دون‌ا‌داین

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
دون‌اداین
قلمروهاآرنور، گاندور، آرت‌اداین، کاردولان، رودآئور، آنومیناس، فورنوست، بری، تارباد
زبان‌هاوسترون
قد متوسطمتوسط، در بعضی حالات بلندقامت
رنگ موتیره، بلوند
خصوصیاتجنگاور، شجاع
طول عمرحداکثر ۲۲۰ سال
اعضاالندیل، ایسیلدور، آناریون، آراگورن و ...

دون‌اداین (به زبان انگلیسی: Dúnedain) انسان‌هایی از نومه‌نور و نوادگانشان بودند که در دوران دوم و سوم فرمانروایی‌های گاندور و آرنور را بنا نهادند.

برخی از آنها پیش از نابودی نومه‌نور آنجا را همراه با الندیل و پسرانش ترک گفتند، درحالیکه برخی دیگر پیش از سقوط در اطراف بندرگاه پلارگیر ساکن شدند. دون‌اداین به کسانی اطلاق می‌شد که دوست الف‌ها بودند، بقیه که در نومه‌نور باقی ماندند دشمنان الف‌ها بوده و به نومه‌نوریان سیاه مشهور گشتند.

دون‌اداین در تبعید فرمانروایی‌های آرنور و گاندور را در اطراف انسان‌های میانه که اربابانشان نومه‌نوریان بودند بنا نهادند. این افراد به دو دسته دون‌اداین آرنور و دون‌اداین گاندور تقسیم شدند.

پس از سقوط آرنور و در پی آن آرت‌اداین، برخی دون‌اداین‌های شمال به تکاوران شمال معروف گشتند. جمعیت دون‌اداینی آرنور که پس از حمله آنگمار زنده ماندند، به سمت آنگله در جنوب ریوندل عقب نشینی کردند. در همان زمان، دون‌اداین جنوب، مردمان گاندور، با مردمانی که معروف به انسان‌های میانه بودند ازدواج کردند البته به غیز ار برخی مناطق نظیر دول آمروت.

در دوران چهارم، دون‌اداین گاندور و آرنور تحت فرمانروایی پادشاه آراگورن دوم از نو متحد گشتند.

ریشه یابی نام

دون‌اداین حالت جمع کلمه دون‌آدان می‌باشد. دون‌اداین را مردمان غرب یا مردمان وسترنس نیز می‌نامند که ترجمه مستقیم "دون" و "آدان" از زبان سینداری می‌باشد.

معادل زبان کوئنیایی آن نون‌آتان (به صورت مفرد) و نون‌آتانی (به صورت جمع) است.

معادل زبان وسترون برای دون‌آدان آدون، یا غربی است، اما این نام به ندرت استفاده می‌شده‌است.

منابع

«Dúnedain». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۸۹.