تاین

از دانشنامه والیمار

تاین (به زبان انگلیسی: Thain) مقامی بسیار محترم در شایر بود.

تاریخچه

حدود چهارصد سال پس از تأسیس شایر، این منطقه جزئی از سرزمین‌های آرت‌اداین بود و تحت نفوذ و فرمان پادشاهان آرنور قرار داشت. سرانجام، آرت‌اداین به دست نیروهای آنگمار افتاد و آخرین پادشاه آن یعنی آروه‌دوی از دنیا رفت و هابیت‌های شایر را بدون حاکم رها کرد. آنان چاره این کار را در انتخاب رهبری جدید از میان خودشان دیدند. این رهبر کسی نبود جز بوکا اهل ماریش که برای اولین بار لقب تاین را برای خود انتخاب کرد. هابیت‌ها در گویش‌های خود این مقام را "رئیس" می‌نامیدند.

تاین همچنین رئیس شایر موت (شورای شایر) و نیروی نظامی هابیتی است.

بوکا و نوادگانش که به اولدباک‌ها نیز معروف بودند، مدت دوازده نسل در مسند تاین شایر انجام وظیفه کردند. تاین دوازدهم، گورهن اولدباک، شایر را ترک گفت و برای پیداکردن باکلند از رودخانه برندی‌واین عبور کرد. با عظیمت او، مقام تاینی به نسل جدیدی به نام توک‌ها و به خصوص ایزومبراس توک اول منتقل شد؛ از آن پس، گاهی اوقات به تاین "توک" نیز می‌گفتند.

از ایزومبراس توک اول، نسل تاین‌های شایر به صورت پیوسته و بدون قطعی تا نبرد حلقه پیش رفت و بعد از آن نیز بوسیله پره‌گرین توک این عنوان ادامه پیدا کرد. در آن زمان مقام تاین به عنوان مشاور فرمانروایی شمالی ایفای نقش کرد.

آخرین تاین ثبت شده پسر وی فارامیر توک اول، سی و چهارمین تاینی بود که این وظیفه را به دوش می‌کشید.


سلسله تاین‌ها

آنچه که مشخص است این است که در مجموع سی و سه تاین در شایر این مقام را بر عهده داشته اند؛ از بوکا که در سال ۱۹۷۹ دوران سوم این سلسله را شروع کرد تا فارامیر اول که در سال ۶۳ دوران چهارم عهده دار این مقام شد.

 • ۱ : بوکا اهل ماریش (در سال ۱۹۷۹ دوران سوم به مقام تاین رسید)- اولین تاین در سال ۱۹۷۹ دوران سوم (۳۷۹ سال شایر) انتساب شد. این اتفاق زمانی رخ داد که سرزمین‌های شمالی از نبرد ویران کننده‌ای که در آن فرمانروایی کهن آرت‌اداین به پایان رسیده بود، در حال ترمیم و بهبودی بودند. پس از وی، تاین به نسل اولدباک‌ها منتقل شد.
 • ۲ تا ۱۱ : ده تاین از نسل اولدباک‌ها (حدود ۳۰۰ سال تا سال ۲۳۴۰ دوران سوم) - اشخاصی به جای بوکا مقام تاین را عهده دار شدند که نام آنها در تاریخ ذکر نشده‌است، اما به احترام جدشان نام خانوادگی اولدباک را برای خود بر می‌گزیدند.
 • ۱۲ : گورهنداد اولدباک : نسل تاین‌های اولدباکی با گورهنداد به پایان خود رسید. او از رودخانه برندی‌واین گذشت و باکلند را بنا نهاد و نامش را نیز به برندی‌باک تغییر داد. مقام تاین از نسل وی به خانواده توک منتقل شد و اولین تاین از نسل توک نیز جانشین وی شد.
 • ۱۳ : ایزومبراس توک اول : سیزدهمین تاین بعد از بوکا و اولین تاین از نسل توک‌ها. نوادگان ایزومبراس مقام تاین را تا پایان تاریخ شایر برای خود نگه داشتند.
 • ۱۴ تا ۲۱ : هشت تاین از نسل توک (حدود ۲۰۰ سال تا سال ۲۶۸۳ دوران سوم). هشت تن از توک‌هایی که پس از ایزومبراس عهده دار مقام تاین شدند نامشان در هیچ جایی ثبت نشده‌است، اما می‌توانیم برخی از آنها را بر اساس نام اشخاصی که عهده دار مقامات اداری بودند حدس بزنیم. از میان این هشت تن می‌توان به آیزنگریم اول، فرومبراس اول، پالادین اول و ایزومبراس دوم اشاره کرد، اما هیچ گونه اطلاعاتی در مورد سابقه تاین بودن آنها در دست نیست.
 • ۲۲ : آیزنگریم توک دوم : (به مدت ۳۹ سال تا سال ۲۷۲۲ دوران سوم تاین بود) - بیست و دومین تاین، و دهمین تاین از خانواده توک. او شروع به نقب حفره بزرگ کرد که جایگاه تاین‌های شایر در توکلند شد. او مدت کوتاهی پس از اینکه توبولد هورن‌بلوور اولین گیاه توتون را به شایر معرفی کرد به مقام تاین رسید. پسر وی نیز جانشین او شد.
 • ۲۳ : ایزومبراس توک سوم : (به مدت ۳۲ سال تا سال ۲۷۵۹ دوران سوم تاین بود) - پسر جوانتر او باندوبراس توک معروف به "بول‌روور" بود. در دوران ایزومبراس شایر مشکلات زیادی با اورک‌ها داشت و باندوبراس نیز در نبرد دشت‌های سبز دسته‌ای از آنان را شکست داد. مقام تاینی اما به برادر بزرگتر وی رسید.
 • ۲۴ : فرومبراس توک دوم : (به مدت ۴۲ سال تا سال ۲۸۰۱ دوران سوم تاین بود) - پسر وی جانشین او شد.
 • ۲۵ : فورتینبراس توک اول : (به مدت ۴۷ سال تا سال ۲۸۴۸ دوران سوم تاین بود) - در آغاز ریاست وی، شایر فعالیت بیشتری از دورف‌های خاندان دورین را می‌دید که در حال مسافرت به سمت کوهستان آبی بودند. مقام تاین به پسر وی رسید.
 • ۲۶ : گرونتیوس توک : (به مدت ۷۲ سال تا سال ۲۹۲۰ دوران سوم تاین بود) - او همان توک کهنسال معروف است که مقام تاینی را به مدت ۷۲ سال از ۱۳۰ سال سنش بر عهده داشت و در کل ۱۲ فرزند داشت. در زمان ریاست وی، شایر به سبب زمستان مهیب، خشکسالی سختی را گذراند. گرگ‌های سفید به شایر حمله کرده و مصیبت‌های زیادی را به بار آوردند. بزرگترین پسر وی جانشین او شد.
 • ۲۷ : آیزنگریم توک سوم : (به مدت ۱۰ سال تا سال ۲۹۳۰ دوران سوم تاین بود) - به دلیل ریاست طولانی مدت پدر وی، زمانیکه این مقام به او رسید سنی بالغ بر ۸۸ سال داشت. او توانست این مقام را تنها برای ۱۰ سال بر عهده داشته باشد و بدون اینکه وارثی بر جای بگذارد از دنیا رفت. برادر کوچکتر وی جانشین او شد.
 • ۲۸ : ایزومبراس توک چهارم : (به مدت ۹ سال تا سال ۲۹۳۹ دوران سوم تاین بود) - او نیز همانند برادر بزرگترش، زمانی به این مقام رسید که پیر شده بود و ۹۲ سال سن داشت. پس دوران ریاست کوتاه او پسرش جانشینش شد.
 • ۲۹ : فورتینبراس توک دوم : (به مدت ۴۱ سال تا سال ۲۹۸۰ دوران سوم تاین بود) - در ابتدای ریاست وی اتفاق عجیبی در هابیتون افتاد و آن هم ناپدید شدن ناگهانی و ظاهرشدن به یکباره بیلبو بگینز بود. پسر او جانشین وی شد.
 • ۳۰ : فرومبراس توک سوم : (به مدت ۳۵ سال تا سال ۳۰۱۵ دوران سوم تاین بود) - او در زمان جشن تولد و خداحافظی معروف بیلبو بگینز مقام تاین را بر عهده داشت. هرگز ازدواج نکرد و وارثی بر جای نگذاشت. مقام ریاست تاین از نسل وی به نسل چهارمین فرزند گرونتیوس یعنی هیلدیگریم و به خصوص نوه هیلدیگریم منتقل شد.
 • ۳۱ : پالادین توک دوم : (به مدت ۱۹ سال تا سال ۱۳ دوران چهارم تاین بود) - زمانیکه عموی معروف وی ایزومبراس توک چهارم ریاست را بر عهده داش به دنیا آمد. او شغل کشاورزی را در وایت‌ول توکلند انتخاب کرد. در زمان نبرد حلقه او عهده دار مقام تاین بود و شایر را هجوم اراذل و اوباشی که در آن زمان به آنجا حمله می‌کردند در امان نگه داشت. چهارمین فرزند و بزرگترین پسر وی جانشین او شد.
 • ۳۲ : پره‌گرین اول : (به مدت ۵۰ سال تا سال ۶۳ دوران چهارم تاین بود) - پره‌گرین توک که یکی از اعضای یاران حلقه بود سیزده سال پس از بازگشتش از آن مسافرت معروف به جنوب این مقام را عهده دار شد. او در سن پیری به این مقام رسید و البته وظیفه مشاور سرزمین‌های شمالی را نیز عهده دار شد. در سن ۹۴ سالگی از مقام خود استعفا داد و همراه با دوست قدیمی اش مریادوک برندی‌باک بار دیگر به سرزمین‌های جنوبی مسافرت کرد. آنها دیگر در شایر دیده نشدند. پسر وی جانشین او شد.
 • ۳۳ : فارامیر توک اول (از سال ۶۳ دوران چهارم به بعد به این مقام رسید) - به افتخار فارامیر شاهزاده ایتیلین این نام را برای او انتخاب کردند. اطلاعات کمی در مورد او وجود دارد به غیر از اینکه او با گولدیلاک دختر سم‌وایز گمجی ازدواج کرد. بدون شک افراد بیشتری از نسل توک‌ها جانشین وی شدند، اما ما در مورد آنها هیچ اطلاعی نداریم.

ریشه یابی نام

تاین کلمه هابیتی است، که معادل آن در زبان انگلیسی اولیه کلمه تان (thane) وجود دارد. هر دو کلمه از انگلیسی کهن مشتق شده‌اند.

تان در انگلستان آنگلو-ساکسونی اربابی بود که از طرف پادشاه می‌توانست امر قضاوت را انجام دهد. این مقام شباهت زیادی به تاین هابیت‌ها دارد زیرا از طرف پادشاه آرنور عهده دار ریاست در شایر بود. عنوان تان شباهت زیادی نیز به عنوان بارون دارد.