جادوگران

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

جادوگرانِ سرزمین میانه گروهی از موجودات بودند که ظاهری شبیه انسان‌ها داشتند ولی از لحاظ روحی و قیزیکی بسیار قدرتمند بودند. در زبان کوئنیایی به آن‌ها «ایستاری» و در زبان سینداری «ایترین» می‌گفتند. آن‌ها توسط والار برای کمک به مردمان آزاد سرزمین میانه در جنگ علیه سائورون فرستاده شدند.

جادوگران از مایار بودند. روح‌هایی از جنس والار ولی با قدرتی کمتر. نام سه تن از آن‌ها در زبان انسان‌های وستورن، سارومان، گندالف و راداگاست بود. تالکین نام آن‌دوی دیگر را هیچ‌گاه ذکر نکرده ولی نام آن‌ها در والینور آلاتار و پالاندو بوده است. هر یک از آن‌ها ردایی با رنگ مخصوص به خود را به تن می‌کرد. سفید برای سارومان (قوی‌ترین و رئیس آن‌ها) خاکستری برای گندالف، قهوه‌ای برای راداگاست و آبی دریا برای آلاتار و پالاندو (که به جادوگران آبی معروف بودند). سارومان و گندالف هر دو نقش مهمی در داستان ارباب حلقه‌ها ایفا کردند در حالی که راداگاست فقط به طور مختصر در داستان دیده شد. آلاتار و پالاندو در داستان ظاهر نشدند چرا که آن‌ها بعد از رسیدن از والینور به شرق سرزمین میانه سفر کردند و هیچگاه بازنگشتند.

تاریخچه

رسیدن

آن‌ها در حوالی سال ۱۰۵۰ دوران سوم هنگامی که جنگل میرک‌وود زیر سایهٔ پلیدی قرار گرفت به سرزمین میانه رسیدند. آن‌ها در بدنی پیر و سال‌خورده ظاهر شدند چرا که والار در نظر داشتند که آن‌ها با تشویق و تحریک، ساکنان سرزمین میانه را در جنگ علیه سائورون متحد کنند نه با زور و ترس. با این‌حال آن‌ها خیلی به کندی پیر می‌شدند و در اصل نامیرا بودند. از لحاظ فیزیکی آن‌ها یک انسان کامل بودند و همهٔ نیاز‌ها، ترس‌ها و لذت‌های یک بدن تشکیل شده از گوشت و خون را حس می‌کردند. از این رو و با وجود داشتن هدفی صریح و روشن، آن‌ها احساسات انسانی داشتند و مثلا گندالف نسبت به هابیت‌ها علاقهٔ خاصی نشان می‌داد. آن‌ها همچنین احساسات منفی‌ای همچون حسد، طمع و حرص قدرت را در خود داشتند.

با این‌که آن‌ها نامیرا بودند ولی بدنشان در مقابل خشونت نابود می‌شد. آن‌چنان که گندالف توسط بالروگ حقیقا کشته شد و احیای او خارج از قدرت والار بود؛ ارو ایلوواتار خود دخالت کرد و او را قدرتمند‌تر به سرزمین میانه بازگرداند. سارومان نیز توسط خادم خود کشته شد وقتی او گلوی سارومان را با چاقو برید. جادوگران همچنین با خود چوب‌دستی نیز همراه داشتند که به نظر می‌رسد پیوستگی قوی‌ای با جادو و قدرت آن‌ها داشته و هنگامی که گندالف در آیزنگارد سارومان را از فرقهٔ جادوگران و ریاست شورای سفید طرد کرد، چوب‌دست او را شکست و او دیگر توانایی جادو کردن نداشت (ولی جادوی صدایش تا حدودی باقی ماند).

هدف

اگرچه والار بندرت در امور سرزمین میانه دخالت می‌کردند ولی آن‌ها ایستاری را به عنوان فرستادگانی از والینور برای کمک به مردمان و الف‌های آزاد سرزمین‌میانه اعزام کردند. به‌خاطر ممنوعیت اعمال زور به فرزندان ایلوواتار، والار جادوگران را از تکرار اشتباهی قدیمی برحذر داشتند و آن‌ها را فقط برای تشویق مردمان آزاد علیه سائورون به سرزمین میانه فرستادند چرا که قبلا اعمال زور و اجبار به الف‌ها در دوران درختان و بردن و نگهداشتن آن‌ها در والینور به جنگ‌های خونین بسیاری منجر شده بود. از این رو گندالف و بقیه جادوگران وظیفه داشتند با دانش و حکمت عمیقشان انسان‌ها را در جنگ علیه سائورون یاری رسانند. سارومان هنگامی که سعی کرد علیه سائورون فرماندهی را بدست گیرد شکست خورد و سقوط کرد ولی گندالف به ماموریتش صادق ماند.

جادوگران از لنگر‌گاه‌های خاکستری در شمال غرب سرزمین میانه وارد آنجا شدند چرا که والار فکر می‌کردند بازماندگان پادشاهی بزرگ آرنور و گاندور تنها امید مقابله با سائورون هستند. افراد کمی واقعا می‌دانستند که جادوگران چه بودند، جادوگران هدف و هویت واقعی خود را از مردمان سرزمین میانه پنهان می‌کردند. اکثرا فکر می‌کردند که آ‌ن‌ها الف یا انسان‌هایی حکیم بودند؛ نام گندالف که به معنی «چوب الفی» است گواه این موضوع است.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

سارومان از ابتدا قوی‌ترین آن پنج تن بود و به عنوان رئیس شورای سفید برگزیده شد. در سال ۲۷۵۹ د.س او استحکامات آیزنگارد را با موافقت کارگزار گاندور (که کلید اورتانک را به او داد) برای خود برگزید. سارومان در حین جستجوی حلقه یگانه به خاطر میل شدیدش به داشتن حلقه و نفوذ مستقیم سائورون از طریق پلانتیر اورتانک او را منحرف کرد. او عنوان «سارومان چند رنگ» را برای خود برگزید و ردایی مناسب نیز برای خود انتخاب کرد، او به سائورون در جنگ حلقه کمک کرد تا برای یافتن حلقه برای خود وقت بخرد ولی فکر‌ها و نقشه‌های او توسط انت‌ها نقش بر آب شد. او توسط گندالف از فرقهٔ جادوگران طرد شد و چوب‌دستش شکسته شد و از ریاست شورای سفید نیز برکنار شد. سارومان پس از نابودی حلقه توسط خادمش گریمای مار زبان در شایر کشته شد.

اتفاقات بعدی

در حین جنگ حلقه گندالف بود که مردمان سرزمین میانه را به سمت پیروزی هدایت کرد. او به «گندالف سفید» مبدل گشت و سارومان خائن را شکست داد. بعد از نابود کردن نیروهای سائورون در جلوی دروازهٔ سیاه موردور، گندلف سرزمین میانه را همراه با حاملین حلقه و بسیاری از الف‌ها ترک کرد و به آمان بازگشت.

در داستان ارباب حلقه‌ها هیچ وقت مشخص نشد که گندالف و سارومان چه چیزی بودند. چوب‌ریش به مری و پی‌پین گفت که جادوگران پس از رسیدن کشتی‌های بزرگ به سرزمین میانه ظاهر شدند زمانی ۲۰۰۰ سال پیش از زمان داستان. وقتی که پی‌پین همراه با گندالف به میناس‌تریت سفر می‌کرد متوجه شد که گندالف می‌تواند از قدرت پلانتیر اورتانک استفاده کند وبه گذشته نگاه بیاندازد و خاطراتش در دوران درختان در والینور را به یاد آورد. هویت واقعی جادوگران در انتهای کتاب سیلماریلیون مشخص شد.

منابع

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Wizard»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۱۷ آگوست ۲۰۱۰).