تارانون فالاستور

(تغییرمسیر از تارانون)
از دانشنامه والیمار
تارانون
گاندوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابفالاستور
زادروز۶۵۴ د.س.
سلطنت۸۳ سال
مرگ۹۱۳ د.س.
سن۲۵۹ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینسیریوندیل
خواهر و برادرتارکیریان
همسربروتیل

دوازدهمین پادشاه گاندور. تارانون (به زبان انگلیسی: Tarannon) در سال ۶۵۴ دوران سوم بدنیا آمد. او پسر شاه سیریوندیل بود و برادری به اسم تارکیریان داشت. قبل از اینکه تارانون پادشاه شود به عنوان فرمانده‌ی سپاه پیروزی‌های زیادی کسب کرد و قلمروهای گاندور را از غرب و جنوب به سمت ساحل گسترش داد.

وقتی تارانون در سال ۸۳۰ به پادشاهی رسید نام فالاستور (به زبان انگلیسی: Falastur) (به معنای ارباب سواحل) را برای خود برگزید. او اولین از چهار پادشاهی بود که ناوگان دریایی گاندور را گسترش داد و قدرت بخشید. تارانون فالاستور در خانه‌ای نزدیک دریا در جنوب پلارگیر و در قوس رودخانه‌ی آندوین زندگی می‌کرد.

تارانون فالاستور با زنی به نام بروتیل ازدواج کرد که از نسل نومه‌نوری‌های سیاه بود. پدران نومه‌نوری‌های سیاه از مردمان نومه‌نور بودند که توسط سائورون اغوا شده و به پلیدی روی آوردند. آنها در جنوب و در قلمروی هاراد در حوالی اومبار زندگی می‌کردند که در آن زمان تحت کنترل گاندور نبود.

این کار بسیار غیر عادی بود که یک پادشاه گاندور (که از نسل یاوران ِالف نومه‌نوری بودند) با یک نومه‌نوری سیاه ازدواج کند. این امر چگونه اتفاق افتاد معلوم نیست ولی ممکن است بروتیل، تارانون را در مورد اصلیت خود فریفته بود یا حتی ممکن است این ازدواج مصلحتی و برای صلح بین گاندور و ساکنین سواحل جنوبی بوده باشد؛ اگر هدف این باشد پس ناموفق بوده‌است.

تارانون فالاستور و بروتیل در کنار هم خوشحال نبودند. بروتیل از دریا متنفر بود و همسرش را ترک گفت و به خانه‌ی شاه در ازگیلیات نقل مکان کرد. آنجا او به خوی پلید مردم خود بازگشت و به جاسوسی مردم گاندور با کمک گربه‌های خویش پرداخت. سرانجام تارانون او را از گاندور تبعید کرد و او را به همراه گربه‌هایش توسط کشتی‌ای بی‌هدف به سمت جنوب و اومبار فرستاد.

تارانون فالاستور فرزندی نداشت. او اولین پادشاه گاندور بود که جانشین مستقیم نداشت. بعدها این را به عنوان اولین نشانه‌های زوال خون پادشاهان گاندور یاد کردند. وقتی در سال ۹۱۳ تارانون مرد، ائارنیل اول، پسر برادرش، جانشین وی شد و بر تخت پادشاهی نشست."تارانون" به معنای "هدیه شاهی" در زبان کوئنیایز میباشد.

"فالاستور" به معنای "ارباب سواحل" است.

سلف:
سیریوندیل
دوازدهمین پادشاه گاندور
از ۸۳۰ تا ۹۱۳ دوران سوم
جانشین:
ائارنیل اول