تار-میناستیر

از دانشنامه والیمار
میناستیر
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
زادروز۱۴۷۴ د.د.
سلطنتدقیقا مشخص نیست احتمالا نزدیک ۱۵۰ سال
مرگ۱۸۷۳ د.د.
سن۳۹۹ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینایسیلمو
فرزندانتار-کیریاتان

تار-میناستیر <ref>میناستیر به معنای «نظارت‌کننده برج» است.او به این نام خوانده می‌شد زیرا که وقت خود را به چشم‌دوختن به غرب از برجی بلند در اورومت می‌گذراند.</ref> (به زبان انگلیسی: Tar-Minastir) یازدهمین فرمانروای نومه‌نور. وی در سال ۱۴۷۴ دوران دوم بدنیا آمد. پدر او، ایسیلمو، –دومین فرزند تار-سوریون- بود. خواهر بزرگتر ایسیلمو، تلپرین، جانشین پدرشان شد و دومین ملکه فرمانروای نومه نور گردید. ولی او ازدواج نکرد و فرزندی نداشت پس میناستیر، برادر زادهٔ او، سلطنت را بدست گرفت.

دقیقا مشخص نیست که تلپرین در چه موقع چوگان شاهی را به میناستیر واگذار کرد، ولی بر طبق روایاتی در سال ۱۷۳۱ این اتفاق افتاد. اما ظاهرا سلطنت تارمیناستیر زودتر از اینها شروع شد زیرا که او در دوران جنگ الفها و سائورون در ۱۶۹۳ تا ۱۷۰۱ شاه نومه نور بود.

درخواست کمک از جانب الف‌ها

در سال ۱۶۹۵ تار-میناستیر درخواست کمکی از گیل-گالاد –پادشاه الفهای لیندون در سواحل غربی سرزمین میانه– دریافت کرد. الفها زیر حملات سائورون بودند زیرا که او حلقه‌های قدرت آنان را می‌خواست. تارمیناستیر ناوگانی تحت فرماندهی دریا سالار کیریاتور فراهم کرد، ولی آانها تاخیر داشتند و تا سال ۱۷۰۰ به خلیج لون نرسیدند.

نومه‌نوری‌ها در عقب راندن سپاه سائورون از رود لون در مرز لیندون به الفها کمک کردند. سائورون به تارباد در گری‌فلاد یا گواتلو عقب نشینی کرد. کریاتور کشتی‌هایی به لوند دائر در مصب گواتلو فرستاد و نومه‌نوری‌ها سائورون را در جنگ گواتلو شکست دادند. او به موردور بازگشت و عهد کرد که از مردمان نومه‌نور انتقام بگیرد.

آخرین‌ سال‌های سلطنت

تارمیناستیر برج بلندی در اورومت تپه‌ای نزدیک آندوین در سواحل غربی نومه‌نور ساخت. او اوقات زیادی را در برج خود به منظور دیدن غرب جایی که سرزمینهای نامیرا قرار داشت می‌گذراند. او دوست الف‌ها بود، ولی به آنها رشک می‌برد. از زمان او به بعد نومه‌نوری‌ها آرزوی نامیرا بودن را در سر می‌پروراندند.

در ۱۸۶۹ او برخلاف میلش عصای سلطنت را به پسرش تار-کیریاتان واگذار کرد. این شاه بعدها به عنوان اولین نشانه‌های فساد نومه‌نوری‌ها که عاقبت آنها را به نابودی کشاند خوانده می‌شد. تار-میناستیر در ۱۸۷۳ دیده از جهان بربست.

پانویس

<references/>‎


سلف:
تار-تلپرین
یازدهمین قانون‌گزار نومه‌نور
فرمان‌روایی از ۱۵۵۶ تا ۱۸۶۹ دوران دوم
جانشین:
تار-کیریاتان