تار-آتانامیر

از دانشنامه والیمار
آتانامیر
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
زادروز۱۸۰۰ د.د.
سلطنت۲۲۲ سال
مرگ۲۲۵۱ د.د.
سن۴۵۱ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینتار-کیریاتان
فرزندانآنکالیمون

تار-آتانامیر <ref>آتان به معنی «مرد»، و میر به معنای«جواهر» است. او همچنین به آتانامیر کبیر و آتانامیر بی‌میل شهره بود؛ زیرا که به سادگی مرگ را نپذیرفت.</ref> (به زبان انگلیسی: Tar-Atanamir) سیزدهمین فرمانروای نومه‌نور. وی در سال ۱۸۰۰ دوران دوم دیده به جهان گشود.او پسر تار-کیریاتان بود، و چوگانِ‌شاهی را در سال ۲۰۲۹ دریافت کرد. تار-آتانامیر طمعکارانه به پدرش شباهت داشت و ظلم و خراج‌گیری از مردمان سرزمین میانه را ادامه داد.

تار-آتانامیر و بیشتر مردم نومه‌نور از میرا بودنشان ناراضی بودند. انسان‌ها سر انجام می‌میرند. پس از مرگ چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد فقط ارو (ایلوواتار) خالق آنها می‌داند. ارو مرگ را به عنوان هدیه‌ای به انسان‌ها بخشید ولی نومه‌نوریان آن را همانند مجازاتی در نظر می‌گرفتند.

نومه‌نوریان به الف‌ها رشک می‌ورزیدند؛ زیرا آنها نامیرا بودند و گمان می‌کردند که اگر آنها نیز در سرزمین‌های نامیرا زندگی کنند، نامیرا می‌شوند، همانگونه که الف‌ها در آنجا زندگی کردند. آنها شروع به صحبت علیه ممنوعیت کشتی‌رانی توسط والار به غرب، و به طرف سرزمین‌های نامیرا کردند.

مانوه سرکردهٔ والار قاصدانی به تار-آتانامیر فرستاد و برای او توضیح داد که زندگی در سرزمین‌های نامیرا، میرایان را نامیرا نمی‌کند و به نومه‌نوری‌ها تصریح کرد که سرنوشت خود را بپذیرند. تار-آتانامیر قصد شکست ممنوعیت را نداشت ولی در هر حال به نصیحت‌های قاصدان نیز توجهی نکرد. مردمان نومه‌نور به مرور از الف‌ها و والار فاصله گرفتند.

آرزوی نامیرا بودن در مردمان نومه‌نور شروع به نابود کردنشان کرد، و سرانجام نیز به نابودی کامل آنها انجامید. تار-آتانامیر به شدت مشتاق به زندگی کردن بود. او چوگانِ‌شاهی را طبق سنت‌ها به پسرش واگذار نکرد و همچنین داوطلبانه به سراغ مرگ نرفت -کاری که نومه‌نوری‌ها توانایی انجامش را داشتند- تا اینکه ناتوانی و فرتوتی او را به سوی مرگ برد. او در سال ۲۲۵۱ رخت از جهان بربست و پسرش، تار-آنکالیمون، جانشین او شد.

ملاحظه: در تاریخ مرگ تار-آتانامیر اختلاف نظر وجود دارد ولی تاریخ درست به نظر همان ۲۲۵۱ میباشد حال آنکه در بعضی منابع ۲۲۲۱ نیز یاد شده‌است.

پانویس

<references/>‎سلف:
تار-کیریاتان
سیزدهمین قانون‌گزار نومه‌نور
فرمان‌روایی از ۲۰۲۹ تا ۲۲۵۱ دوران دوم
جانشین:
تار-آنکالیمون