دوری

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
دوری
زندگی‌نامه
قلمروهاتالارهای تورین، اره‌بور
سلسلهسلسله دورین
مشخصات ظاهری
رنگ کلاه‌خودبنفش
جنسیتمرد

دوری یکی از دورف‌های خاندان دورین بود که در شمال کوهستان آبی و بعدها در تنها کوه زندگی می‌کرد. او دو برادر داشت به نام‌های نوری و اوری. آنها از اقوام دور پادشاه تورین سپربلوط بوده و باشلقی به رنگ بنفش به سر می‌کردند و فلوت می‌نواختند.

تاریخچه

سفر به اره‌بور

در سال ۲۹۴۱ دوران سوم، دوری یکی از دوازده دورفی بود که از سوی تورین سپربلوط به عنوان یار و شریک برای سفر به اره‌بور انتخاب شد تا به کمک یکدیگر تنها کوه را از چنگان اسماگ اژدها در بیاورند. طبق گفته‌های بیلبو بگینز دوری قدرتمندترین دورف در میان دیگر یاران بود و علاقه شدیدی نیز به غذا داشت، در عین حال محجوب ترین آنان نیز بود.

دوری در داستان هابیت در دو برهه زمانی به شدت ارزشمند واقع شد: این دوری بود که بیلبو را در نقب‌های کوهستان مه زمانی که از دست گابلین‌ها فرار می‌کردند به دوش گرفته بود، اما متأسفانه به دلیل دست انداز و تاریکی او را زمین زد؛ دیگر دورف‌ها بعد از فرار از دست گابلین‌ها اور به خاطر "گم کردن عیارشان" سرزنش کردند.

واقعه دوم، زمانی بود که در حال فرار از دست وارگ‌ها بودند. دوری از درخت پایین آمد و به بیلبو اجازه داد تا از کول‌های او بالا برود و خود را به شاخه‌های درختی برساند. همچنین زمانی که عقاب‌ها به کمک دورف‌ها آمدند، بیلبو از پاهای دوری آویزان شده بود و توانست با این کار از دست آتشی که توسط گابلین‌ها برافروخته شده بود فرار کنند.

دوری در انتهای داستان در نبرد پنج ارتش جنگید و زنده ماند. سهم دوری از گنجینه از سوی داین پا آهنی پرداخت شد و خانه اش را در اره‌بور بنا کرد.

اره‌بور

دوری پس از سفر به اره‌بور و کسب سهمش از گنج زندگی بسیار ثروتمندانه‌ای را در پیش گرفت. در نبرد حلقه او هنوز زنده بود و این امکان نیز وجود دارد که در نبرد دیل شرکت داشته‌است. زمان مرگ او نامشخص است.

وجه تسمیه

این نام از نام دورفی به نام دولی در افسانه‌های نورسی گرفته شده ‌است به معنای "مته"، "هر چیزی که سوراخ می‌کند"، که احتمالاً به حرفه ی او یعنی حفاری معادن دلالت دارد.
منابع

«Dori». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۸۹.