تار-کالماکیل

از دانشنامه والیمار
کالماکیل
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القاببلزاگار<ref>در زبان آدونائیک آزگارا به معنی «اجیرکننده جنگ» می‌باشد و احتمالا زاگار نیز به معنی «شمشیر» می‌باشد.</ref>
زادروز۲۵۱۶ د.د.
سلطنت۸۸ سال
مرگ۲۸۲۵ د.د.
سن۲۰۹ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینتار-آلکارین
فرزندانآردامین و گیمیل‌زاگار

تار-کالماکیل<ref>کالماکیل از ترکیب دو کلمهٔ کال به معنی «درخشیدن» و ماکیل به معنی «شمشیر» ساخته شده‌است. او این اسم را به‌خاطر پیروزی‌هایش در جنگ انتخاب کرد.</ref> (به زبان انگلیسی: Tar-Calmacil) هجدهمین فرمانروای نومه‌نور. وی در سال ۲۵۱۶ دوران دوم دیده به جهان گشود. او پسر تار-آلکارین بود. تار-کالماکیل حداقل دو پسر داشت: تار-آردامین متولد ۲۶۱۸، و گیمیل‌زاگار متولد ۲۶۳۰.

کالماکیل پیش از اینکه پادشاه شود، فرمانده بزرگ دریایی بود. او سرزمین‌های تحت سلطهٔ نومه‌نور را در سواحل سرزمین میانه گسترش داد. سائورون به خاطر این تعدی عصبانی شد؛ ولی شهامت حمله به پایگاه‌های نومه‌نوری را نداشت و در عوض به گسترش قدرت خود در سرزمین‌های شرقی در روون پرداخت.

تار-کالماکیل پس از مرگ پدرش در سال ۲۷۳۷ پادشاهی را بدست گرفت. اگرچه او ازشیوهٔ کوئنیایی اسمش استفاده می‌کرد، مردانِ‌شاه او رادر زبان آدونائیک، آر-بلزاگار می‌نامیدند. این نخستین بار بود که اسمی آدونائیک برای فرمانروای نومه‌نور استفاده شد.

تار-کالماکیل پس از ۸۸ سال پادشاهی در سال ۲۸۲۵ درگذشت و پسرش تار-آردامین جانشین او شد.

پانویس

<references/>‎


سلف:
تار-آلکارین
هجدهمین قانون‌گزار نومه‌نور
فرمان‌روایی از ۲۷۳۷ تا ۲۸۲۵ دوران دوم
جانشین:
تار-آردامین