تلومه‌تار

از دانشنامه والیمار
تلومه‌تار
گاندوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القاباومبارداکیل
زادروز۱۶۳۲ د.س
سلطنت۵۲ سال
مرگ۱۸۵۰ د.س
سن۲۱۸ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینتاروندور
فرزنداننارماکیل دوم، آرکیریاس

بیست و هشتمین پادشاه گاندور. تلومه‌تار (به زبان انگلیسی: Telumehtar) در سال ۱۶۳۲ دوران سوم بدنیا آمد. تلومه‌تار در سال ۱۷۹۸ پس از مرگ پدرش، تاروندور، جانشین وی شد.

در طی دوران زمامداری تلومه‌تار دزدان دریایی اومبار به سواحل غربی آنفالاس حمله کردند. دزدان دریایی از نوادگان کاستامیر غاصب بودند که قرن‌ها پیش در ۱۴۳۷ سلطنت را غصب کرد. دزدان دریایی قبل‌ها پدر پدر بزرگ تلومه‌تار، شاه میناردیل را در سال ۱۶۳۴ کشتند.

در ۱۸۱۰ تلومه‌تار به مقر درزدان دریای در ساحل هاراد حمله کرد. نوادگان کاستامیر همه‌گی کشته شدند و اومبار بار دیگر تحت نفوذ گاندور قرار گرفت. پس از آن تلومه‌تار نام اومبارداکیل<ref>اومبارداکیل (به زبان انگلیسی: Umbardacil) به معنی «پیروز اومبار» است.</ref> را به افتخار پیروزیش بر خود نهاد. ولی در سال‌های پس از آن و اتفاقاتی که رخ داد اومبار به دست هارادریم‌ها افتاد.

تلومه‌تار دو پسر به نام‌های نارماکیل و آرکیریاس داشت. وقتی تلومه‌تار در سال ۱۸۵۰ درگذشت، پسر بزرگش با نام نارماکیل دوم جانشین وی شد. قرن‌ها بعد وقتی سیر خط جانشینی مستقیم پس از اوندوهر پایان یافت، نوهٔ نوهٔ آرکیریاس، ائارنیل، پادشاه گاندور شد.

ریشه‌یابی نام‌ها

«تلومه‌تار» به معنی «جنگجوی آسمان» است و از ترکیب دو کلمهٔ کوئنیایی «تلومه» به معنی «سقف، آسمان» و «اوتار» به معنی «جنگجو» ساخته شده است.

<references group=""></references>

منابع

این مقاله ترجمهٔ مقاله مربوطه در یکی از وب‌گاه‌های‌ زیر است.


سلف:
تاروندور
بیست و هشتمین پادشاه گاندور
از ۱۷۹۸ تا ۱۸۵۰ د.س
جانشین:
نارماکیل دوم