تار-الندیل

از دانشنامه والیمار
تار-الندیل
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
زادروز۳۵۰ د.د.
سلطنت۱۵۰ سال
مرگ۷۵۱ د.د.
سن۴۰۱ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینتار-آماندیل
خواهر و برادرائارندور، مایرن
فرزندانسیلمارین، ایسیلمه، منلدور


چهارمین فرمانروای نومه‌نور. تار-الندیل<ref>الندیل دو معنی دارد، یکی «دوستِ الف» و دیگری «عاشقِ ستاره». الن یعنی «ستاره». الف‌ها به‌عنوان الدار یا «مردم ستاره‌ها شناخته شده بودند. ندیل هم یعنی "پرستش".</ref> (به زبان انگلیسی: Tar-Elendil) در سال ۳۵۰ دوران دوم بدنیا آمد. او فرزند و جانشین تار-آماندیل بود. وی یک برادر جوانتر بنام ائارندور و یک خواهر کوچکتر به نام مایرن داشت.

او دو دختر داشت به نام‌های سیلمارین (تولد: ۵۲۱) و ایسیلمه (تولد: ۵۳۲) و یک پسر بنام منلدور، متولد ۵۴۳. در آن زمان تنها مردان می‌توانستند در نومه‌نور حکومت کنند؛ پس با اینکه منلدور کوچکترین فرزند تار-الندیل بود، جانشین او شد. پسر سیلمارین، والاندیل، نخستین پادشاه آندونیه شد و از او پادشاهان گاندور و آرنور بوجود آمدند. تار-الندیل حلقهٔ باراهیر را به دخترش سیلمارین داد و آن از دارایی‌های پادشاهان آرنور شد.

تار-الندیل مثل پدربزرگش واردامیر یک محقق بود. او در سال ۵۹۰ حکومت را از پدرش تار-آماندیل تحویل گرفت. در سال ۶۰۰ در زمان حکومت او، نخستین سفر دریایی از نومه‌نور به سرزمین میانه توسط وئانتور ناخدای کشتی‌های نومه‌نور انجام گرفت. دختر وئانتور، آلماریان با پسر تار-الندیل، منلدور، ازدواج کرد.

تار-الندیل به مدت ۱۵۰ سال تا سال ۷۴۰ فرمانروایی کرد و سپس حکومت را به پسرش، تار-منلدور واگذار کرد، سرانجام در سال ۷۵۱ در سن ۴۰۱ سالگی درگذشت.

پانویس

<references/>‎

شجره‌نامه

 
 
 
 
 
 
 
 
تار-آماندیل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تار-الندیل
 
ائارندور
 
مایرن
 
وئانتور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الاتان
 
سیلمارین
 
ایسیلمه
 
تار-منلدور
 
آلماریان
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
والاندیل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تار-آلداریون
 
 


سلف:
تار-آمانديل
چهارمین فرمانروای نومه‌نور
فرمانروایی از ۵۹۰ تا ۷۴۰ دوران دوم
جانشین:
تار-منلدور