تاروندور

از دانشنامه والیمار
این مقاله دربارهٔ پادشاه گاندور است، دربارهٔ پادشاه آرنور با همین نام به تاروندور (پادشاه آرنور) رجوع کنید.
تاروندور
گاندوریان
زندگی‌نامه
زادروز۱۵۷۷ د.س
سلطنت۱۶۲ سال
مرگ۱۷۹۸ د.س
سن۲۲۱ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینمینستان
فرزندانتلومه‌تار

بیست و هفتمین پادشاه گاندور. تاروندور در سال ۱۵۷۷ دوران سوم بدنیا آمد. پدر او، میناستان، دومین پسر شاه میناردیل بود. تاروندور پسر بزرگ میناستان بود.

تلمنار پسر ارشد شاه مینالکار پس از مرگ وی جانشین پدر شد. ولی ۲ سال بعد طاعون بزرگ گاندور را درهم کوبید و شاه همهٔ‌ فرندانش مردند. تاروندور برادرزادهٔ تلمنار، نزدیک‌ترین فرد خاندان سلطنتی که زنده مانده بود، جانشین تلمنار شد.

طاعون بزرگ گاندور را تا سر حد نابودی کشاند. پایتخت، اوزگیلیات، بیشترین صدمه را دید. بازماندگان، شهر را ترک کرده به ایتیلن و جاهای دیگر نقل مکان کردند. اوزگیلیات خالی رها شد تا اندک اندک به خرابه‌ای تبدیل گشت. در سال ۱۶۴۰ تاروندور پایتخت را به میناس‌آنور منتقل کرد و بذر درخت سفید را که در زمان تلمنار خشک شده بود در باغ جلوی قلعه کاشت.

به خاطر طاعون دیگر نیروی کافی برای مراقبت از مرز‌های موردور وجود نداشت. بعد‌ها احتمال دادند که طاعون را سائورون برای تضعیف نیروهای گاندور فرستاده بوده است. او پس از جنگ آخرین اتحاد از موردور گریخته و قلعه‌ای در میرک‌وود به نام دول‌گولدور ساخته بود. ولی او در نظر داشت که به سرزمینش، موردور، بازگردد.

تاروندور ۱۶۲ سال فرامانروایی کرد که بین پادشاهان گاندور طولانی‌ترین مدت فرمانروایی است. او شدیدا برای بازسازی و احیای قدرت گاندور تلاش کرد و هورین کارگزار در این راه به او کمک کرد. هورین در زمان میناردیل و تلمنار نیز مباشر بود.

تاروندور در سال ۱۷۹۸ درگذست و پسرش تلومه‌تار جانشین وی شد.

ریشه‌یابی نام‌ها

«تاروندور» احتمالا به معنی «ارباب گاندور» است. این نام از ترکیب دو کلمهٔ «تار» به معنی «شاه، بلند مرتبه» و «اوندور» (ondor) از «اوندونور» (Ondonore) نام کوئنیایی «گاندور» تشکیل شده است. پادشاهی دیگری در آرنور با این نام حکم‌رانی می‌کرد که این تشابه اسمی باعث می‌شود معنای این نام زیر سوال رود.

منابع

این مقاله ترجمهٔ مقاله مربوطه در یکی از وب‌گاه‌های‌ زیر است.


سلف:
تلمنار
بیست و هفتمین پادشاه گاندور
از ۱۶۳۶ تا ۱۷۹۸ د.س
جانشین:
تلومه‌تار