برج‌های نیش

از دانشنامه والیمار

برج‌های نیش (به زبان انگلیسی: Towers of the Teeth) همچنین به نام نیش‌های موردور نیز خوانده می‌شوند. دو برج که در دو طرف دروازهٔ سیاه موردودر قرار دارند که هرکدام نام مخصوص خود را دارند؛ کارچاست و نارچاست. این برج‌ها توسط مردان گاندور پس از شکست سائورون در دوران دوم ساخته شدند تا برای نگهبانی از ورودی موردور استفاده شوند ولی بعد‌ها در دوران سوم توسط سائورون تسخیر شدند. برج‌ها حدود سال ۱۹۴۴ پس از شکست اوندوهر از ارابه‌سواران متروک و رها شدند ولی به نظر می‌رسد قبل از آن در آن‌جا نگهبانانی وجود داشته است.

در نوشته‌های تالکین مشخص نشده که کدام برج در کدام طرف مورانون قرار گرفته. ولی به نظر می‌رسد کارچاست در سمت شرقی و نارچاست در سمت غربی قرار داشته‌اند. کارچاست در سینداری به معنی «برج نیش» و نارچاست به معنی «برج آتش» است. برج‌ها در زمان جنگ حلقه همراه با نابودی سائورون و حلقهٔ یگانه نابود شدند. فروریزی آن‌ها در فیلم بازگشت شاه به کارگردانی پیتر جکسون نشان داده شده است.

منابع

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Minor places in Middle-earth»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۵ سپتامبر ۲۰۱۰).‎