ترول

(تغییرمسیر از ترول‌ها)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
ترول
قلمروهاموردور، مکان‌های گوناگون
زبان‌هازبان سیاه/اغلب صحبت نمی‌کردند
رنگ پوستخاکستری، رنگ‌های مختلف

ترول‌ها (به زبان انگلیسی: Troll) مخلوقاتی درشت هیکل، با عقل و فهمی اندک هستند. آن‌ها به تقلید از انت‌ها توسط ملکور خلق شدند. ترول‌ها به صورت تنهایی و یا قبیله‌ای زندگی می‌کردند، و در دوران سوم اکثر آن‌ها تحت فرمان سائورون بودند.

تاریخچه

مورگوت ترول‌ها را قبل از شروع دوران اول خلق کرد. ترول‌ها بسیار قوی اما نادان بودند. ضعف بارز آن‌ها این بود که در زیر نور آفتاب به سنگ تبدیل می‌شدند. هیچ‌کس نمی‌داند مورگوت چگونه آن‌ها را بوجود آورده، اما این موضوع توسط چوب‌ریش بیان شده که، ترول‌ها به تقلید از انت‌ها، مانند اورک‌ها از الف‌ها، بوجود آمده‌اند، اما نه دقیقآ از نژاد انت‌ها. هرچند آن‌ها هم مطمئنا از موجودات دیگر بوجود آمده‌اند، زیرا مورگوت و سائورون تنها می توانستند دیگر مخلوقات را تباه کنند و نژادی جدید بوجود آورند، اما توانایی خلق موجودات جدید را نداشتند. در بعضی جاها گفته شده نور آفتاب آنان را به سنگ باز می‌گردانده، همان چیزی که از آن بوجود آمده‌اند.

خیلی از ترول‌ها در جنگ خشم تلف شدند، اما عده‌ای گریختند و به سائورون، عظیم‌ترین خادم مورگوت، پیوستند. در دوران سوم سائورون اولوگ-هی را بوجود آورد، نژادی که از ترول‌های ابتدایی قوی‌تر بودند و می توانستند نور خورشید را تحمل کنند؛ این ویژگی آن‌ها را به موجوداتی بسیار خطرناک مبدل می‌ساخت. هنگام جنگ حلقه، سائورون از اولوگ-هی در محاصره گاندور و نبرد دشت پله‌نور استفاده کرد. در نبرد دروازه سیاه، پره‌گرین توک هابیت، یک ترول اولوگ-هی بزرگ را کشت. بعد از نابود شدن حلقهٔ سائورون، هنگام نبرد، دروازه سیاه‌ و بخش اعظم موردور ویران گشت. بسیاری از ترول‌های حاضر در نبرد کشته شدند و عدهٔ بسیار اندکی گریختند.

انواع ترول‌ها

ترول‌ها دارای نژاد‌های گوناگونی هستند:

  • ترول‌های سنگی ترول‌هایی بودند که در زیر نور آفتاب به سنگ تبدیل می‌شدند، مانند ترول‌های داستان هابیت. آن‌ها می‌توانستند صحبت کنند و به سطح پایینی از زبان وستورن سخن می‌گفتند.
  • ترول‌های غاری در موریا دیده شدند و ظاهرا توانایی صحبت نداشته‌اند. یکی از آن‌ها با پوستی تیره متمایل به سبز، و دارای خون سیاه، شرح داده شده. پوست آنان بسیار ذخیم بود، بطوری که شمشیر برومیر بعد از خوردن به آن، هیچ آسیبی به آن وارد نمی کند. با این حال فرودو توانست پای همان ترول را با شمشیر الفی‌اش، استینگ، بشکافد.
  • ترول‌های کوهی، عده‌ای از آن‌ها هنگام شکستن دروازه میناس تیریت، گروند، دژکوب عظیم موردور را حمل می کردند. از اسمشان پیداست که به زندگی در کوهستان عادت دارند.
  • اولوگ-هی ترول‌هایی «قوی، زیرک، درنده، و حیله‌گر» بودند، که توسط سائورون بوجود آمدند و تحت ارادهٔ سائورون، قادر بودند نور خورشید را تحمل کنند. آن‌ها به‌ندرت سخن می گفتند و زبانی جز زبان سیاه را بلد نبودند، که در آن اولوگ-هی به معنی «قوم ترول» است. به خاطر زیرکی و حیله‌گری‌شان، برخی فکر می‌کردند آن‌ها بیشتر شبیه اورک‌های غول پیکرند، تا ترول‌ها. آن‌ها در اواخر دوران سوم ظهور کردند و اغلب در دول گولدور و اطراف کوه‌های موردور به چشم می‌خوردند. در نبرد مورانن، براساس یکی از ضمیمه‌های ارباب حلقه‌ها، «ترول‌های کوهی» گورگوروت، همان اولوگ-هی هستند(در داستان از عبارت اولوگ-هی استفاده نشده است). آن‌ها بلندقامت‌تر و تنومندتر از انسان‌ها بودند و پوست یا زره‌شان از جنس فلس‌هایی سخت و شاخ‌ مانند بود. پره‌گرین توک سردستهٔ این ترول‌ها را در نبرد مورانن هلاک کرد؛ و بعد از نابودی حلقه و پایان نبرد، ترول‌های باقی‌مانده بشکلی دیوانه‌وار فرار کردند.

در داستان، هنگام نبرد مورانن به «مردانی شبیه نیم‌ترول‌ها» یا مردان ترول، اشاره شده، اما مشخص نیست که این مردان واقعا تبار ترولی داشته‌اند یا فقط به ترول تشبیه شده‌اند.

منابع

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Troll»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۲ اکتبر ۲۰۱۰).

جستارهای وابسته