رومنداکیل دوم

از دانشنامه والیمار
رومنداکیل دوم
گاندوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابمینالکار
زادروز۱۱۲۶ د.س
سلطنت۶۴ سال
مرگ۱۳۶۶ د.س
سن۲۴۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینکالماکیل
خواهر و برادرکالیمه‌تار
فرزندانوالاکار

نوزدهمین پادشاه گاندور. نام اصلی رومنداکیل دوم (به زبان انگلیسی: Rómendacil II) ، مینالکار (Minalcar) بود. او در سال ۱۱۲۶ بدنیا آمد. او فرزند شاه کالماکیل و برادر بزرگتر کالیمه‌تار بود.

پدربزگ او، آتاناتار دوم، عمویش نارماکیل و پدرش کالماکیل هر سه راحتی خود را به انجام وظایف پادشاهی ترجیح می‌دادند. در عوض مینالکار پس از پدر پدر بزرگش، هایرمنداکیل اول، برگزیده شد. او قوی و نیرومند بود و علاقهٔ زیادی به امورات گاندور داشت. او نقش پر رنگی در شوراهای دوران زمام‌داری آتاناتار دوم ایفا می‌کرد.

پس از این که نارماکیل اول جانشین آتاناتار شد، مینالکار نقش پررنگ‌تری در امورات دربار ایفا کرد. نارماکیل حوصلهٔ وظایف پادشاهی را نداشت از این رو مینالکار را در سال ۱۲۴۰ به عنوان نایب‌السلطنه انتخاب کرد. لقب رسمی او «کارما-کوندو» (Karma-kundo) بود به معنی «محافظ سکان» (Helm-guardian). مینالکار کنترل کامل ارتش و استحکامات گاندور را در دست داشت و قدرت کامل هر کاری را با نام شاه داشت.

ایسترلینگ‌ها از سرزمین رون حمله‌هایی را به گاندور ترتیب دادند. مینالکار متوجه شد که بعضی از شمالی‌ها طرف ایسترلینگ‌ها را گرفته‌اند. شمالی‌ها از متحدان گاندور بودند و مینالکار می‌دانست که ادامهٔ اتحادش با آن‌ها برای امنیت مرز‌های شرقی گاندور بسیار پراهمیت است.

برای جلوگیری از خدشه‌دار شدن اتحاد گاندور و شمالی‌ها، مینالکار در سال ۱۲۴۸ حمله‌ای را به ایسترلینگ‌ها ترتیب داد. او سپاه بزرگی از ایسترلینگ‌ها را شکست داد و مقر آن‌ها را از بین برد. پس از آن مینالکار نام «رومنداکیل» به معنای «پیروز شرق» را همچون یکی از اجدادش، تاروستار، برای خود برگزید.

رومنداکیل استحکامات غرب آندوین، بین امین‌مویل و لیم‌لایت را قدرت بخشید و آراگونات را به نشانهٔ اینکه غریبه‌ها بدون دعوت اجازه ورود به مرز‌های گاندور ندارند، بنا کرد. او همچنین روابطش با شمالی‌ها را قوی‌تر کرد. بسیاری از شمالی‌ها به خدمت او درآمدند و بعضی پست‌های بالایی در ارتش کسب کردند. این اقدام وی باعث بالا گرفتن اعتراضات پراکنده‌ای بین مردمان گاندور شد.

در سال ۱۲۵۰، او پسرش والاکار را به عنوان سفیر پیش قدرتمند‌ترین رهبر شمالی‌ها، شاه ویدوگاویا (Vidugavia) در رووانیون فرستاد. والاکار در آن‌جا عاشق دختر ویدوگاویا، ویدوماوی، شد. رومنداکیل به آن‌ها اجازه داد با هم عروسی کنند نا جلوی کمرنگ شدن روابط را بگیرد ولی او از عواقب این اقدامش آگاه بود و به همین دلیل والاکار و خانوادهٔ جدیدش را در سال ۱۲۶۰ به گاندور فراخواند.

در سال ۱۲۹۴ شاه نارماکیل اول درگذشت و پدر رومنداکیل جانشین او شد. ولی پدر او نیز علاقه‌ای به انجام وظایف پادشاهی نداشت و همچنان رومنداکیل را نایب‌السلطنه قرار داد. رومنداکیل دوم سرانجام در سال ۱۳۰۴ پس از مرگ پدرش پادشاه گاندور شد.

ویدوماوی بین سال‌های ۱۳۳۲ یا ۱۳۳۴ درگذشت. طول عمر او نسبت به مردمان گاندور که از نسل نومه‌نوریان بودند کوتاه‌تر بود. آن‌دسته که مخالف ازدواج وارث پادشاه با یکی از شمالی‌ها بودند این را بهانه‌ای برای تصدیق حرف‌هایشان مبنی بر ضعیف شدن سلسله شاه در صورت قاطی شدن خونشان با شمالی‌ها قرار دادند. بعضی از مخالفان معتقد بودند که پسر والاکار، الداکار، که دورگه بود نباید وارث تاج و تخت می‌شد. رومنداکیل بسیار نگران شد که چه اتفاقاتی پس از مرگش می‌افتد.

رومنداکیل دوم در سال ۱۳۶۶ درگذست و پسرش والاکار جانشین او شد. در دوران زمام‌داری والاکار شورش بالا گرفت و هنگامی که الداکار در سال ۱۴۳۲ جانشین پدر شد جنگ داخلی ِستیز خویشاوندان (kin-strife) در گرفت. شورش توسط کاستامیر، نوهٔ برادر کوچکتر رومنداکیل، کالیمه‌تار رهبری می‌شد.

رومنداکیل ۶۴ سال به عنوان نایب‌السلطنه و ۶۲ ساه به عنوان پادشاه گاندور بر آن سرزمین حکم‌رانی کرد.

ریشه‌یابی نام‌ها

«مینالکار» ممکن است از ترکیب دو کلمهٔ «مین‌یا» (minya) به معنی «والا مقام» و «آلکار» (alcar) به معنی «شکوه و افتخار» ساخته شده باشد.

«رومنداکیل» به معنای «پیروز شرق» است و از ترکیب دو کلمهٔ «رومن» (Rómen) به معنای «شرق» و «ناکیل» (nacil) به معنی «پیروز» ساخته شده است. او دومین پادشاه با این لقب بود.

منابع

این مقاله ترجمهٔ مقاله مربوطه در یکی از وب‌گاه‌های‌ زیر است.


سلف:
کالماکیل
نوزدهمین پادشاه گاندور
از ۱۳۰۴ تا ۱۳۶۶ د.س
جانشین:
والاکار