تار-آنکالیمه

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
آنکالیمه
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابامرون آرانل <ref>Emerwen Aranel</ref>
زادروزبهار ۸۷۳ د.د.
سلطنت۲۰۵ سال
مرگ۱۲۸۵ د.د
سن۴۱۲ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتزن
والدینتار-آلداریون ، ارندیس
همسرهالاکار
فرزندانآناریون

تار-آنکالیمه <ref>آنکالیمه به معنی «درخشان ترین» است. او همچنین به نام اِمرون آرانل به معنی «شاهزاده چوبان» خوانده می‌شد.</ref> (به زبان انگلیسی: Tar-Ancalimë) هفتمین فرمانروای و اولین ملکه قانون گذار نومه‌نور. تار-آنکالیمه در بهار سال ۸۷۳ دوران دوم چشم به جهان گشود. او دختر و تنها فرزند تار-آلداریون و ارندیس بود. آنکالیمه به خاطر زیباییش شهرت داشت.


کودکی و جوانی

پدر آنکالیمه، آلداریون، کشتیران بود. در ۸۷۷ وقتی که او ۴ سال بیشتر نداشت آلداریون به دریا رفت و ۵ سال در این سفر دریایی بود. ارندیس ناراحت و عصبانی شد و همراه آنکالیمه دربار شاه را در آرمنلوس ترک کرد. آنها در خانه‌ای سفید در چراگاه‌های امریه با تعداد اندکی خدمتکار زن زندگی می‌کردند.

ارندیس با زبان سینداری به جای زبان نومه نوری آدونیک با آنکالیمه صحبت می‌کرد زبانی که آلداریون ترجیح می‌داد. آنکالیمه خواندن و نوشتن را توسط مادرش یاد گرفت و او تاریخ و دانش سرزمین و مردم نومه نور را فرا گرفت.ولی در خانه آنها موسیقی و خنده اندک بود و ارندیس تلخی احساسات خود با مردان را با او شریک کرد و هیچگاه از آلداریون برای او صحبت نکرد.

آنکالیمه به ندرت مردی می‌دید. او اجازه خروج از امریه را حتی برای دیدن پدر و مادر بزرگش نداشت. ولی آنکالیمه بعضی اوقات خانه را به منظور پرسه زنی و کمک به چوپان زن آنجا برای نگهداری از گوسفندان ترک می‌کرد.

بازگشت پدر

آلداریون در سال ۸۸۳ وقتی که آنکالیمه ۹ سال داشت از دریا بازگشت او مدت زیادی در کنار خانواده نبود پس آنکالیمه او را نشناخت.آلداریون و ارندیس زندگی مشترک خود را تمام شده یافتند و برای همیشه از هم جدا شدند. آنکالیمه وقت خود را بین دربار شاه در آرمنلوس و خانه مادرش در امریه تقسیم کرد.

آلداریون در ۸۸۳ پادشاه نومه نور شد. در ۸۹۲ او آنکالیمه را به عنوان وارث سلطنت معرفی کرد ولی این کار نیاز به تغیراتی در قوانین داشت زیرا که قانون اجازه فرمانروایی زنان را نمی‌داد.بر اساس قانون جدید بزرگترین فرزند پادشاه خواه پسر یا دختر به عنوان وارث سلطنت انتخاب می‌شد.

آنکالیمه فقط ۱۹ سال داشت هنگامی که به عنوان وارث سلطنت معرفی شد در حالی که قبلا این عمل در ۱۰۰ سالگی فرزند انجام می‌شد.او چندین بار به عنوان نایب السلطنه در غیبت پدرش به تخت نشست.

ازدواج

بعداز ازدواج نا موفق والدینش آنکالیمه تمایلی به پیدا کردن شوهر نداشت او از خواستگارانش توسط تغییر قیافه دادن به چوپانی در هیارستورنی دوری میکرد. او آنجا مردی را ملاقات کرد که خود را ماماندیل می‌نامید و او توسط آهنگهایی که او می‌خواند فریفته شد. ماماندیل بر آنکالیمه افشا کرد که او در اصل هالاکار پسر هالاتان ارباب هیراستورنی است و آنکالیمه به خاطر اینکه گول خورده بود بسیار عصبانی شد.

آنکالیمه برای ازدواج بدلیل جایگاهش ،وارث سلطنت بودن، در برابر فشار قرار گرفت هم از طرف انجمن سلطنتی و هم سورونتو کسی که در خط جانشینی بعد از او قرار داشت. در اصل یک شرط جدید جانشینی وجود داشت که زن‌ها بایستی در صورت ازدواج نکردن از وراثت استعفا بدهند. تار-آلداریون این شرط را به دلائلی لغو کرد ولی در هر صورت آنکالیمه با هالاکار در سال ۱۰۰۰ ازدواج کرد.

آنکالیمه پسری در سال ۱۰۰۳بدنیا آورد به نام آناریون .او دوست نداشت که همسر یا مادر باشد به همین دلیل بزودی از هالاکار دور شد. او زنان دربار را از منتظر بودن برای ازدواج منع کرد با این وجود هالاکار به طور پنهانی عروسی آنها را با معشوقه هایشان برقرار می‌کرد. او بعد‌ها وقتی که دختران آناریون در خط سلطنت قرار گرفتند بدلیل اینکه از او بدشان می‌آمد از ازدواج منع کرد.

پادشاهی و مرگ

تار-آلداریون عصای سلطنت را در سال ۱۰۷۵به آنکالیمه واگذار کرد و او به عنوان اولین زن فرمانروای نومه نور شناخته شد.او مغرور و سمج بود و کاری مخالف نصایح دیگران میکرد. او سیاست‌های خودش را تعقیب می‌کرد و کارهای پدرش را دنبال نکرد از جمله اتحادشان با گیل-گالاد و الفهای لیندون.

سلطنت تار-آنکالیمه ۲۰۵ سال به طول انجامید. او در سال ۱۲۸۰ عصای سلطنت را به پسرش تار-آناریون واگذار کرد و در ۱۲۸۵ درگذشت.

پانویس

<references/>‎


سلف:
تار-آلداریون
هفتمین قانون‌گزار نومه‌نور
فرمان‌روایی از ۱۰۷۵ تا ۱۲۸۰ دوران دوم
جانشین:
تار-آناریون