به‌لگ کوتالیون

از دانشنامه والیمار
این مقاله در مورد الف دوران اول می باشد. برای دیدن پادشاه آرت‌اداین ، به‌لگ (پادشاه آرت‌اداین) را نگاه کنید.
Anna Lee - Beleg.jpg
به‌لگ کوتالیون
سیندا
زندگی‌نامه
عناوینفرمانده کمانداران دوریات
تاریخ و محل تولد? سالهای درختان ، بلریاند
قلمرودوریات
مرگ۴۹۰ د.ا
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
رنگ مونقره ای
رنگ چشم‌هاسبز

به‌لگ کوتالیون (به زبان انگلیسی: Beleg Cúthalion) الفی از تبار سیندار بود که نزد تینگول پادشاه دوریات خدمت می کرد. او از هیچ انسانی تبعیت نمی کرد و زمانی که با مابلونگ در نبرد داگور براگولاک به سپاه پادشاه فینگون پیوست هیچ کس یارای مقابله با آنها را نداشت.

تاریخچه

همراه با مابلونگ، او یکی از بزرگترین افسران سیندار در جنگها بودند. او کسی بود که در شکار کارخاروت گرگ بزرگ مورگوت شرکت داشت. به‌لگ کمانی سیاه رنگ به نام بلتروندینگ و تیری به نام دایلیر به همراه داشت.

بعدها او یار و برادر تورین تورامبار گشت و در سرنوشت شوم او به دام افتاد. زمانیکه تورین دوریات را ترک کرد، به‌لگ از تینگول کسب اجازه کرد که به همراه او به تبعید برود، در حالیکه شمشیر آنگلاخل را که ائول ساخته بود را از تینگول به پاس خدماتش دریافت کرد. به‌لگ تورین را در آمون رودح پیدا کرد و توسط یاغیان مورد شکنجه قرار گرفت تا اینکه تورین او را پیدا کرد و از بند رها ساخت. همراه با تورین، او تا مدتی یکی از افسرانی بود که مقابل ارتش مورگوت قرار گرفت و سرزمینی که آنها در آن ساکن بودند به دور-کوارتول یا "سرزمین کمان و کلاهخود" معروف گشت. زمانیکه تورین توسط مورگوت دستگیر شد، به‌لگ شدیداً مجروح شد، اما با دانش و قدرتی که از یک الف برتر انتظار می رفت او توانست خودش را درمان کرده و اورک‌ها را دنبال کند. به‌لگ گویندور غلام تورین را زمانیکه در حال فرار بود در تائو-نو-فوین ملاقات کرد و با کمک همدیگر تورین را نجات دادند. اما به‌لگ به صورت تصادفی با شمشیرش تورین را زخمی کرد، تورین بیدار شد و به‌لگ را در تاریکی نشناخت و تصور کرد که اورک‌ها دوباره برای شکنجه او آمده اند. به خاطر همین توهم او چاقویی تیز را که از اورک‌ها دزدیده بود به بدن به‌لگ فرو کرد. در این منازعه، تورین آنگلاخل را از به‌لگ ربود و با آن او را از پای درآورد. پس از اینکه تورین به‌لگ را شناخت تا چندین ساعت بر نعش او سوگواری کرد و با کمک گویندور قبری حفر کردند و به‌لگ را همراه با کمانش در آن دفن کردند.

وجه تسمیه

به‌لگ به سینداری به معنای "قدرتمند" است. لقب او "کوتالیون" است به معنای "کماندار قوی".


منابع

«Beleg». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ 7 آگوست 2010.