تار-آنکالیمون

از دانشنامه والیمار
آنکالیمه
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
زادروز۱۹۸۶ د.د.
سلطنت۱۳۵ سال
مرگ۲۳۵۰ د.د.
سن۳۶۴ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینتار-آتانامیر
فرزندانتلمایته

تار-آنکالیمون <ref>آنکالیمون به معنای «درخشان‌ترین» می‌باشد.</ref> (به زبان انگلیسی: Tar-Ancalimon) چهاردهمین فرمانروای نومه‌نور. وی در سال ۱۹۸۶ دوران دوم بدنیا آمد. او پسر تار-آتانامیر بود. تار-آتانامیر چوگان‌ِشاهی را به آنکالیمون واگذار نکرد حتی زمانی که طبق سنت‌ها زمان این کار فرا رسیده بود؛ از این روی، او تا زمان مرگش در سال ۲۲۵۱ پادشاهی کرد.

در زمان پادشاهی تار-آنکالیمون مردمان نومه‌نور به دو دسته تقسیم شدند. مردانِ شاه و وفاداران. وفاداران همچنین به الندیلی یا یاورِالف معروف بودند. آنها روابطشان را با الفها و ولار قطع نکردند، بااینکه همچنان به فرمانروایان نومه‌نور نیز وفادار بودند.

اکثریت افراد جز دسته مردانِ پادشاه بودند. آنها با الف‌ها دوست نبودند و خیلی از آنها استفاده از زبان الفی را متوقف کردند. آنان والار را از یاد بردند و پس از پادشاهی تار-آنکالیمون، پرستش ارو (ایلوواتار) و پیشکش اولین برداشت را در منلتارما مورد اهمال قرار دادند. از زمان تار-آنکالیمون، عقاب‌ها _چون در خدمت مانوه بودند_ از بارگاه پادشاهی در آرمنلوس جایی که به مدت ۲۰۰۰ سال ساکن بودند، رفتند.

مردم نومه‌نور هر چه می‌گذشت بیشتر مشتاق نامیرایی می‌شدند. دانشمندان سعی در پیدا کردن راهی برای افزایش عمر می‌کردند؛ ولی این تلاش‌ها موفقیتی دربر نداشت. مردم فقط به راحتی خود و جمع‌آوری ثروت فکر می‌کردند.

نومه‌نوری‌ها گسترش فعالیت‌های خود را در سرزمین میانه ادامه دادند و مردانِ شاه در سال ۲۲۸۰ بنادر اومبار را در سواحل هاراد بناکردند. یاورانِ الف نیز در سال ۲۳۵۰ بندر خود را در پلارگیر تاسیس نمودند.

تار-آنکالیمون در سال ۲۳۸۶ درگذشتد و پسرش تار-تلمایته جانشین او شد.

پانویس

<references/>‎


سلف:
تار-آتانامیر
چهاردهمین قانون‌گزار نومه‌نور
فرمان‌روایی از ۲۲۵۱ تا ۲۳۸۶ دوران دوم
جانشین:
تار-تلمایته