تئودن

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
تئودن
روهیریم
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابادنیو
زادروز۲۹۴۸ د.س.
سلطنت۳۹ سال
مرگ۳۰۱۹ د.س.
سن۷۱ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینتنگل
خواهر و برادرتئودوین
فرزندانتئودورد

تئودن (به زبان انگلیسی: Théoden) هفدهمین پادشاه روهان بود و به مدت ۳۹ سال حکومت کرد. او آخرین شاه از نسل دوم حاکمان روهان بود.

اوایل زندگی

تئودن بزرگترین فرزند تنگل بود و پس از فوت پدرش در سال ۲۹۸۰ د.س به پادشاهی رسید. او زبان سیندارین و وستورن را بهتر از روهیریک صحبت میکرد و دوران جوانی اش را در گاندور گذرانده بود. خواهر او تئودوین به همراه تئودن در ادوراس زندگی می‌کرد و پس از مرگ او و شوهرش، تئودن سرپرستی فرزندان آنها ائومر و ائووین را بر عهده گرفت. او یک پسر بنام تئودرد داشت که مادرش الف‌هاید هنگام بدنیا آوردنش فوت کرد. در نوشته‌های اولیه تالکین، تئودن یک دختر بنام ایدیس هم داشت، اما زمانی که شخصیت ائووین جایگزین او شد، این کاراکتر از داستان حذف شد.

نبرد حلقه

در زمان نبرد حلقه، ۳۰ سال از حکومت تئودن می‌گذشت و او پیر و خسته شده و همینطور توسط مشاورش گریما که برای سارومان کار می‌کرد، فریب خورده و شاید هم با نیرنگ او مسموم و بیمار شده بود. تئودن یک شاعر و نوازنده هم بنام گلواین داشت. در آخرین سالهای نبرد حلقه، تئودن تمام قدرت حکمرانی خود را به مشاورش داد و گریما بسیار قدرتمند شد. در این زمان روهان دوباره توسط اورک‌ها و دونلندی‌ها که از سارومان فرمان می‌گرفتند، مورد حمله قرار گرفت. زمانی که تئودرد تا حد مرگ در نبرد رودخانه آیزن مقابل اورک‌های سارومان مجروح و مدتی بعد جان باخت، پسر عمه اش، ائومر وارث تئودن شد. ائومر بخاطر نافرمانی از گریما پس از مدتی بازداشت شد. زمانی که آراگورن و گندالف سفید نزد تئودن آمدند، او ابتدا پیشنهاد گندالف برای جنگیدن با سارومان را رد کرد، اما زمانی که توسط جادوگر از شر گریما خلاص شد، تصمیمش عوض شد، خواهرزاده اش ائومر را آزاد کرد، شمشیرش را دوباره به دست گرفت و سواران روهان را در جنگ گودی هلم فرماندهی کرد. او روهیریم را به نبرد دشت پلنور، برای کمک به گاندور برد. در این نبرد تئودن فرمانده هارادریم را به مبارزه طلبید و او را شکست داد. سپس پادشاه نزگول به او حمله کرد و بعد از اینکه اسبش بر روی او افتاد بشدت مجروح شد. سرانجام خواهرزاده اش ائووین و مریادوک برندی‌باک که هر دو مخفیانه به جنگ آمده بودند، انتقام او را گرفتند. زمان مرگش در حالی که نقش بر زمین شده بود، به مری گفت که از شکست دادن فرمانده هارادریم بسیار خوشنود است.

جستار‌های وابستهتئودن به معنای "پادشاه" است.

سلف:
تنگل
هفدهمین پادشاه روهان
از ۲۹۸۰ تا ۳۰۱۹ دوران سوم
جانشین:
ائومر