تار-پلانتیر

از دانشنامه والیمار
پلانتیر
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القاباینزیلادون <ref>اینزیلادون (به زبان انگلیسی: Inziladûn) به معنی «گلِ غرب» می‌باشد. پلانتیر نیز به معنی «کسی که به دورها نگاه می‌کند» است.</ref>
زادروز۳۰۳۵ د.د.
سلطنت۸۰ سال
مرگ۳۲۵۵ د.د.
سن۲۲۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینآر-گیمیل‌زور و اینزیلبت
خواهر و برادرگیمیل‌خاد
فرزندانمیریل

تار-پلانتیر (به زبان انگلیسی: Tar-Palantir) بیست و چهارمین فرمانروای نومه‌نور. او در سال ۳۰۳۵ دوران دوم دیده به جهان گشود. اسم اصلی او ایزیلدون بود. وی پسر آر-گیمیل‌زور و ایزیلبت بود. او همچنین یک برادر کوچک‌تر به نام گیمیل‌خاد داشت.

اینزیلادون بیشتر به یاورانِ الف تمایل داشت گروهی که همچنان به الف‌ها و والار وفادار بودند در حالی که اکثر نومه‌نوری‌ها بر ضد آنها بودند.مادر اینزیلادون، اینزیلبت، پنهانی یکی از یاورانِ‌الف بود. او با ارباب آندوین، رهبر یاورانِ‌الف،از طریق مادرش لیندوری خواهر اِرندور روابطی داشت. ولی آر-گیمیل‌زور به یاورانِ‌الف ظلم می‌کرد و روابط با الف‌ها و والار را بکل قطع کرد. گیمیل‌خاد پسر کوچکتر آر-گیمیل‌زور به عنوان جانشین توسط پدرش معرفی شد ولی براساس قوانین جانشینی فرزند بزرگتر جانشین پادشاه می‌شود. پس وقتی که در سال ۳۱۷۵ آر-گیمیل‌زور درگذشت اینزیلادون جانشین او شد.

به عنوان پادشاه اینزیلادون از اسم آدونائیک خود استفاده نکرد کاری که پدرش و بسیاری از پیشینیانش انجام می‌دادند در عوض او تار-پلانتیر را به عنوان اسم خود اسمی کوئنیایی، که زبان الف‌های والا مقام بود، همچون پادشاهان اولیه نومه‌نور انتخاب کرد. تار پلانتیر به معنی «کسی که به دورها نگاه می‌کند» است و او هم در دید و هم در اندیشه اینگونه بود. او معمولا به برج اورومت در آندوین می‌رفت و به غرب و به سرزمین‌های نامیرا نگاه می‌کرد جایی که قبل از ممنوعیت ورود آنها توسط آر-گیمیل‌زور از آنجا می‌آمدند.

تار-پلانتیر می‌کوشید تا کارهای پدرش و پیشینیانش را اصلاح کند. او ظلم به یاورانِ‌الف را متوقف کرد همچنین از مردم درخواست‌ کرد که به ستایش ارو(ایلوواتار) در پرستش‌گاه منلتارما بپردازند. او از درخت سفید که هدیه‌ای از الف‌ها بود نگهداری کرد و پیش‌بینی کرد که وقتی درخت سفید خشک شود سلسله پادشاهان نیز برمی‌افتد. تار-پلانتیر امیدوار بود که روابط جدیدی را با الف‌ها و والار از سر بگیرد ولی این خیلی دیر بود.

تار-پلانتیر توسط برادرش مورد مخالفت قرار گرفت. گیمیل‌خاد رهبری گروه حمایت کنندگان پدرش را که به مردمان‌ِ‌شاه معروف بودند دردست گرفت که این‌بار بر خلاف پادشاه بودند. اکثر نومه‌نوری‌ها از مردمانِ‌شاه بودند و بین آنها و یاورانِ‌الف درگیری‌هایی پیش آمد.

تار-پلانتیر دیر ازدواج کرد و فقط یک دختر به نام میریل داشت. وقتی که تار-پلانتیر از ملالت و اندوه در سال ۳۲۵۵ درگذشت، میریل باید به عنوان ملکه فرمانروای نومه‌نور جانشین او می‌شد ولی فارازون ، پسر گیمیل‌خاد، میریل را مجبور به ازدواج با خود کرد و چوگان پادشاهی را از او غصب کرد و به عنوان آخرین فرمانروای نومه‌نور خود را آر-فارازون نامید.

پانویس

<references/>‎


سلف:
آر-گیمیل‌زور
بیست و چهارمین فرمانروای نومه‌نور
فرمانروایی از ۳۱۷۵ تا ۳۲۲۵ دوران دوم
جانشین:
آر-فارازون