حلقه یگانه

(تغییرمسیر از حلقه‌ یگانه)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
حلقهٔ یگانه
دیگر نام‌هاحلقهٔ فرمانروا، حلقهٔ بزرگ
صاحبسائورون، ولی توسط بسیاری حمل شده: ایسیلدور، گالوم، بیلبو، فرودو، سام
سازندهسائورون
ظاهرحلقه‌ای مسطح از طلا همراه با نوشته‌هایی که در مواجه با گرما خود را نمایان می‌کنند

حلقهٔ یگانه که به نام‌های حلقهٔ قدرت یا حلقهٔ فرمانروا نیز مشهور است توسط ارباب تاریکی، سائورون، برای سلطه بر سرزمین میانه و مردمش، مخصوصا الف‌ها ساخته‌شد. داستان نابودی حلقه در کتاب سرخ آمده که شامل قسمت اعظم تاریخ حلقه می‌شود.

تاریخچه

حلقه یگانه توسط ارباب تاریکی، سائورون، در دوران دوم ساخته شد. سائورون قصد داشت قدرتش را بیشتر کند از این رو علم صنعت‌گری خود را با دانش الف‌ها در آمیخت و حلقه را ساخت. حلقه یگانه کنترل سایر حلقه‌های قدرت را داشت که توسط کلبریمور و دیگر الف‌ها به کمک سائورون ساخته شده‌بودند. سائورون حلقه یگانه را در خفا و در آتش کوه هلاکت ساخت. ارادهٔ او در حلقه بود و وقتی حلقه را بدست می‌کرد می‌توانست بر حلقه‌های دیگر احاطه پیدا کند. او وقتی حلقه را در دست داشت از همه زمان‌ها قوی‌تر بود ولی برعکس اگر حلقه را در دست نداشت بسیار ضعیف‌تر تز حالت عادی می‌شد. اگرچه ظاهرا حلقهٔ یگانه از طلای معمولی ساخته شده بود ولی هیچ چیز توان صدمه‌زدن به آن را نداشت و تنها راه نابود کردن آن آتش کوه هلاکت بود، جایی که بوجود آمده بود.

بعد از ساخت حلقه، ایسیلدور انگشت سائورون را برید و حلقه را تصاحب کرد ولی حلقه قبل از اینکه او در سال ۲ دوران سوم در کشته شود از دستش لغزید و در آب‌های رود گلادن گم شد. حلقه برای مدت ۲۰۰۰ سال در گل و لای رودخانه منتظر ماند تا اینکه ماهیگیری به نام دیگل آن را در بستر رود پیدا کرد. او توسط پسرعمویش اسمیگل کشته شد و اسمیگل حلقه را دزدید. تاثیر حلقه در اسمیگل باعث شد که قیافه‌اش به مرور زمان عوض شود و او به جانوری به نام گالوم تبدیل شد. حلقه که با ارادهٔ اهریمنی سائورون ساخته شده بود گالوم را مجبور کرد در غارهایی در کوهستان مه‌آلود مسکن کند، جایی نزدیک جنگل میرک‌وود که اربابش سائورون در حال تجدید قوا بود. حلقه برای مدت نزدیک به ۵۰۰ سال همراه گالوم در غارها ماند تا اینکه به او خیانت کرد و هنگامی که او قصد کشتن یک اورک را داشت از دستانش لغزید و گم شد.

بیلبو وقتی که در غار‌های کوهستان مه‌آلود گم شده بود حلقه را نزدیک به لانهٔ گالوم پیدا کرد. وقتی در بازی معما گالوم از بیلبو شکست خورد تصمیم گرفت که «عزیزش» (آنچنان که او همیشه حلقه را به این نام می‌خواند) را از دست بیلبو به زور بگیرد، او را بکشد و بخورد ولی وقتی متوجه شد که بیلبو از دستش فرار کرده بسیار خشمگین و پریشان شد. گالوم نمی‌دانست که بیلبو به قدرت نامرئی‌کنندگی حلقه پی برده است. بیلبو حلقه را بدست کرد و توسط آن از جلوی اورک‌ها از دروازهٔ غار بیرون رفت. بعد‌ها وقتی دورف‌ها از او داستانش را پرسیدند او گفت که همراه گندالف بوده ولی گندالف همراه دورف‌ها بود پس بیلبو مجبور شد داستان حقیقی را بیان کند و بزودی قدرت حلقه آشکار شد.

گالوم برای پیدا کردن حلقه از غار‌ها بیرون آمد. او دیر کرده بود و توسط خود سائورون دستگیر شد و زیر شکنجه از هابیت و شایر نام برد و سائورون حالا از نام جایی که حلقه در آن بود باخبر بود.

در سال ۳۰۰۱ دوران سوم، بیلبو حلقه را به پیشنهاد گندالف به برادرزاده‌اش، فرودو، بخشید. این اولین باری بود که حلقه با ارادهٔ خودش به دست کسی دیگری نمی‌رفت و این باعث زنجیره حوادثی شد که به نابودی‌ حلقه انجامید.

در این زمان سائورون شروع به تجدید قوا کرده بود و برج تاریک را در موردور دوباره بنا کرده بود. به منظور جلوگیری از دست یافتن سائورون به حلقه، فرودو همراه هشت نفر دیگر برای نابود کردن آن در کوه هلاکت از ریوندل عازم سفر شدند. به مرور زمان فرودو بیشتر تحت تاثیر قدرت حلقه قرار می‌گرفت و از این می‌ترسید که حلقه او را تسخیر کند. وقتی فرودو و سام متوجه شدند که گالوم رد آن‌ها را پیدا کرده، او را گرفتند و «اهلی‌اش» کردند تا آن‌ها را به سمت موردور راهنمایی کند. فرودو ارتباط عجیبی بین خود و جانور بدبخت حس می‌کرد و سعی بر این داشت که او را از بدبختی بیشتر حفظ کند اتفاقی که ممکن بود برای خودش نیز بیافتد. گالوم نیز تحت تاثیر قدرت حلقه قرار گرفت و به آن‌ها خیانت کرد و آن‌ها را به غار عنکبوت بزرگ، شلوب، راهنمایی کرد. سام وقتی فکر کرد که شلوب فرودو را کشته حلقه را برداشت تا خود ماموریت را ادامه دهد و برای مدت کوتاهی قدرت حلقه را حس کرد اگرچه هیچگاه تسلیم آن نشد.

سام، فرودو را از اسارت گروهی اورک در برج کیریت آنگول نجات داد و حلقه را به او بازگرداند و می‌ترسید که برداشتن آن مشکل بزرگی بوجود آورد. فرودو و سام راهشان را به طرف کوه هلاکت ادامه دادند و گالوم آن‌ها را تا درون کوه هلاکت تعقیب کرد. آن هنگام فرودو تحت تاثیر قدرت حلقه تصمیم گرفت به جای تابود کردن آن حلقه را برای خودش بردارد ولی گالوم به او حمله کرد و انگشتی که حلقه در آن بود از دست فرودو کند و همراه با حلقه به درون آتش کوه هلاکت سقوط کرد و حلقه و سائورون هر دو نابود شدند.

ظاهر

حلقهٔ یگانه همچون دایرهٔ هندسی دقیقی از طلای خالص است و این ظرافت و خلوص‌اش است که باعث تطمیع دیگران می‌شود. برخلاف حلقه‌های ضعیف‌تر این حلقه هیچ گوهری بر خود نداشت. به نظر می‌رسد که حلقه می‌توانست خود را بزرگ یا کوچک کند و به اندازه دست افراد دربیاید یا به او خیانت کند و از دستش بیرون بلغزد. هویت آن را می‌توان با آزمایش کوچکی تشخیص داد: وقتی حلقه در آتش گرم می‌شود کتیبهٔ زیر که به خط تنگوار و به زبان سیاه موردور است بر رویش نمایان می‌شود که بخشی از شعری در فرهنگ کهن است:

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
اَش نازْگ دورباتولوک، اَش نازگ گیمباتول،
اَش نازگ ثراکاتولوک، اَگْ بورزوم-ایشی کریمپاتول.

این‌ها دو خط اول از انتهای شعر است که به حلقه‌های قدرت می‌پردازد:

حلقه‌ای است از برای حکم راندن، حلقه‌ای است از برای یافتن،
حلقه‌ای است از برای آوردن، و در تاریکی به هم پیوستن.

تاثیرات

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
حلقهٔ یگانه اثر راجر تامسون

وقتی شخصی حلقه را بدست می‌کرد تقریبا از قلمروی فیزیکی به قلمروی ارواح وارد می‌شد. در آن هنگام، اگر او می‌توانست هوشیارانه ارادهٔ حلقه را مطیع خویش سازد، از لحاظ تئوری می‌توانست تمام قدرت سائورون (قبل از سقوطش) را بکار ببرد. قابل ذکر است که او همچنین می‌توانست ارادهٔ دیگران را نیز با آن قدرت کنترل کند. تاثیرات جانبی حلقه (که اولین تاثیر ملموس آن نیز بود) اینست که شخص نامرئی می‌شود و برای مردم نادیدنی، کسی که حلقه را بدست می‌کند چشمانش تاریک می‌بیند و گوش‌هایش تیز می‌شود و صداها را از فاصله بسیار دور نیز می‌شنود و همچنین برای ارواح به راحتی دیده می‌شود. این دنیای سایه‌وار دنیای است که اشباح حلقه مجبور بودند همیشه در آن زندگی کنند ولی همچنین در این دنیا الف‌های روشنایی (کالاکوئندی) نیز از قدرت بالایی برخوردار بودند: از این رو گلورفیندل می‌توانست در برابر ویچ‌کینگ در نبرد فورنوست و همچنین در گدار برونین در ریوندل ایستادگی کند.

قسمتی از طبیعت حلقه این بود که دارنده‌اش را آرام آرام تسخیر کند و به پلیدی بکشاند، حتی اگر دارنده‌اش هیچ نیت پلیدی نمی‌داشت. این که آیا قدرت تسخیری حلقه از قبل طراحی شده بوده یا تاثیرات جانبی اهریمن سازنده‌اش بوده است نامشخص است. به همین دلیل خردمندان، از جمله گندالف، الروند و گالادریل از اینکه حلقه را در محافظت خود نگه‌دارند پرهیز کردند و آن را به سوی نابودی گسیل کردند. اینطور که پیداست این قدرت حلقه بر هابیت‌ها کمتر از دیگر نژاد‌ها اثر می‌کرد چرا که قلبی بسیار پاک‌تر از انسان‌ها و قدرتی بسیار کمتر از الف‌ها داشتند. دیدیم که بیلبو و فرودو مدت زیادی آن را به همراه داشتند و حلقه تاثیر اندکی بر آن‌ها گذاشته بود. همچنین گالوم پس از ۵۰۰ سال که دارندهٔ حلقه بود به شبح تبدیل نشد.

تام بامبادیل مرموز از حلقه هیچ تاثیری نمی‌پذیرفت یا حلقه بر او هیچ تاثیری نداشت. احتمالات زیادی برای توجیه این اتفاق هست که در مقالهٔ تام بامبادیل آمده است.



منابع


 حلقه‌های قدرت 
حلقهٔ یگانه
سه حلقه
(ناریا | ننیا | ویلیا)
هفت حلقه
(حلقهٔ ترور)
نه حلقه