تار-مینیاتور

از دانشنامه والیمار
500px‏
الروس
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابتار-مینیاتور
زادروز۵۳۲د.ا. (۵۸ سال پیش از آغاز دوران دوم)
سلطنت۴۱۰ سال
مرگ۴۴۲ د.د.
سن۵۰۰ سال
زبان مورد علاقهكوئنائی
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینائارندیل و الوینگ
خواهر و برادرالروند
فرزندانواردامیر نولیمون و مانودیل و آتانالكار و تیندومیل

الروس<ref> نام الروس یعنی «پخش کننده ستاره» ، ال یعنی «ستاره» و روس یعنی «پخش کننده». تالکین بعدها یک نکته با عنوان «مشکل روس» نوشت درباره مشکلی بین نام الروس و نام مدروس بود که در این کلمه (مدروس) روس به معنای «قرمز» است.</ref> (به زبان انگلیسی: Elros) پسر ائارندیل، قهرمان بزرگ دوران اول و همسرش الوینگ، بود. او قلویی بنام الروند داشت، و هردوی آن‌ها نیمه-الف بودند. والار به الروند و برادرش حق انتخاب دادند تا فانی بودن مانند آدمیان و یا جاودانگی الف‌ها را برای خود برگزینند. با اینکه برادرش جاودانگی را انتخاب کرد، الروس فانی بودن را ترجیح داد. او ارباب اداین و اولین پادشاه نومه‌نور شد، و لقب «تار-مینیاتور» را برای خود برگزید.

تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

الروس و الروند در تاریک‌ترین روزگار دوران اول، در حالی که نیروهای مورگوت اکثر مناطق بلریاند را تسخیر کرده بودند، در بندرگاه سیریون بدنیا آمدند. زمانی که الروس تنها چهار سال داشت، [پسران فئانور] که گرفتار سوگندشان بودند، برای گرفتن سیلماریل‌ به بندرگاه هجوم آوردند. پدر الروس در دریا بود و الوینگ شجاعانه سیلماریل را برداشت و به شوهرش پیوست، اما فرزندانشان اسیر شدند. ماگلور و مادروس، تنها پسران فئانور که از کرده‌هایشان پشیمان بودند، از الروس و الروند تا پایان دوران اول محافظت کردند.

بعد از جنگ خشم و ویرانی بلریاند، دوقلو‌ها نژاد و آینده خود را انتخاب کردند. الروس که انسان بودن را برگزیده بود، به یکی از اربابان اداین تبدیل شد. او مردمش را برداشت و با راهنمایی ستاره ائارندیل، از دریای بزرگ گذشت و به سرزمینی رفت که والار برای اداین، بعنوان پاداشی برای همکاری‌شان در جنگ با مورگوت، ساخته بودند. آن‌ها مدتی بعد از آغاز دوران دوم، به النا (به زبان انگلیسی: Elenna)، جزیره‌ای عظیم در قسمت غربی دریای بزرگ رسیدند. النا نزدیک‌ترین سرزمین فانی‌ها، به قلمرو قدسی بود و آدمیان اجازه نداشتند از این جزیره به سمت غرب جلوتر بروند. با این حال والار عمری طولانی‌تر از دیگر انسان‌ها به الروس و مردمش دادند.

در سال ۳۲ دوران دوم، الروس اولین پادشاه قلمروی نومه‌نور شد و نام کوئینایی «تار-مینیاتور» را برای خود برگزید. از این رو کوئینا به زبان سلطنتی نومه‌نور تبدیل شد و آدونایک، زبان رایج مردم آن جزیره بود. او با خودش حلقه‌ی باراهیر، تبرزین تور، شمشیر تینگول، آرانروت، را بعنوان میراث خانوادگی‌ به نومه‌نور برد. نومه‌نوریان هدایای زیادی از الف‌های تول-ارسا دریافت کردند، که گل‌هایی از باغ‌های یاوانا و بذر کله‌بورن، درخت سپید، نیز جزء آن‌ها بود. این شروع دوستی میان نومه‌نوریان و الف‌های غرب بود، و این دوستی آینده نومه‌نور را رقم می‌زد.

تار-مینیاتور چهار فرزند داشت: سه پسر، که واردامیر نولیمون، مان‌وندیل و آتانالکار نام داشتند، و یک دختر بنام تین‌دومیل. بعد از پنج قرن زندگی، و ۴۱۰ سال حکمرانی بر نومه‌نور، الروس فوت کرد و پسرش واردامیر نولیمون وارث عصای سلطنتی نومه‌نور شد و نام تار-واردامیر را برای خود برگزید. اما چون الروس مدتی طولانی عمر کرده بود، واردامیر پیر شده بود و فقط مدتی کوتاه پادشاه بود، و خیلی زود پادشاهی را به پسرش، تار-آماندیل واگذار کرد.

پانویس

<references/>‎سلف:
-
اولین فرمانروای نومه‌نور

فرمانروایی از سال ۱ تا ۴۴۲ دوران دوم

جانشین:
واردامیر نولیمون