فالماری

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
فالماری
قلمروهاآلکوالونده و تول ائریسیا
زبان‌هاتله‌رین
رنگ موتیره، گاهی اوقات نقره ای
خصوصیاتدر ساخت کشتی تبهر بسیار داشتند.
طول عمرنامیرا
اعضاالوه، ائارون و کله‌‎بورن

فالماری یا تله‌ری های آمان، آن دسته از قوم تله‌ری بودند که در سفر بزرگ شرکت کردند و از سرزمین بلریاند به وادی والینور کوچ نمودند.

زمانیکه در بلریاند بودند، یکی از اربابانشان به نام الوه مفقود شد و بسیاری از مردم این قوم از رفتن به آمان ممانعت کردند تا اینکه اربابشان پیدا شود.

برادر الوه که اولوه نام داشت باقی مانده قوم تله‌ری را از دریای بزرگ گذراند و به سرزمین خجسته وارد نمود.

بعدها که اولمو با جزیره شناور بازگشت، این دسته از تله‌ری ها عاشق دریا شده بودند. اوسه اولمو را متقاعد کرد که جزیره را در خلیج الدامار و در کنار سواحل آمان ثابت کند، و بسیاری از تله‌ریها را ترغیب نمود تا در سرزمین میانه باقی بمانند. تله‌ریها برای مدتی طولانی در این جزیره تنها ماندند و زبانشان از هم‌نوعان نولدوری و وانیاری خود تفاوت بسیار پیدا کرد. مدتها طول کشید که تله‌ریها یاد گرفتند که چگونه بتوانند کشتی بسازند و سرانجام به آمان بروند.

زمانیکه قوم نولدور در حال ترک والینور بود، آنها از این کار سر باز زدند و بسیاری از آنها بدین دلیل به طور وحشیانه ای توسط نولدوریان و در شهر اصلیشان یعنی آلکوالونده یا بندر قو، در اولین خویشاوندکشی به خاک و خون کشیده شدند. به همین دلیل بود که تعداد بسیار اندکی از قوم تله‌ری در زمان نبرد خشم که بین والار و مورگوت روی داد به گروه والار پیوستند. گفته شده است که سرانجام قوم تله‌ری قوم نولدور را به خاطر خویشاوندکشی بخشید و دو قوم دوباره در صلح و آرامش زندگی کردند.

زبانشان که تله‌رین یا لیندالامبه (زبان لیندار) نام دارد، به عنوان یکی از گویش های زبان کوئنیایی شناخته می شود اما خود تله‌ریها آنرا به عنوان زبانی مستقل می دانند. این زبان از زبان کوئنیایی بسیار محافظه کارانه تر است و بیشتر شبیه به زبان تله‌رین معمول (که زبان سینداری و نولدورین از آن مشتق شده اند) و یا حتی زبان الدارین معمول است.


وجه تسمیه

این نام یک واژه کوئنیایی است و مربوط به واژه فالما به معنای "موج" می شود.

در سیلماریلیون، از دیدگاه مردم وانیار و نولدور ، تله‌ری های آمان را صرفاً "تله‌ری" می نامند. در حالیکه حقیقتاً تله‌ری های آمان تنها شاخه ای از قوم بزرگ تله‌ری بوده اند.
منابع

«Falmari». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۳ جولای ۲۰۱۰.