتش عظیمی از اورک‌ها را تحت فرمان پادشاه جادوپیشه دیدند. هابیت‌ها شورع کردند به بالا رفتن از پلکان بی پایان و در بالای آن وارد تونلی شدند، بی خبر از اینکه آن تونل کنام عنکبوتی غول‌پیکر بنام شلوب بود. گالوم که هیچ‌وقت در مورد امن بودن یا نبودن آن گذررگاه چیزی بر زبان نیاورده بود، امید داشت آن دو هابیت طعمه‌ی شلوب شوند و حلقه به دست خودش برسد. شلوب فرودو را نیش زد، و در حالی که او بیهوش شده بود سم از راه رسید و عنکبوت را با استینگ و بطری گالادریل مغلوب کرد. بعد از تلاش ناموفق در بیدار کردن فرودو، سم گمان کرد که اربابش مرده و حلقه را برداشت تا خودش ماموریت را ادامه دهد. اما خیلی زود اورک‌های برج کیریت آنگول آمدند و در حالی که می دانستند فرودو نمرده و فقط بیهوش شده، او را با خود به برج بردند تا بعد از به هوش آمدن از او بازجویی کنند.

سم فرودو را از دست اورک‌های کیریت آنگول نجات داد و حلقه و استینگ را به او تقدیم کرد. هردوی آن‌ها لباس‌های اورک‌ها را به تن کرده و در حالی که گالوم تعقیب‌شان می کرد، به سمت کوه هلاکت حرکت کردند. آن‌ها دشت‌های خالی موردور را دیدند که با رسیدن ارتش غرب از سپاهیان اورک‌ها خالی شده بود. هرچه حلقه به اربابش نزدیک‌تر می‌شد، فرودو هم تحت تاثیر قدرت آن ضعیف تر می‌شد. بعد از تمام شدن ذخیره آب‌شان، آن‌ها تمام لوازم غیر ضروری را دور ریختند تا سبک سفر کنند. با رسیدن به کوه هلاکت، گالوم دوباره ظاهر شد و به آن‌ها حمله کرد. در حالی که سم با گالوم می جنگید، فرودو به راهش ادامه داد. وقتی که نهایتا به شکاف نابودی رسید، دریافت قدرت نابود کردن حلقه را ندارد، از این رو حلقه را برای خود برداشت و آن را در انگشتش کرد. گالوم از سد سم گذشت و به فرودو که ناپدید شده بود حمله کرد و با دندان انگشت او را برید و نهایتا «عزیزش» را پس گرفت. گالوم در حالی که از ذوق و شوق روی لبه پرتگاه می رقصید، تعادلش را از دست داد و سقوط کرد. حلقه نیز همراه او داخل آتش کوه هلاکت افتاد. حلقه نابود شده بود، سائورون قدرتش را از دست داده و فرمانروایی‌اش به پایان رسیده بود. در حالی که کوه هلاکت فوران می کرد، فرودو و سم توسط عقاب‌ها نجات یافتند.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
وداع در بندرگاه خاکستری، اثر تد ناسمیت

پس از جنگ حلقه

بعد از دوباره پیوستن به یاران حلقه و شرکت در تاج‌گذاری آراگورن، فرودو به همراه دوستان هابیت‌اش به شایر بازگشت و دریافت آنجا توسط مردانی وحشی که تحت فرمان لوتو بگینز از بگینزهای ساک‌ویل بودند تسخیر شده است. او و دوستانش تمام هابیت‌های وفادار را دور خود جمع کردند و نبردی علیه اشغالگرها ترتیب دادند که به نبرد بای‌واتر معروف شد. فرودو در آن نبرد شمشیرش را نکشید و فقط ناظر ایستاده بود تا مطمئن شود کسی در آن جنگ کشته نمی شود. بعد از رفتن به بگ‌اند فرودو دریافت که رئیس اصلی اشغالگران سارومان است. با این حال فرودو او را بخشید، اما هنگامی که سارومان شایر را ترک می کرد توسط خدمتکارش گریما کشته شد.

زخم‌های جسمی و روحی فرودو که در طول جنگ حلقه برداشته بود هیچ‌وقت به طور کامل بهبود نیافت. او به خاطر جراحتی که در ودرتاپ برداشت و سمی که از نیش شلوب وارد بدنش شد، همیشه بیمار بود. او مدت کوتاهی به عنوان معاون شهردار خدمت کرد، و بیشتر وقتش را به نوشتن داستان سفرش می پرداخت. دو سال بعد از نابودی حلقه، به فرودو و بیلبو اجازه داده شد که به والینور بروند، جایی که فرودو می توانست نهایتا به آرامش برسد. آن‌ها در بندرگاه خاکستری همراه گندالف، گالادریل و الروند، صاحبان سه حلقه قدرت، سوار بر کشتی سرزمین میانه را ترک کردند. فرودو که هیچ فرزندی نداشت، تمام دارایی‌اش را همراه کتاب سرخ به سم داد.

توضیحات و لوازم

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

تنها یک بار ظاهر فرودو آن هم توسط گندالف شرح داده شده، «بلند‌تر از بعضی‌ها و زیبا‌تر از خیلی‌ها،با چانه‌ای شکاف دار، گونه‌های سرخ و چشمانی روشن». او موهای فرفری با رنگ قهوه‌ای تیره داشت، همانند بیشتر هابیت‌ها، و با توجه به نژاد فالوهایدش پوستی بی مو دارد.

روز تولد فرودو و بیلبو مشترکآ ۲۲ سپتامبر بود، اما بیلبو ۷۸ سال پیرتر از اوست. در ابتدای داستان یاران حلقه فرودو و بیلبو به ترتیب در حال جشن گرفتن سی‌ و سومین و صد و یازدهمین سالگرد تولدشان هستند. فرودو در همان زمان حلقه را بدست آورد، و به خاطر ویژگی‌ حلقه، او در زمان جنگ حلقه هنوز ظاهری ۳۳ ساله داشت، در حالی که نزدیک ۵۰ سالش بود.

فرودو نیز مانند بیلبو و اجداد توک‌اش از نظر بسیاری از هابیت‌ها آدم عجیب و غریبی بود. علاقه‌اش برای دیدن دنیای بیرون و مسافرت به جاهای دورافتاده (همانند بیلبو) و شوقش برای دیدن الف‌ها، از دید هابیت‌ها غیر معمول و احمقانه بود.

وقتی که فرودو شایر را ترک می کرد لباس‌های معمول هابیت‌ها را پوشیده بود: نیم‌شلوار، پیراهن، جلیقه، جاکت و ردا. او غیر مسلح بود و جز یک چاقوی جیبی سلاح دیگری نداشت.

وقتی که هابیت‌ها توسط موجودات گورپشته گرفتار شده بودند، در گنج موجودات گورپشته دشنه‌هایی یافتند که در روزگار قدیم توسط دون‌ا‌داین ساخته شده بود. هابیت‌ها از آن‌ها زیاد استفاده کردند، اما دشنه‌ی فرودو در گدار برونین، هنگامی که در برابر پادشاه جادوپیشه مقاومت می کرد شکست. بعدها بیلبو استینگ، تیغ جادویی الفی، و یک زره ساخته شده از میتریل را به او داد. زره میتریل جانش را سه بار نجات داد، منحرف کردن زوبین در موریا، یک تیر اورکی در آندوین، و در نهایت چاقوی سارومان در بگ‌اند. فرودو یکی از موجودات گورپشته و یک ترول را زخمی کرد، اما هیچ‌کس را نکشت.

همانند دیگر یاران حلقه فرودو شنلی الفی از گالادریل دریافت کرد، شنلی که می توانست او را در بین اجسام طبیعی مجاور مخفی کند. هدیه گالادریل به او بطری کوچک حاوی نور ستاره ائارندیل بود.

نام‌ها و القاب

فرودو بگینز- فرود در انگلیسی قدیمی به معنی «با تجربه» است. بگینز احتمالا از نام بگ‌اند گرفته شده.

حامل حلقه- او این لقب را به دلیل داشتن حلقه یگانه گرفت.

دوست الف- این لقب توسط گیلدور اینگلوریون به او داده شد.

آقای آندرهیل- او از این نام در مهمانخانه اسبچه راهوار استفاده می‌کرد تا هویتش پنهان بماند.

هافلینگ- نامی که برای او در رویای برومیر استفاده شده.

ارباب- سم‌وایز گمجی بعنوان باغبان فرودو و گالوم او را ارباب صدا می‌زدند.

فرودو ۹ انگشتی- این نام را بعد از اینکه گالوم یکی از انگشتان او را برید، گرفت.

دائور- این نام به معنی «نجیب» است و در دشت‌های کورمالن او را به این نام می‌خواندند.

یورهائل- نام سیندارین فرودو که از کلمات یور به معنی «پیر» و هائل به معنی «عاقل» می‌آید.

مائورا لابینگی- نام هابیتی فرودو بگینز.

بینگو بگینز- نام فرودو در پیش نویس‌های ابتدایی ارباب حلقه‌ها.

برونوی آتان هارتاد- نامی که توسط گندالف در نسخه ابتدایی ارباب حلقه‌ها به فرودو داد، که در تاریخچه سرزمین میانه مشخص شد. به معنی «پایداری آنسوی امید» است.

منابع

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Frodo Baggins»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۱۵ آگوست ۲۰۱۰).


سلف:
بیلبو بگینز
حامل حلقه
از ۲۲ سپتامبر ۳۰۰۱ د.س.
تا ۱۳

مارس ۳۰۱۹ د.س.

جانشین:
سم‌وایز گمجی
سلف:
سم‌وایز گمجی
حامل حلقه
از ۱۴ تا ۲۵ مارس ۳۰۱۹ د.س.
جانشین:
گالوم