تورین سپربلوط

از دانشنامه والیمار
نام ِ تورین به بیش از یک شخصیت، وسیله یا مفهوم بر‌میگردد. برای دیدن بقیهٔ معانی تورین (ابهام‌زدایی) را نگاه کنید.
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
تورین دوم سپربلوط
زندگی‌نامه
دیگر نام‌هاتورین دوم، تورین سپربلوط، پادشاه قوم دورین، پادشاه زیر کوه
تولد و مرگ2746 د.س ، 2941 د.س
قلمروهاتالارهای تورین، اره‌بور
والدینتراین دوم
سلسلهسلسله دورین
مشخصات ظاهری
رنگ کلاه‌خودآبی آسمانی با یک کاکل نقره‌ای
جنسیتمرد

تورین دوم سپربلوط (تولد ۲۷۴۶ دوران سوم، وفات ۲۹۴۱ دوران سوم، سن ۱۹۵ سال) پادشاه مردم دورین به مدت ۹۱ سال بود، از ۲۸۵۰ د.س تا ۲۹۴۱ د.س . او پسر تراین دوم و برادر بزرگتر فره‌رین و دیس می‌باشد. وی رهبری مردم خاندانش را در زمان تبعید از اره‌بور به عهده داشت، و بعدها در بازپس گیری پادشاهی شان به آنها کمک کرد و برای مدت کوتاهی به عنوان پادشاه زیر کوه انتخاب شد. این ماجرا، یعنی سفر به اره‌بور، بن مایه داستان هابیت می‌باشد.

زندگی

جوانی

تورین در تنها کوه و در زمان اوج اقتدار و جلالش به دنیا آمد، و بیش از ۲۴ سال نداشت که به دلیل هجوم اسماگ که از اژدهایان بود، مردمش مجبور به ترک خانه و کاشانه شان شدند. او همراه با پدرش تراین دوم و پدربزرگش پادشاه ترور فرار کرد، اما پدربزرگش به دلیل زخم‌هایی که برداشته بود تنها با یک همراه به نام نار جا ماند و در جنوب سرگردان شد. در این زمان تراین مردمش را به سمت دون‌لند هدایت کرد، جاییکه مردمش توانستند برای مدت بیشتری زنده بمانند.

نبرد دورف‌ها و اورک‌ها

بیست سال بعد، نار با خبرهای بدی به پیش آنها بازگشت. او و ترور به سمت موریا در حال سفر بودند که در آنجا پادشاه فرمانده اورک‌ها یعنی آزوگ ، ترور را دستگیر و سلاخی کرده بود. برای اینکه آزوگ زخم شدیدتری به دورف‌ها بزند، نام خود را به زبان رون بر روی سر ترور حکاکی کرده بود و آنرا به نار داده بود تا به تمام دورف‌ها اطلاع دهد که حالا او حکمران موریا است.

تراین که خشم و عصبانیتش حد و اندازه نداشت، ارتش عظیمی از دورف‌ها را جمع کرد و نبرد دورف‌ها و اورک‌ها را آغاز نمود. دورف‌ها یک به یک استحکامات اورک‌ها در کوهستان مه را نابود می‌کردند تا اینکه به دروازه شرقی موریا رسیدند. در دیمریل دیل دورف‌ها نبرد خونین آزانول‌بیزار را رقم زدند. تورین در آن زمان ۵۳ سالش بود، که البته برای یک دورف سن زیادی نیست، اما در آن جنگ دلاوری چشمگیری از خود نشان داد. در نقطه‌ای از میدان جنگ سپر او شکسته شد و او مجبور شد برای دفاع از خودش از یک شاخه درخت بلوط استفاده کند، و بعد از آن بود که لقب "سپربلوط" را از آن خود کرد. در نهایت دورف‌ها به پیروزی رسیدند و آزوگ کشته شد، اما صدمات بسیار زیادی دیدند که از آن جمله مرگ برادر تورین یعنی فره‌رین بود. همچنین دیگر نتوانستند به موریا برگردند زیرا داین پا آهنی که در دروازه شرقی مستقر بود با خبر شده بود که بلای جان دورین هنوز هم در معادن دیده شده‌است.

تبعیدی دیگر

پس از جنگ، تراین و تورین مردمشان را برای زندگی به شرق کوهستان آبی هدایت کردند. در سال ۲۸۴۱ د.س تراین همراه با گروه کوچکی از یارانش به سمت تنها کوه رفتند تا ببینند می‌تواند آنرا دوباره بازپس بگیرند یا خیر. زمانیکه تعدادی از یارانش بازگشتند، تراین دیگر هیچگاه در میان آنها دیده نشد.

بنابراین تورین پادشاه شد و به نظر می‌رسید که آنها باید در اریادور باقی بمانند. در آنجا او برای مدتی طولانی کار و تلاش کرد، با اقوام دیگر شروع به داد و ستد کرد و ثروتی برای خود دست و پا کرد؛ مردم او نیز بر تعدادشان افزوده می‌شد زیرا دیگر افراد هم قوم او که در سرزمین‌های دیگر سرگردان بودند به قلمرو او وارد شده بودند.

سالهای زیادی گذشت. خاکستری که در دل تورین خاموش بود شروع به افروخته شدن کرده بود، زیرا او تا حدی توانسته بود قومش را به آسایش نسبی برساند و حس انتقام از اژدها که به او ارث رسیده بود جان تازه‌ای گرفته بود. او به فکر سلاح، ارتش و متحدینش بود، زیرا پتک‌های آهنین در کوره‌های او شروع به نواخته شدن کرده بود؛ اما ارتش‌ها از یکدیگر متفرق و اتحادشان نیز شکسته بود، در عین حال تبر مردمانش نیز ناچیز بود. خشمی عظیم بدون هیچ امیدی در وجودش زبانه می‌کشید همانطور که بر روی آهن سرخ بر روی سندان می‌کوبید.

اما سرانجام پس از چند سال، او این شانس را پیدا کرد که در شهر بری گندالف را ملاقات کند. در سال ۲۸۵۰ د.س گندالف در یک مأموریت سری به قلعه تاریک دول گولدور نفوذ کرد و در سیاهچاله‌های آن دورفی را پیدا کرد که از شدت ضعف حتی نام خودش را نمی‌دانست. این دورف دو عدد از تنها مایملکش را به گندالف داد یعنی نقشه و کلید ورود به تنها کوه. گندالف ناگهان متوجه شد که تراین پدر تورین و پادشاه مفقود قوم دورین را پیدا کرده‌است، پس ساحر تورین را متقاعد کرد که اکنون زمان شکست دادن اسماگ و بازپس گیری پادشاهی باستانی است. او همچنین تورین را قانع کرد که برای این کار آنها نیاز به یک عیار دارند.

سفر به اره‌بور

تورین گروهی متشکل از دوازده دورف را جمع کرد که در میان آنها دو خواهر زاده اش به نام‌های کیلی و فیلی نیز قرار داشتند. تورین و شرکاء، نامی که بر روی خودشان گذاشته بودند، بیلبو بگینز را به عنوان "جوینده حرفه‌ای گنج" استخدام کردند. تورین در ابتدا به شدت از این کار اکراه داشت، زیرا مطمئن نبود که هابیت بتواند چیزی برای آنها بدست آورد، اما دست آخر به نصیحت‌های گندالف اعتقاد پیدا کردند. زمانیکه در خانه بیلبو بودند، گندالف نقشه و کلید را به تورین تحویل داد.

علی رغم اینکه تورین طبیعتی شکاک و مغرور داشت، بیلبو به عنوان عضو کلیدی گروه، ارزشش را ثابت کرد و جان دورف‌ها را چندین بار در اتفاقات مختلف نجات داد. سرانجام گروه به تنها کوه رسیدند، و اسماگ اژدها به دست مردی شجاع از شهر دریاچه از پا در آمد. در اینجا حرص و طمع تورین به او غلبه کرد و از اینکه بخشی از گنجینه بی و حد و حصر را با مردم شهر دریاچه و متحدش تراندویل تقسیم کند امتناع ورزید. زمانیکه بیلبو سنگ آرکن ، قلب کوهستان، را برای اینکه بتواند محاصره کوهستان را که از سوی انسان‌ها و الف‌ها شکل گرفته بود بشکند، باعث دیوانه شدن و خشمگین شدن تورین شد. تورین بعد از این اتفاق قاصدانی از پرندگان را به سوی پسرعمویش داین پا آهنی فرستاد و او نیز به همراه پانصد دورف جنگجو از تپه‌های آهن به سمت آنها آمد.

تمام منازعات زمانیکه گابلین‌ها و وارگ‌ها از کوهستان مه به طور ناگهانی به آنها حمله کردند به کناری گذاشته شد. دورف‌ها و متحدینشان در نبرد پنج ارتش پیروز بودند، اما تورین به طور مرگباری زخمی شده بود.


مرگ

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
بیلبو و گندالف در کنار بستر تورین در حال مرگ، اثر دارل سوئیت

پس از آنکه بئورن تورین را از صحنه نبرد خارج کرد و به جای امنی آورد، او سعی کرد با بیلبو آشتی کند و هابیت را شخصیتی خوب و شجاع خطاب کرد. بعد از مدت کوتاهی تورین بر اثر شدت جراحات از دنیا رفت و در آرامش کامل در بن کوه دفن گردید. شمشیر اورک‌ریست که در ابتدای سفرشان به دست آورده بودند، در کنار او قرار داده شد. همچنین سنگ آرکن نیز با تشریفات خاصی بر روی سینه او قرار داده شد. گفته شده‌است بعد از مرگ تورین زمانیکه دشمنان به قلمرو آنها نزدیک می‌شدند، این شمشیر شروع به تابیدن می‌کرده و دورف‌های اره‌بور هیچگاه از وجود دشمنان بی خبر نمی‌ماندند.

تورین تنها پادشاه از قوم لانگ‌بردهاست که بدون هیچ فرزندی از دنیا رفت؛ زیرا مقام پادشاهی خاندان دورین به پسرعموی او داین دوم پا آهنی سپرده شد که تپه‌های آهن را ترک گفته و پادشاه زیر کوه شده بود.شجره‌نامه

 
 
 
 
 
 
 
 
داین اول
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ترور
 
فرور
 
 
 
گرور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تراین دوم
 
 
 
 
 
 
 
ناین
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تراین دوم سپربلوط
 
فره‌رین
 
دیس
 
 
 
داین دوم پا آهنی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فیلی
 
کیلی
 
تورین سوم کلاه سنگی

وجه تسمیه

نام تورین از دو نام دورف در افسانه‌های نورس آمده‌است: تورین (Thorinn) و Eikinskjaldi . تورین به معنای "شجاع" می‌باشد.منابع

«Thorin II Oakenshield». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی ارباب حلقه‌ها. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ 16 آبان 1389.